,


Rachael McGree jumps to second, third in Belgrade

BELGRADE — Butte Central sophomore Rachael McGree had a big day to lead Butte Central’s girls’ track team Saturday at the Gallatin Valley Invitational.

McGree jumped to second place in the long jump and third place in the triple jump. She went 16 feet, 3 inches in the long jump. That jump qualified McGree for the Class A State meet. McGree’s triple jump mark was 33-7.

The Maroons scored 16 team pints and tied with Boulder for ninth place. The Maroons took fifth in the 400-meter relay race.

Manhattan won the meet with 97 points, edging second-place Dillon by one point. Manhattan won the boys’ title.

GIRLS
Team scores: 1, Manhattan 97; 2, Dillon 96; 3, Laurel 68; 4, Park 48; 5, Fergus 38; 6, Harrison 36.5; 7, Belgrade 34; 8, Hardin 31.5; 9(tie), Butte Central and Jefferson 16; 11, Simms 13; 12(tie), Three Forks and Harlowton 12; 14, Anaconda 4; 15, Havre 3; 16, Gardiner 2.
100 – 1, Jaree Mane, Fer, 12.76; 2, Holly Anderson, Dil, 13.01; 3, Jordan Peterson, Dil, 13.20; 4, Ally Martin, Harlo, 13.28; 5, Oliver Sinclair, TF, 13.44; 6, Madison Patrick, Park, 13.47.
100 hurdles – 1, Holly Anderson, Dil, 15.10; 2, Alexa Arthun, Man, 15.17; 3, Janessa Williams, Jeff, 16.03; 4, Kyra Fisher, Bel, 16.74; 5, Khali Knadler, Ana, 16.94; 6(tie), Taya DeFrance, Harr, and Mikayla Jefferson, Hard, 17.27.
400 – 1, Cierra Lamey, Dil, 1:00.10; 2, Jaree Mane, Fer, 1:00.17; 3, Madeline Orrell, Bel, 1:01.84; 4, Ally Martin, Harlo, 1:02.27; 5, Pipi Eitel, Bel, 1:02.50; 6, Anna Losasso, Man, 1:03.70.
200 – 1, Jaree Mane, Fer, 26.26; 2, Cierra Lamey, Dil, 26.36; 3, Madeline Orrell, Bel, 26.65; 4, Ally Martin, Harlo, 26.79; 5, Madison Patrick, Park, 27.25; 6, Taylor Ludwig, Lau, 27.62.
800 – 1, Jessica Elmer, Lau, 2:29.68; 2, Ella McKenzie, Park, 2:32.95; 3, Stella Newman, Park, 2:38.49; 4, Laura Leininger, Bel, 2:40.59; 5, Megan Erickson, Hav, 2:40.73; 6, Jaci Birdinground, Hard, 2:42.21.
1,600 – 1, Jessica Elmer, Lau, 5:50.39; 2, Courtney Hallock, Lau, 5:51.83; 3, Ella McKenzie, Park, 6:01.00; 4, Hannah Madsen, Man, 6:04.24; 5, Lexi Gradwohl, Lau, 6:07.81; 6, Mei-Li Stevens, Hard, 6:09.51.
