Thursday’s prep hoops scores

BOYS

Helena 63, Missoula Sentinel 54

Helena Capital 64, Missoula Big Sky 54

Kalispell Glacier 52, Kalispell Flathead 40

Central A at Great Falls
First Round

Livingston 46, Havre 33

Eastern A at Billings
First Round

Glendive 53, Hardin 39

Miles City 57, Sidney 52

Northwest A at Ronan
First Round

Polson 47, Libby 40

Southwest A at Butte
First Round

Anaconda 42, Hamilton 39

Butte Central 50, Corvallis 27

Western B at Kalispell Flathead
First Round

Bigfork 68, St. Ignatius 37

Deer Lodge 58, Troy 50

Florence 44, Eureka 13

Missoula Loyola 58, Thompson Falls 35

Eastern C at Wolf Point
First Round

Culbertson 60, Nashua 47

Fairview 72, Frazer 41

Scobey 46, Circle 36

Westby-Grenora 62, Hinsdale 52

Northern C at Great Falls
First Round

Box Elder 68, Simms 61

Dutton-Brady 63, Big Sandy 61

Highwood 53, Denton 31

Roy-Winifred 53, Great Falls Central 39

Western C at Hamilton
Loser Out

Twin Bridges 54, Seeley-Swan 47

First Round

Manhattan Christian 65, Arlee 57

Victor 68, Gardiner 52

GIRLS

Helena Capital 88, Missoula Big Sky 51

Kalispell Glacier 42, Kalispell Flathead 36

Missoula Sentinel 54, Helena 17

Central A at Great Falls Russell
First Round

Livingston 44, Lewistown (Fergus) 35

Eastern A at Billings
First Round

Billings Central 46, Miles City 38

Sidney 46, Glendive 40

Northwest A at Ronan
First Round

Libby 25, Whitefish 17

Southwest A at Butte
First Round

Anaconda 32, Dillon 27

Corvallis 35, Stevensville 33

Northern B at Glasgow
First Round

Choteau 51, Wolf Point 33

Conrad 49, Malta 44

Cut Bank 60, Plentywood 54

Fairfield 55, Glasgow 19

Western B at Kalispell Flathead
Loser Out

Bigfork 40, St. Ignatius 35

Thompson Falls 47, Plains 42

Semifinal

Deer Lodge 80, Florence 60

Eastern C at Wolf Point
Loser Out

Nashua 47, Circle 22

Saco-Whitewater 52, Scobey 24

Semifinal

Hinsdale 35, Fairview 30

Westby-Grenora 39, Culbertson 34

Northern C at Great Falls
Loser Out

Chester-Joplin-Inverness 51, Roy-Winifred 50, OT

Dutton-Brady 45, Geraldine 44

Semifinal

Belt 58, North Star 38

Winnet-Grass Range 43, Chinook 36

Southern C at Laurel
First Round

Ekalaka 52, Broadview-Lavina 35

Harlowton-Ryegate 59, Jordan 35

St. Labre 69, Reed Point-Rapelje 23

Wibaux 54, Park City 23

Western C at Hamilton
Loser Out

Superior 57, Darby 50

First Round

Drummond 38, Harrison-Willow Creek 33

Gardiner 48, Arlee 42



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email