Turnout big for youth city bowling tourney

Local youth took to the lanes for their local city tournament on February 15-16.  Youth were able to compete in team, doubles, and singles. The youth city tournament was broke into age brackets and also into divisions within the age bracket. Ten and under bowled two games for each event, while the over 10 group bowled three games per event.

This year’s local tournament drew 14 teams, 31 doubles, and 61 singles.  In all, this amounted to approximately 65 local youth participating.  Through tournament director Bill Keller’s effort this was a substantial increase for the number of entries from last year.  Keller was sure to stress the importance of participating in the local tournament.

“Participation in local tournaments gives the kids points for scholarships” said Keller.  This can be seen by the participants when they get into High School and could possibly be applying for local, state, and national scholarships, which can be a substantial amount (for more information on available scholarships see article: Let Bowling Help Pay for College).  Each tournament that the youth participates in gives them points on their scholarship application; for example, participating in team, doubles, and singles a youth earns three points.

Competition was fierce, but most important the kids had fun knocking pins down.  Tournament highlights are:

   High Series:

Boys

Girls

Division 1

Cory Farstveet – 674

Sadie McLaughlin – 510

Division 2

Blake Aries – 476

Myranda Hoffman – 496

Division 3

Dakota Willman – 194

Regan Gardipee – 189

High Game:

Boys

Girls

Division 1

Travis Zuber – 279

Sadiee McLaughlin – 209

Division 2

Kayden Dziak – 183

Jessica Beck – 189

Division 3

Dakota Willman – 124

Regan Gardipee – 116

Teams and Individuals that placed in the tournament are shown below.

Event

Place

Names

Score

Team – Division 1

1st

High Rollers

Keagon Morris

Shane Zuber

Kevin Keller

Travis Zuber

2582

Team – Division 2

1st

The Reds

Aryanna Rodrigues

Madison Gardipee

Bryanna Hyndman

Lauren Sullivan

2566

Team – Division 3

1st

Fun Bunch

Charlie Fode

Sydney Keller

Dakota Willman

Brendan O’Boyle

1727

Doubles – Division 1

1st

Zachary Hanni

Cory Farstveet

1423

Doubles – Division 2

1st

Elizabeth McNabney

Emily Kendall

1337

2nd

Kobe O’Hern

Kevin Keller

1324

3rd

Myranda Hoffman

Kaylee Lavelle

1289

Doubles – Division 3

1st

Dakota Willman

Brendan O’Boyle

855

Singles – Division 1

1st

Travis Zuber

711

2nd

Kyle Klapan

673

Singles – Division 2

1st

Blake Aries

702

2nd

Ryan Kemper

694

3rd

Aurora Kemper

689

4th

Morgan Meagor

668

5th

Kayden Dziak

650

Singles – Division 3

1st

Brendan O’Boyle

447

All Events Boys HDC  – Division 1

1st

Travis Zuber

2091

All Events Boys HDC – Division 2

1st

Ryan Kemper

2017

2nd

Morgan Meagor

1958

All Events  Boys HDC – Division 3

1st

Brendan O’Boyle

1363

All Events Girls HDC – Division 1

1st

Lauren Sullivan

1893

All Events Girls HDC – Division 2

1st

Elizabeth McNabney

2016

2nd

Madison Gardipee

1963

3rd

Aurora Kemper

1921

All Events Girls HDC – Division 3

1st

Sydney Keller

1219

All Events Boys SCR – Division 1

1st

Travis Zuber

1866

All Events Boys SCR – Division 2

1st

Blake Aries

1211

2nd

Kayden Dziak

1199

All Events Boys SCR – Division 3

1st

Brendan O’Boyle

538

All Events Girls SCR – Division 1

1st

Lauren Sullivan

1407

All Events Girls SCR – Division 2

1st

Madison Gardipee

1366

2nd

Breanna Hyndman

1293

3rd

Kali Taylor

1231

All Events Girls SCR – Division 3

1st

Sydney Keller

442

For more information and a complete listing of tournament results please go to ButteUSBC.com

— Submitted by Keith Meagor



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Archived Radio Broadcasts

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email