3,200 – 1, Lexi Gradwohl, Lau, 13:04.63; 2, Hannah Madsen, Man, 13:09.67; 3, Mei-Li Stevens, Hard, 13:18.21; 4, Jordan Wyse, Man, 13:29.50; 5, Anelia Wood, Ana, 13:35.48; 6, Madison Rodgers, Fer, 13:48.47.
High jump – 1, Morgan Allen, TF, 5-0; 2, Taya DeFrance, Harr, 4-10; 3, Ajiah Ross, Fer, 4-08; 4, Holly Davis, Park, 4-06; 5, Emma Burke, Gar, 4-06; 6, Shawn Reddington, Park, 4-06.
Pole vault – 1, Alexa Arthun, Man, 9-06; 2, Jordan Peterson, Dil, 9-00; 3, Bailey Allen, Lau, 8-00; 4(tie), Christina Resani, Dil, and Bailey Collins, Fer, 7-06; 6, Grace Preller, Lau, 7-06.
Triple jump – 1, Alexa Arthun, Man, 35-4; 2, Britt Cooper, Harr, 34-2; 3, Rachael McGree, BC, 33-7; 4, Elissa Lind, Hard, 32-6; 5, Holee Meek, Simms, 31-7; 6, Kyra Wood, Dil, 31-1.
Long jump – 1, Alexa Arthun, Man, 16-5.50; 2, Rachael McGree, BC, 16-3; 3, Britt Cooper, Harr, 16-1.50; 4, Taylor Ludwig, Lau, 15-3.50; 5, Taya DeFrance, Harr, 15-2.50; 6, Jordie D’Ewart, Simms, 14-11.50.
Discus – 1, Mariah Harvey, Man, 134-0; 2, Keaunna Manson, Har, 116-3; 3, Abbie Lohof, Lau, 113-10; 4, Kylie Christiansen, Dil, 110-1; 5, Lauren Emter, Park, 108-10.50; 6, Brooke Jones, Man, 108-04.
Javelin – 1, Hollee Meek, Simms, 119-6; 2, Kylie Christiansen, Dil, 117-6; 3, Olga Mogen, Park, 112-1; 4, Britt Cooper, Harr, 111-2; 5, Kennedy Grubich, Man, 103-0; 6, Brooke Jones, Man, 102-9.
Shot put – 1, Keunna Mason, Hard, 36-11.50; 2, Mariah Harvey, Man, 35-3.50; 3, Becky Gerst, Jeff, 35-3; 4, Brooke Jones, Man, 33-8.50; 5, Britt Cooper, Harr, 33-2.50; 6, Jamie Woolman, Bel, 32-10.50.
4×100 relay – 1, Dillon 51.33; 2, Laurel 53.71; 3, Park 54.20; 4, Manhattan 54.45; 5, Butte Central 54.64; 6, Hardin 54.76.
300 hurdles – 1, Holly Anderson, Dil, 45.67; 2, Alexa Arthun, Man, 46.10; 3, Taya DeFrance, Harr, 48.66; 4, Janessa Williams, Jeff, 49.03; 5, Kyra Fisher, Bel, 50.90; 6, Amber Hibl, Bel, 51.88.
4×400 relay – 1, Dillon 4:18.23; 2, Belgrade 4:23.02; 3, Park 4:24.89; 4, Manhattan 4:29.69; 5, Laurel 4:36.35; 6, Havre 4:40.80.

