Prep hoops: How they fared

Following is how the ranked prep basketball teams in The Associated Press Power Poll fared over the last week.

BOYS

Class AA

1. Helena Capital (10-1) beat Missoula Hellgate 44-41, beat Dillon 61-46.

2. Billings West (8-3) beat Great Falls Russell 72-60, lost to Great Falls 68-65.

3. Missoula Sentinel (8-2) beat Corvallis 49-46, beat Hamilton 57-34.

4. Bozeman (7-3) beat Great Falls 65-64, OT, lost to Great Falls Russell 63-54.

5. Billings Senior (5-5) lost to Billings Skyview 61-51, lost to Butte 73-65.

Class A

1. Dillon (10-1) beat Whitehall 62-39, lost to Helena Capital 61-46, vs. Livingston, Tuesday.

2. Butte Central (10-2) lost to Helena 71-62, beat Stevensville 49-45, vs. Belgrade, Tuesday.

3. Laurel (10-2) beat Billings Central 59-36, beat Columbus 35-24.

4. Glendive (10-1) beat Colstrip 75-43, beat Hardin 86-73.

5. Columbia Falls (8-3) lost to Kalispell Flathead 47-41, beat Frenchtown 70-30

Class B

1. Glasgow (11-2) lost to Sidney 50-40, beat Wolf Point 58-35.

2. Bigfork (12-0) beat Plains 69-41, beat Eureka 58-39.

3. Forsyth (11-1) beat Roundup 68-36, beat Red Lodge 81-54.

4. Malta (10-2) beat Poplar 67-46, beat Plentywood 67-35.

5. Jefferson (Boulder) (10-2) lost to Whitehall 65-64, OT, beat Manhattan 68-45.

6. Lodge Grass (9-2) beat Lame Deer 77-70, vs. St. Labre, Tuesday.

7. Columbus (9-3) beat Shepherd 66-51, lost to Laurel 35-24.

8. Huntley Project (9-3) beat Joliet 55-35, beat Lewistown (Fergus) 86-69.

9. Townsend (7-5) lost to Big Timber 70-61, lost to Choteau 72-59.

10. Joliet (8-3) lost to Huntley Project 55-35.

Class C

1. Box Elder (11-0) beat Chinook 89-64, beat Big Sandy 81-22.

2. Superior (12-0) beat Arlee 47-42, vs. Thompson Falls, Tuesday.

3. Fairview (12-0) beat Culbertson 56-51, beat Richey-Lambert 66-44.

4. Power (11-1) lost to Simms 38-35, beat Dutton-Brady 67-39.

5. Highwood (10-2) beat Geraldine 68-23, lost to Belt 59-43.

6. Denton-Geyser-Stanford (11-1) beat Roy-Winifred 65-34, beat Hobsonb Moore-Judith Gap 80-66.

(tie) Wibaux (8-1) idle.

8. Plenty Coups (11-1) beat Harlowton-Ryegate 86-53, beat Reed Point-Rapelje 77-43.

9. Ennis (10-2) beat Lima 78-34, beat West Yellowstone 68-25.

10. Circle (9-4) beat Brockton 66-50, lost to Westby-Grenora 51-46.

GIRLS

Class AA

1. Missoula Sentinel (10-0) beat Corvallis 66-20, beat Hamilton 57-34.
2. Great Falls (10-1) beat Bozeman 67-46, beat Billings West 46-39, vs. Cascade, Tuesday.
3. Helena Capital (10-1) beat Missoula Hellgate 73-33, beat Dillon 52-40.
4. Billings West (8-3) beat Great Falls Russell 46-39, lost to Great Falls 46-39, vs. Billings Senior, Tuesday.
5. Billings Senior (8-2) beat Butte 91-58, vs. Billings West, Tuesday.¤

Class A

1. Columbia Falls (10-1) beat Kalispell Flathead 50-40, beat Frenchtown 55-42.
2. Billings Central (9-2) lost to Laurel 55-48, OT.
3. Hamilton (9-2) lost to Missoula Sentinel 57-34.
4. Laurel (10-2) beat Billings Central 55-48, OT, beat Columbus 46-34.
5. Havre (9-3) beat Livingston 58-16, beat Belgrade 66-33¤

Class B

1. Fairfield (12-0) beat Conrad 66-26, beat Cut Bank 53-40.
2. Deer Lodge (12-0) beat Missoula Loyola 57-31, beat St. Ignatius 71-12.
3. Malta (12-0) beat Poplar 73-17, beat Plentywood 52-28, vs. Lewistown (Fergus), Tuesday.
4. Forsyth (11-1) beat Roundup 55-20, lost to Red Lodge 43-40.
5. Manhattan (10-2) beat Manhattan Christian 61-37, beat Jefferson (Boulder) 51-39.
6. Missoula Loyola (8-4) lost to Deer Lodge 57-31, lost to Anaconda 58-48, vs. Ronan, Tuesday.
7. Choteau (10-1) beat Shelby 59-33, beat Townsend 55-26.
8. Colstrip (9-3) lost to Glendive 47-40, beat Baker 55-48.
(tie) Plains (9-3) beat Bigfork 53-24, lost to Darby 54-26.
10. Bigfork (9-3) lost to Plains 53-24, beat Eureka 66-23.¤

Class C

1. Belt (11-1) beat Fort Benton 74-40, beat Cascade 63-35, beat Highwood 74-28, vs. Centerville. Tuesday.
2. Saco-Whitewater (13-0) beat Hinsdale 41-32, beat Frazer 61-22.
3. Harlowton-Ryegate (12-0) beat Plenty Coups 60-25, beat Broadview-Lavina 26-21.
4. Harrison-Willow Creek (12-0) beat Twin Bridges 46-36, beat Lone Peak 38-27.
5. Fairview (11-1) lost to Culbertson 45-36, beat Richey-Lambert 47-37.
6. Seeley-Swan (11-1) beat Valley Christian 67-40, lost to Drummond 52-37.
7. Chinook (10-1) beat Box Elder 67-59, lost to Roy-Winifred 37-31.
8. Chester-Joplin-Inverness (11-1) beat Sunburst 73-26, beat Simms-Augusta 45-37.
9. Wibaux (8-1) beat Plevna 63-15.
10. Gardiner (10-2) lost to Shields Valley 56-48, beat Twin Bridges 49-35.¤
tie Charlo (10-2) lost to St. Regis 48-34, beat St. Ignatius 41-35.¤

 



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email