Thursday’s prep scores

BOYS BASKETBALL

Helena Capital 62, Missoula Big Sky 55

Kalispell Flathead 57, Kalispell Glacier 53

Missoula Hellgate 49, Helena 43

Central/Eastern A at Billings (Metra)
First Round

Miles City 44, Livingston 36

Loser Out

Hardin 71, Livingston 48

Quarterfinal

Belgrade 60, Sidney 49

Browning 62, Billings Central 60

Laurel 45, Miles City 39

Western A at Hamilton
Loser Out

Stevensville 56, Whitefish 52

Quarterfinal

Butte Central 49, Whitefish 29

Dillon 69, Columbia Falls 33

Hamilton 46, Frenchtown 35

Polson 65, Corvallis 47

Western B at Ronan
Quarterfinal

Anaconda 66, Libby 53

Bigfork 59, Florence 54

Missoula Loyola 89, Troy 45

Thompson Falls 59, Deer Lodge 57

Eastern C at Wolf Point
Quarterfinal

Frazer 65, Savage 50

Mon-Dak 62, Richey-Lambert 42

Saco-Whitewater-HInsdale 55, Fairview 38

Scobey-Opheim 56, Froid/Medicine Lake 36

Northern C at Great Falls (Four Seasons)
Loser Out

Power 54, Denton-Geyser-Stanford 49

Quarterfinal

Chinook 39, Sunburst 38, OT

Hays-Lodgepole 75, Centerville 37

Western C at Butte Central
Quarterfinal

Arlee 95, Gardiner 53

Ennis 73, Valley Christian 57

Manhattan Christian 80, Plains 66

Twin Bridges 65, Lincoln 50

GIRLS BASKETBALL

Helena 56, Missoula Hellgate 41

Helena Capital 64, Missoula Big Sky 32

Kalispell Flathead 39, Kalispell Glacier 34

Central/Eastern A at Billings (Metra)
First Round

Glendive 38, Lewistown (Fergus) 32

Loser Out

Browning 51, Lewistown (Fergus) 38

Quarterfinal

Belgrade 71, Billings Central 58

Hardin 62, Glendive 44

Western A at Hamilton
Loser Out

Whitefish 28, Polson 26

Quarterfinal

Corvallis 39, Frenchtown 37

Dillon 52, Stevensville 21

Northern B at Glasgow
Quarterfinal

Choteau 56, Glasgow 51

Fairfield 60, Wolf Point 36

Malta 59, Shelby 21

Rocky Boy 55, Poplar 47

Western B at Ronan
Quarterfinal

Bigfork 34, Deer Lodge 32

Florence 65, Eureka 39

Ronan 47, Libby 24

Troy 67, Missoula Loyola 47

Eastern C at Wolf Point
Loser Out

Saco-Whitewater-HInsdale 51, Circle 44

Scobey 30, Lustre Christian 15

Semifinal

Froid/Medicine Lake 44, Mon-Dak 38

Savage 50, Plentywood 37

Northern C at Great Falls (Four Seasons)
Loser Out

Fort Benton 40, Great Falls Central 39

North Star 41, Cascade 29

North Star 54, Simms 53

Semifinal

Belt 63, Box Elder 60

Roy-Winifred 40, Winnett-Grass Range 31

Southern C at Laurel
Quarterfinal

Broadview-Lavina 42, Broadus 33

Harlowton 49, Ekalaka 27

Melstone 59, Plenty Coups 35

Park City 47, Wibaux 40

Western C at Butte Central
Quarterfinal

Arlee 54, White Sulphur Springs 32

Lone Peak 43, St. Regis 35

Seeley-Swan 36, Ennis 23

Twin Bridges 44, Clark Fork 24

Facebook
Twitter
Print

ARCHIVED RADIO BROADCASTS