,


Rachael McGree wins two divisional titles

Rachael McGree wins two divisional titles
Butte Central junior Rachael McGree runs to a victory in the 100-meter hurdles in a meet earlier this season on the Charlie Merrifield Track. (Pat Ryan photo)

FRECHTOWN — Butte Central’s Rachael McGree continued her remarkable junior season with a pair of divisional championships.

McGree ran to victory in the 100-meter hurdles and jumped to a win in the long jump Friday on the first day of the Western A Divisional tournament.

McGree finished the hurdles in 14.75 seconds. That’s not far off her season and best 14.61, which is the best time in Montana this spring.

She jumped 17 feet, 6 inches to win the long jump by more than 13 inches. McGree’s mark was a half inch off her personal best, which is also a Class A best.

McGree also ran a leg on Butte Central’s third place 400-meter relay team, which finished in 51.46. Whitney, Lindsay and Lacey McGree also ran a leg on the relay.

Lindsay McGree, a freshman, placed fourth in the long jump in 15-10.5. Whitney McGree, a senior, placed fifth in the 400 in 1:02.71.

The Maroons scored 32 points and sit in sixth place. Whitefish leads with 41, followed by Columbia Falls at 40, Hamilton at 39, and Corvallis and Polson at 35.

On the boys’ side, the Maroons scored just eight points, but they have some big events on Saturday. Corvallis leads the way at 56, followed by Columbia Falls at 54. Whitefish is a distant third at 30.

The Maroons placed second in the 400-meter relay in 43.97. Cole Harper, Blake Burton, Kyle Harrington and Nate McGree run the 400 for the Maroons.

Nate McGree is a favorite in the triple jump on Saturday, while Kyle Schulte is a top competitor in the discus and Blake Burton and Harrington will compete for a top spot in the 100.

Saturday’s action begins at noon.

Friday
BOYS
Team scores (through seven finals)
— Corvallis 56, Columbia Falls 54, Whitefish 30, Dillon 27, Polson 23, Frenchtown 14, Butte Central 8, Hamilton 4, Stevensville 1.
400 — 1, Bruce Thomas, Corvallis, 50.14. 2, Tanner Dana, Columbia Fal, 50.49. 3, Mathew Rensvold, Polson, 51.54. 4, Logan Stephens, Columbia Fal, 52.26. 5, Colton Cote, Polson, 52.40. 6, Hunter Casey, Stevensville, 52.49.
1,600 — 1, Sage Wanner, Columbia Fal, 4:26.34. 2, Josh Jessop, Corvallis, 4:27.40. 3, Ronald Venema, Corvallis, 4:34.38. 4, Joel Haas, Corvallis, 4:34.57. 5, Brock Rugg, Frenchtown, 4:35.12. 6, Carson Jessop, Corvallis, 4:36.66.
110 Hurdles — 1, Jansen Anderson, Whitefish, 15.98. 2, Michael Hoerner, Columbia Fal, 16.25. 3, Sean Miller, Columbia Fal, 16.55. 4, Steven DeCamp, Columbia Fal, 16.61. 5, Andrew King, Frenchtown, 16.79. 6, Ridge Albright, Corvallis, 16.84.
400 Relay — 1, Dillon ‘A’ (Ty McKay, Troy Andersen, Isaiah Girard, Anders Westman), 43.84. 2, Butte Central ‘A’ , 43.97. 3, Columbia Falls ‘A’, 44.19. 4, Polson ‘A’, 44.56. 5, Corvallis ‘A’, 44.63. 6, Whitefish ‘A’, 45.47.
Pole Vault — 1, Jacob Clairmont, Polson, 13-06. 2, Denver Dicks, Whitefish, 13-00. 3, Matt Brewer, Whitefish, 12-06. 4, Aidan Carmody, Hamilton, J12-06. 5, Ty McKay, Dillon, 12-00. 6, Sawyer Silliker, Whitefish, J12-00.
Long Jump — 1, Braxton Roth, Corvallis, 20-09.75. 2, Bruce Thomas, Corvallis, 19-10.75. 3, Jacob Price, Frenchtown, 19-10.25. 4, Luke Harper, Dillon, 19-10. 5, Jack Schwaiger, Whitefish, 19-09.75. 6, Jacob Clairmont, Polson, 19-09.25.
Shot Put — 1, Kyle Finch, Dillon, 48-00.50. 2, Logan Kolodejchuk, Columbia Fal, 47-06.50. 3, Luke Channer, Corvallis, 47-02.50. 4, Jesse Mecham, Frenchtown, 45-09.50. 5, Luke May, Whitefish, 45-06. 6, Brenan Hammer, Dillon, 45-02.50.