BOYS
Team scores:
1, Manhattan 101; 2, Belgrade 87; 3, Dillon 74.5; 4, Laurel 62; 5, Jefferson 56; 6, Fergus 54; 7, Havre 29.5; 8, Hardin 24; 9, Anaconda 10; 10, Harrison 9; 11, Whitehall 8; 12, Park 6; 13, Three Forks 4; 14, Gardiner 2.
100 – 1, Braden Rykal, Jeff, 11.14; 2, Stephen Not Afraid, Hard, 11.19; 3, Turner Stone, Man, 11.31; 4, Brock Butcher, Fer, 11.34; 5, Caleb Neth, Man, 11.44; 6, Mike Loftus, Hav, 11.49.
110 hurdles – 1, Caleb Neth, Man, 15.89; 2, Jacob Grinwis, Bel, 16.10; 3, James Derheim, Fer, 16.14; 4, Luke Harper, Dil, 16.64; 5, Ben Engbers, Park, 16.89; 6, Daniel Tanascu, Bel, 17.01.
200 – 1, Brock Butcher, Fer, 22.48; 2, Stephen Not Afraid, Hard, 22.88; 3, Turner Stone, Man, 22.97; 4, Nate Rismon, Hav, 23.38; 5, Dalton Farra, Fer, 23.72; 6, Mike Loftus, Hav, 23.81.
400 – 1, Brock Butcher, Fer, 51.41; 2, Rahkei Eyer, Jeff, 52.21; 3, Nate Rismon, Hav, 53.11; 4, Bradley Heimbinger, Lau, 54.33; 5, Chase Robecker, Bel, 54.83; 6, Justin Kingma, Gar, 55.58.
800 – 1, Garrett Ruud, Bel, 2:04.24; 2, Bradley Heimbigner, Lau, 2:05.73; 3, Jalen Two Leggins, Hard, 2:06.21; 4, Luke Colberg, TF, 2:06.68; 5, Ty Parsons, Fer, 2:06.84; 6, David Schachman, Man, 2:07.01.
3,200 – 1, Jonathan Eastwood, Bel, 9:35.55; 2, Ty Mogan, Lau, 10:10.06; 3, AJ Eckman, Jeff, 10:21.38; 4, Tony Krogstad, Man, 10:34.16; 5, Devin Nelson, Park, 10:36.61; 6, Leonard McComas, Man, 10:39.37.
1,600 – 1, Jonathan Eastwood, Bel, 4:38.95; 2, AJ Eckman, Jeff, 4:53.35; 3, Sage Schoonen, Dil, 4:54.10; 4, Hunter Flynn, White, 4:57.63; 5, Jalen Two Leggins, Hard, 4:58.50; 6, Devin Nelson, Park, 5:03.80.
High jump – 1, Morgan Eitel, Bel, 5-10; 2, Cordell McGinley, Dil, 5-10; 3(tie), Cole McCloud, Man, and Jason Ferris, Dil, 5-10; 5(tie), Nick Keller, Hav, and Luke Harper, Dil, 5-08.
Pole vault – 1, Ethan Blume, Ana, 13-00; 2, Ty McKay, Dil, 12-00; 3(tie), Jared Craig, Lau, and Gunnar Aageson, Hav, 12-00; 5, Shondel Connerton, Man, 11-06; 6, Ivers Aageson, Hav, 11-06.
Long jump – 1, Caleb Neth, Man, 21-4.50; 2, Brock Butcher, Fer, 21-2.50; 3, Tuner Stone, Man, 20-11.50; 4, Alec Nehring, Man, 20-8.25; 5, Brandon Kubitz, Lau, 20-3.50; 6, Luke Harper, Dil, 20-3.50.
Triple jump – 1, Alec Nehring, Man, 42-1; 2, Luke Harper, Dil, 42-0.50; 3, Jed Fike, Harr, 41-10; 4, Liam Ronayne, Jeff, 38-2; 5, Lane Buss, Harr, 39-9.50; 6, Jarrod Nye, Harr, 36.-11.75.
Discus – 1, Alec Nehring, Man, 169-4.50; 2, Kyle Finch, Dil, 150-4; 3, Alec Wagner, Lau, 139-8; 4, Derek Marks, Bel, 137-10; 5, Patrick Griffen, Dil, 137-6; 6, Kaden Ventlin, Lau, 128-5.
Javelin – 1, Trae Williams, Dil, 171-2; 2, Patrick Griffin, Dil, 155-8; 3, Zane Jarecke, Lau, 139-6; 4, Andrew Simon, White, 136-2; 5, Scott Olson, Fer, 134-10; 6, Kaden Ventling, Lau, 131-4.
Shot put – 1, Alec Nehring, Man, 49-4.50; 2, Derek Marks, Bel, 46-3.50; 3, Avery Whelan, Bel, 45-0.50; 4, Alec Wagner, Lau, 44-7.25; 5, Chase Barta, Man, 44-0.50; 6, Kyle Finch, Dil, 42-8.50.
4×100 relay – 1, Jefferson 45.05; 2, Laurel 45.14; 3, Havre 45.53; 4, Fergus 45.61; 5, Belgrade 45.74; 6, Gardiner 46.54.
300 hurdles – 1, Caleb Neth, Man, 40.77; 2, Jacob Grinwis, Bel, 41.90; 3, James Derheim, Fer, 43.60; 4, Jason Ferris, Dil, 44.64; 5, Daniel Tanascu, Bel, 45.14; 6, RJ Gill, Lau, 46.29.
4×400 relay – 1, Jefferson 3:35.83; 2, Laurel 3:37.25; 3, Belgrade 3:37.32; 4, Havre 3:42.21; 5, Manhattan 3:47.48; 6, Park 3:49.55.



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email