Vicevich Law/Cooney’s wins trap league title

Vicevich Law/Cooney’s wins trap league title

The team of Vicevich Law/Cooney’s Security captured the Butte Trap Club’s 2022 Spring League title.

Dave Vicevich, Scott White, Robert Edwards, John Wombold and Mark Hislop make up the championship team.

The victors topped scratch standings with 1,116 targets broken. Baker Auto was second at 1,052, followed by Arc Electric and Northwestern Energy at 1,031.

Dean Stringer and Bill Daly each broke 48 out of 50 targets to top individual standings on the final week. Mindy McClernan topped the women shooters with 43, and Garrett St. Aubin posted the best wobble score with a 44.

Vicevich won the High Gun award for male shooters with 280 out of 300. Alex Schneider was next at 275. Gillian Clark took High Gun for female shooters at 242. McClernan was second at 242.

T.J. Anderson was the top junior shooter.

Butte Trap Club – 2022 Spring League – Week 6 Final Standings

Team Scratch Standings

Vicevich Law/Cooney’s Security             –         1116

Baker Auto                                            –         1052

Arc Electric                                           –         1031

Northwestern Energy                             –         1031

CF Plumbing & Heating                          –         1015

Milos                                                    –         1014

Superior Title                                        –         1013

Clay Howery Contruction/Jerseys           –         1011

Cooney’s Locksmith                               –         1009

Edward Jones/Walt McIntosh                 –         1007

FJBCHO                                               –         998

Vu Villa/Lockmer Plumbing                     –         985

Archibald Co.                                        –         981

Pro Repair                                            –         971

S & S Plumbing                                     –         968

WET                                                     –         965

Lisac’s/Jim Lynch State Farm                –         948

Timberline Security                                –         943

Western States                                     –         941

Builders First Source                             –         931

Iron Mountain Storage                           –         918

Vicebitches                                           –         903

Pioneer Technical #2                             –         903

Pioneer Technical #1                             –         867

12 G Girls                                             –         782

Rafish Raiders                                      –         777

YMCA                                                   –         769

Venture West Realty                              –         760

Daddy’s Girls                                         –         728

Jeffery Contracting/Thriftway                  –         664

High Individual Scores

Dean Stringer                   –         48×50

Bill Daly                            –         48×50

Jim Kane                          –         47×50

Josh Laurandeau              –         47×50

Tim Cassidy                      –         47×50

Les Andersen                    –         47×50

Dana Miller                       –         47×50

Rich Long                         –         47×50

High Lady Scores

Mindy McClernan              –         43×50

Amber Henson                  –         39×50

Gillian Clark                      –         39×50

Colleen Fink                      –         38×50

High Wobble Trap Scores

Garrett St Aubin                –         44×50

Mindy McClernan              –         39×50

Al Petersen                       –         38×50

Jayson Kress                    –         38×50

High Gun Male

Champ         Dave Vicevich                   –         280×300

Runner-Up    Alex Schneider                  –         275×300

High Gun Female

Champ         Gillian Clark                      –         242×300

Runner-Up    Mindy McClernan              –         227×300

High Junior  –         TJ Anderson

High Sub JR –         Kane Sorenson

Team Division Winners

Class AA – Cooney’s/Vicevich Law – Dave Vicevich, Scott White, Robert Edwards, John Wombold, Mark Hislop

Class A – Northwestern Energy – Jerry Vercella, John Helfrich, Andy Durkin, Nick Barney, Josh Laruandeau

Class B – CF Plumbing – Chad Fellows, Riley Rigby, Scott Ruark, Lewis Fellows, Craig Durkin

Class C – S & S Plumbing – Tim Schrapps, Timmy Schrapps, Connor Schrapps, Dusty Reynolds, Lyle Reynolds

Class D – Pioneer Technical Service #2 – John Morgan, Jason Decker, Nathan Hollins, Joe McElroy, Terry Biere



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Archived Radio Broadcasts

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email