Ralph 12th at State A

ANACONDA — Butte Central golfer Derek Ralph capped solid senior season Saturday by earning All-State honors at the Class A State tournament at the Old Works.

Ralph followed Friday’s 83 with a final-round 79 to place 12th at state at 162. The top 15 golfers are All-State

Sidney’s Bobby Frank won the state crown with a 154. He shot an 80 Saturday and beat Art Doorn and Anaconda freshman Caleb Stetzner by one shot.

Belgrade won the team title with a 647, which was 11 shots better than Whitefish.

Butte Central only had three players and didn’t qualify for a team score.

BC freshman Cal Hollow shot a 83 Saturday for a 165. He missed All-State by one shot. Teammate Jack Gallagher finished with 200.

Butte Central freshman Regan Weldon picked up some valuable State experience.

Polson won the girls title at 722. The Pirates beat second-place Laurel by 57 shots.

Christal Tokash of Livingston won the state title with a 165. She beat Erin Tabish in a playoff.

 

BOYS
Team Scores — 1, Belgrade 647; 2, Whitefish 658; 3, Miles City 676; 4, Sidney 689; 5, Anaconda 691; 5, Hamilton 691; 7, Havre 737; 8, Frenchtown 755.
Top 15 Individuals
1, Bobby Frank, Sidney, 74-80—154; 2, Art Doorn, Whitefish, 75-80—155; 2, Caleb Stetzner, Anaconda, 77-78—155; 2, Austin Stowell, Belgrade, 78-77—155; 2, Paul Brannan, Sidney, 74-81—155; 6, Troy Wolff, Frenchtown, 80-76—156; 6, Dylan Meccage, Laurel, 81-75—156; 8, Kyle Lubke, Hamilton, 79-78—157; 8, Zach Klonsinski, Belgrade, 77-80—157; 10, William McFarland, 76-83—159; 11, Cam Caraveau, Billings Central, 76-84—160; 12, Kyle Barron, Whitefish, 80-82—162; 12, Derek Ralph, Butte Central, 83-79—162; 14, Hayden Congdon, Polson, 80-83—163; 15, Gavin McPherson, Glendive, 83-81—164.
Team-by-team results
BELGRADE (322-325—647) — Zach Konsinski 77-80—157, Austin Stowell 78-77—155, Tyler Ferguson 80-85—165, Dylan Livingston 87-83—170, Andrew Donaldson 90-96—186.
WHITEFISH (323-335—658) — Art Doorn 75-80—155, Kyle Barron 80-82—162, Cooper Donahue 83-86—169, Cooper Olson 85-87—172, Cody Olson 97-96—193.
MILES CITY (333-343—676) — William McFarland 76-83—159, Bryce Anderson 82-85—167, Chase Gunther 85-87—172, Jarrett Gunther 90-88—178, Bryan Claypool 109-107—216.
SIDNEY (339-350—689) — Bobby Frank 74-80—154, Paul Brannan 74-81—155, Connor Frank 90-83—173, Tristan Potts 103-113—216, Jakup Moore 101-106—207.
HAMILTON (341-350—691) — Kyle Lubke 79-78—157, Taylor Dowdy 79-94—173, Josh Heath 85-86—171, Bridger Palin 98-92—190, Riley Della Silva 103-112—215.
ANACONDA (349-342—691) — Caleb Stetzner 77-78—155, Jackson Wagner 85-80—165, Jordan Noyd 89-94—183, Geoff Dierenfeldt 98-90—188, Jade Green 107-97—204.
HAVRE (366-371—737) — Spencer Ross 89-97—186, Jerod Boles 91-93—184, Jeff Miller 93-94—187, Drew Ramsey 98-93—191, David Denny 93-91—184.
FRENCHTOWN (365-390—755) — Troy Wolff 80-76—156, Chris Delaney 90-84—174, Derek Jones 92-125—217, Brandon Lark 131-130—261, Brad Walch 103-105—208.
BEAVERHEAD COUNTY (n/s) — Carson Turner 105-92—197.
BILLINGS CENTRAL (n/s) — Cam Caraveau 76-84—160, Jackson Boos 108-90—198.
BUTTE CENTRAL (n/s) — Cal Hollow 82-83—165, Derek Ralph 83-79—162, Jack Gallagher 98-102—200.
COLUMBIA FALLS (n/s) — Gabe Love 108-99—207, Henry Chisholm 98-92—190.
GLENDIVE (n/s) — Gavin McPherson 83-81—164, Hadyn Pettersen 88-82—170, Zach Palmer 88-86—174, Blake Stanhope 89–84—173.
LEWISTOWN (n/s) — Jesse Kynett 85-82—167, Tyrell Walter 87-87—174, Preston Kynett 90-89—179.
LAUREL (n/s) — Dylan Meccage 81-75—156, Shawn Nardella 81-84—165, Jake DuFresne 83-83—166.
LIBBY (n/s) — Morgan Wilkins 89-88—177, Jonny Cielak 93-89—182, Quinn Sullivan 96-99—195.
LIVINGSTON (n/s) — Colton Oppelt 95-95—190, Nick Bragg 100-100—200.
POLSON (n/s) — Hayden Congdon 80-83—163, Ryan Thurman 94-97—191.
STEVENSVILLE (n/s) — Jace Omlid 96-101—197, Spencer Grooms 102-93—195, Corbin Disney 88-91—179.