GIRLS
Team scores (through eight finals)
— Whitefish 41, Columbia Falls 40, Hamilton 39, Corvallis 35, Polson 35, Butte Central 32, Dillon 15, Frenchtown 6, Stevensville 5.
400 — 1, Lydia Kryshak, Whitefish, 1:00.54. 2, Penny Jessop, Corvallis, 1:00.84. 3, Heidi Nisly, Corvallis, 1:01.17. 4, Lauren Schulz, Whitefish, 1:01.83. 5, Whitney McGree, Butte Central, 1:02.71. 6, Kiara Burlage, Columbia Fal, 1:03.05.
1,600 — 1, Jacie Schmalz, Hamilton, 5:16.77. 2, Bea Frissell, Polson, 5:22.11. 3, Barrett Gray, Whitefish, 5:32.85. 4, Molly Sitter, Polson, 5:35.23. 5, Albany Jessop, Corvallis, 5:44.83. 6, Braya Hobson, Whitefish, 5:47.23.
100 Hurdles1, Rachael McGree, Butte Central, 14.75. 2, Allie Schulz, Whitefish, 15.77. 3, Mary Baker, Columbia Fal, 16.30. 4, Megan Pendergast, Stevensville, 16.54. 5, Kaitlyn Casazza, Columbia Fal, 16.57. 6, Stephanie Stoker, Corvallis, 16.71.
400 Relay — 1, Columbia Falls ‘A’ (Ashley Caffrey, Ellie Johnson, Kiara Burlage, Mary Baker), 50.96. 2, Polson ‘A’, 51.41. 3, Butte Central ‘A’, 51.46. 4, Corvallis ‘A’, 52.25. 5, Dillon ‘A’, 52.57. 6, Hamilton ‘A’, 52.79.
Pole Vault — 1, Ashley Caffrey, Columbia Fal, 10-00. 2, Taylor Bess, Hamilton, J10-00. 3, Hennesy Meyer, Hamilton, 9-00. 4, Christina Restani, Dillon, 8-06. 5, Charlee Cote, Polson, 8-00. 6, Hailey Garrison, Dillon, J8-00.
Long Jump1, Rachael McGree, Butte Central, 17-06. 2, Reilly Rostad, Hamilton, 16-02.25. 3, Breann Duce, Hamilton, 15-11.75. 4, Lindsay McGree, Butte Central, 15-10.50. 5, Kyndall Petersen, Dillon, 15-09.75. 6, Kiara Burlage, Columbia Fal, 15-08.75.
Shot Put — 1, Allyson Gimbel, Columbia Fal, 38-08.50. 2, Makenna Benbrook, Whitefish, 35-01.50. 3, Adeline Richardson, Frenchtown, 34-07. 4, Brookelyn Palin, Corvallis, 33-03.50. 5, Julia Sanderson, Polson, 33-02.50. 6, Erin Sampson, Polson, 33-01.
Javelin — 1, Zena Smith, Corvallis, 132-04. 2, Mariah Corrigan, Polson, 125-06. 3, Kylie Christiansen, Dillon, 118-09. 4, Libby Nagler, Whitefish, 114-09. 5, Erin Sampson, Polson, 111-11. 6, Mariah Hinson, Stevensville, 109-04.



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email