Peterson, Gardipee roll at local junior bowling tournament

Trevor Peterson of Helena and Madison Gardipee of Butte rolled to victories at the 14th Annual Bud Atchison Junior Ringin’ Ten Scratch Invitational.

The tournament was held Nov. 21-22 at the Star Lanes.

Local businesses and individuals sponsored the two day event with $2,200 in added scholarship funds.  The tournament was comprised of 2 scratch divisions:  Division A for averages of 160 and over and Division B for averages 159 and under.

Peterson won the A Division, while Gardipee claimed the B Division.

Three-game qualifiers were held on Saturday, and the top-12 high series scores advanced to the finals on Sunday.  The finals comprised of five games of match play and a position round to determine the final four in each division.

A new “Eliminator” format was played to determine final positions and scholarships.  The tournament a total of $2,650 in scholarship money.  Since the inception of this tournament in 2002, the tournament has awarded over $34,000 in scholarships to the participants of this prestigious tournament.

DIVISION A (Averages 160 + )

Alternate for the Eliminator round was Kyle Broughton, Great Falls, he received a $75 scholarship.

Final Four Eliminator Round :       1st Match

Trevor Petersen          Helena             178

Riley Corneil             Billings           193

Richard Marten          Great Falls      180

Brien Martinich          Great Falls      155

Martinich was eliminated and received a $150 scholarship for 4th place.

 

2nd Match

Richard Marten          Great Falls      162

Riley Corneil              Billings           175

Trevor Petersen          Helena             179

Marten was eliminated and received a $250 scholarship for 3rd place.

CHAMPIONSHIP MATCH

Trevor Petersen          Helena             220

Riley Corneil              Billings           187

Petersen was crowned Champion of the A Division with a $500 Scholarship and Corneil received a $350 scholarship for 2nd place.

DIV A Match Play Results before the Eliminator Round:

  1. Riley Corneil, Billings, 1385
  2. Richard Marten, Great Falls, 1256
  3. Brien Martinich, Great Falls, 1239
  4. Trevor Petersen, Helena, 1211
  5. Kyle Broughton, Great Falls, 1180
  6. Bridget Dodge, Butte, 1161
  7. Tommy Croskrey, Great Falls, 1096
  8. Kevin Keller, Butte, 1063
  9. Austyn Martinich, Great Falls, 1052
  10. Samantha Willoughby, Billings, 1009
  11. Mari Pizzini, Helena, 988
  12. Sadie McLaughlin, Butte, 900

 

DIVISION B (Averages 159 and under)

Alternate for the Eliminator round was Butte’s Kayden Dziak, he received a $75 scholarship.

Final Four Eliminator Round :       1st Match

Josie Klapan               Butte               170

MacKenzie Mosness Helena             154

Nolan Croskrey          Great Falls      188

Madison Gardipee      Butte               216

Mosness was eliminated and received a $150 scholarship for 4th place.

2nd Match

Madison Gardipee      Butte               168

Nolan Croskrey          Great Falls      197

Josie Klapan               Butte               166

Klapan was eliminated and received a $250 scholarship for 3rd place.

CHAMPIONSHIP MATCH

Nolan Croskrey          Great Falls      141

Madison Gardipee      Butte               185

GARDIPEE was crowned Champion of the B Division with a $500 Scholarship and Croskrey received a $350 scholarship for 2nd place.

DIV. B Match Play Results before the Eliminator Round:

  1. Nolan Croskrey, GtFalls, 1195
  2. Madison Gardipee, Butte, 1126
  3. MacKenzie Mosness, Helena, 1087
  4. Josie Klapan, Butte, 1013
  5. Kayden Dziak, Butte, 977
  6. Aryana Rodrigues, Butte, 974
  7. Kenda Klapan, Butte, 971
  8. Kole Bragg, Butte, 888
  9. Kyra Bragg, Butte, 883
  10. Katie Keller, Butte, 874
  11. Emily Kendall, Butte, 870
  12. Haylei Allen, Butte, 824


Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Archived Radio Broadcasts

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email