Young Butte wrestlers take top spots

Nine Butte Wrestling Club wrestlers claimed first-place medals at the annual Smith-McCarthy tournament over the weekend at the Butte Civic Center.

Trey Hansen, Gavin Rowe and Nicholas Whalen won their division in the freestyle competition on Saturday and again during Greco Roman wrestling on Sunday. Hansen won both days in the bantam 55-pound division, while Rowe took home first place each day in the bantam (70). Whalen swept the 152/160 cadet division.

Saturday’s other ¬†Butte freestyle winners were Colt Hassler (pee wee 60/65), Colby Gordon (bantam 50), Cooper Hoffman (novice 100/112) and Chaeli Scown (girls intermediate 85).

Sunday’s other Greco Roman winners were Ryder McEwen (pee wee 45/50) and Quinn Sullivan (novice 100).

Saturday’s event drew more than 450 wrestlers. More than 250 competed on Sunday. Following is a list of all the Butte wrestlers who placed.

Smith McCarthy Freestyle Results for Butte Wrestling Club
Pee Wee-35 – Reveles Mcewen’s place is 6th.
Pee Wee-35 – Keagan Lince’s place is 2nd.
Pee Wee-35 – Lazerus Mcewen’s place is 3rd.
Pee Wee-35 – Stone Queer’s place is 4th.
Pee Wee-35 – Bridger Garrison’s place is 5th.
Pee Wee-40 – Bode Hazlett’s place is 6th.
Pee Wee-45 – Ryder McEwen’s place is 5th.
Pee Wee-50 – Logan Carden’s place is 3rd.
Pee Wee-50 – Kelton Berger’s place is 4th.
Pee Wee-50 – Lane Humphrey’s place is 2nd.
Pee Wee-60/65+ – Colt Hassler’s place is 1st.
Pee Wee-60/65+ – Bridger Brancamp’s place is 2nd.

Bantam-40 – Keltan Keane’s place is 2nd.
Bantam-45 – Damen Furthmyre’s place is 2nd.
Bantam-45 – Miles Gasser’s place is 6th.
Bantam-50 – Colby Gordon’s place is 1st.
Bantam-50 – Will Stepan’s place is 5th.
Bantam-50 – Tre Antonioli’s place is 3rd.
Bantam -55 – Trey Hansen’s place is 1st.
Bantam -55 – Burke McGruder’s place is 6th.
Bantam -60 – Maverick Mcewen’s place is 3rd.
Bantam -65 – Aiden Ossello’s place is 2nd.
Bantam -70 – Gavin Rowe’s place is 1st.
Bantam -75 – Ethan Sweet’s place is 2nd.
Bantam -75 – Jake Bailey’s place is 4th.

Intermediate-50 – Kristian Kellogg’s place is 4th.
Intermediate-55 – Sean Ossello’s place is 2nd.
Intermediate-65 – Irish Furthmyre’s place is 2nd.
Intermediate -70 – Drew Humphrey’s place is 4th.
Intermediate -75 – Mason Pennell’s place is 3rd.
Intermediate -75 – Miles Hoerauf’s place is 2nd.
Intermediate -80/87 – Wayne Fitzpatrick’s place is 6th.
Intermediate -103/112 – Soyer Mahkuk’s place is 3rd.

Novice-60 – Trey Whitlock’s place is 2nd.
Novice-65 – Keagan Gransbery’s place is 2nd.
Novice-70 – Connor Konda’s place is 4th.
Novice-70 – Tarryn Powers’s place is 5th.
Novice-75 – Brenden Roat’s place is 5th.
Novice-75 – Wyatt Queer’s place is 4th.

Novice -90 – Christian Vetter’s place is 5th.

Novice -100/112 – Dominik Scown’s place is 5th.
Novice -100/112 – Quinn Sullivan’s place is 2nd.
Novice -100/112 – Cooper Hoffman’s place is 1st.

Novice -120/130 – Tim Hollingsworth’s place is 5th.
Novice -120/130 – Colton McGinnis’s place is 6th.
Novice -140/140+ – Myles McClernan’s place is 2nd.

Schoolboy -144 – Makray Brackett’s place is 3rd.

Cadet-132 – Tye D`Arcy’s place is 2nd.
Cadet-152/160 – Nicholas Whalen’s place is 1st.
Girls Intermediate-85+ – Chaeli Scown’s place is 1st.

Smith McCarthy Greco Results for Butte Wrestling Club
Pee Wee-35 – Reveles Mcewen’s place is 2nd.
Pee Wee-35 – Lazerus Mcewen’s place is 3rd.
Pee Wee-35 – Hunter Powers’s place is 4th.
Pee Wee-40 – Jack Holmes’s place is 5th.
Pee Wee-45/50 – Ryder McEwen’s place is 1st.
Pee Wee-45/50 – Jordan Scown’s place is 3rd.

Bantam-45 – Damen Furthmyre’s place is 2nd.
Bantam-45 – Cody Fuller’s place is 6th.
Bantam-45 – Jacoby Baughman’s place is 4th.
Bantam-50 – Tre Antonioli’s place is 3rd.
Bantam -55 – Trey Hansen’s place is 1st.
Bantam -60 – Maverick McEwen’s place is 3rd.
Bantam-60 – Braydon Pierce’s place is 5th.
Bantam -65 – Aiden Ossello’s place is 4th.
Bantam -70 – Gavin Rowe’s place is 1st.
Bantam -75 – Jake Bailey’s place is 2nd.

Intermediate-50 – Kristian Kellogg’s place is 4th.
Intermediate-55 – Sean Ossello’s place is 6th.
Intermediate -103 – Soyer Mahkuk’s place is 2nd.
Intermediate -75 – Miles Hoerauf’s place is 3rd.
Intermediate -65 – Irish Furthmyre’s place is 2nd.

Novice-65 – Keagan Gransbery’s place is 2nd.
Novice-70 – Tarryn Powers’s place is 6th.

Novice 2-85 – Blake Baughman’s place is 5th.
Novice-120/130 – Colton McGinnis’s place is 3rd.

Novice -90 – Ethan Edwards’s place is 3rd.
Novice -100 – Quinn Sullivan’s place is 1st.
Novice -100 – Dominik Scown’s place is 4th.
Novice -100 – Cooper Hoffman’s place is 2nd.

Schoolboy 2-175 – Dawson Hoerauf’s place is 2nd.

Cadet-152/160 – Nicholas Whalen’s place is 1st.



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email