GIRLS
Team Scores — 1, Polson 356-366—722; 2, Laurel 384-395—779; 3, Whitefish 396-390—786; 4, Livingston 409-407—816; 5, Anaconda 411-412—823; 6, Lewistown 421-423—844; 7, Dillon 437-457—894; 8, Glendive 487-509—996.
Top 15 Individuals
1, Christal Tokash, Livingston, 82-83—165*; 2, Erin Tabish, Whitefish, 84-81—165; 3, Jaylin Kenney, Polson, 80-90—170; 4, Carlee Hart, Laurel, 84-87—171; 5, Morgan O’Neill, Laurel, 88-92—180; 6, Nicole CLairmont, Polson, 91-91—182; 7, Anna Digiallonardo, Polson, 94-89—183; 8, Peyton Anderson, Polson, 91-96—187; 9, Sydney Smith, Lewistown, 98-95—193; 10, Darby McNally, Frenchtown, 100-94—194; 10, Kristen Cottom, Dillon, 95-99—194; 10, Summer Kennerly, Browning, 99-95—194; 13, Megan Ryan, Miles City, 92-104—196; 14, Jamie Burman, Miles City, 102-95—197; 15, Simone Craft, Whitefish, 97-102—199.
Team-by-team results
POLSON (356-366—722) — Jaylin Kenney 80-90—170, Nicole Clairmont 91-91—182, Anna Digiallonardo 94-89—183, Peyton Anderson 91-96—187, Lauren Dupuis 107-106—213.
LAUREL (384-395—779) — Carlee Hart 84-87—171, Morgan O’Neil 88-92—180, Jennifer Vann 105-106—211, Jamie Badgett 107-110—217, Madi Tucker 115-114—229.
WHITEFISH (396-390—786) — Erin Tabish 84-81—165, Simone Craft 97-102—199, Malia Morris 103-107—210, Lauren Cogdill 112-100—212, Georgia Donaldson 121-110—231.
LIVINGSTON (409-407—816) — Christal Tokash 82-83—165, Michaela Amunrud 106-106—212, Jamie Cahoon 108-103—211, Kaycee Keegan 117-115—232, Rosie Luce 113-122—235.
ANACONDA (411-412—823) — McKenah Blume 99-101—200, Ali Huber 102-101—103, Julia Peterson 103-100—203, Emily Morley 107-123—230, Melanie Galle 111-110—221.
LEWISTOWN (421-423—844) — Sydney Smith 98-95—193, Marlee Thomas 98-108—206, Hannah Thomas 106-95—201, Jenn Monger 119-125—244, Dani Birdwell 129-132—261.
BEAVERHEAD COUNTY (437-457—894) — Kristen Cottom 95-99—194, Taylor Nelson 102-106—208, Kelsey Peterson 107-109—216, Casawndra Page 133-143—276.
GLENDIVE (487-509—996) — Brooke Herring 114-122—236, Amanda Mittlestadt 118-109—227, Allie Mittlestadt 120-118—238, Montana Pollette 135-160—295.
BELGRADE (n/s) — Jessie Hirsch 107-109—216, Leighton Hirsch 102-98—200, Cheyenne Monger 106-106—212.
BILLINGS CENTRAL (n/s) — Mackenzie Redman 110-105—215.
BROWNING (n/s) — Kennerly Summer 99-95—194, , Cyan Old Chief 105-107—212, Jessica Magee 113-100—213.
BUTTE CENTRAL (n/s) — Regan Weldon 118-115—233.
COLUMBIA FALLS (n/s) — McKenna Emmerich 96-107—203, Morgan Love 108-113—221, Britney Cotton 127-127—254.
MILES CITY (n/s) — Megan Ryan 92-104—196, Jamie Burman 102-95—197, Katie Brewer 116-124—240.
FRENCHTOWN (n/s) — Darby McNally 100-94—194, Madison Blass 99-106—205 Jamie McNally 118-124—142.
HAMILTON (n/s) — Mishaila Conway 108-103—211, Meg Maclean 116-107—223, Sydni Rose 118-103—221, Alyssa Heath 116-118—234, Annie Carroll 138-128—266.
HARDIN (n/s) — Harity Ratliff 122-116—238.
HAVRE (n/s) — Boston Swensen 97-107—204.
SIDNEY (n/s) — Kennedi Sheehan 106-106—212, Nicole Moore 128-123—251.



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Archived Radio Broadcasts

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email