Friday’s prep hoops scores

BOYS

Billings Skyview 44, Butte 37

Frenchtown 72, Libby 60

Great Falls 74, Billings Senior 62

Helena 67, Kalispell Flathead 54

Kalispell Glacier 46, Helena Capital 41

District 2B at Glasgow
Semifinal

Malta 57, Glasgow 47

Wolf Point 46, Plentywood 29

District 3B at Colstrip
Loser Out

Colstrip 54, Broadus 49

Lodge Grass 105, Lame Deer 89

District 4B at Columbus
Loser Out

Joliet 56, Roundup 36

Red Lodge 55, Huntley Project 46

District 5B at Belgrade
Semifinal

Big Timber 54, Three Forks 40

Manhattan 46, Whitehall 36

District 6B at Hamilton
First Round

Missoula Loyola 73, Deer Lodge 61

Semifinal

Florence 63, St. Ignatius 34

District 2C at Sidney
Loser Out

Brockton 66, Richey-Lambert 58

Savage 59, Froid/Medicine Lake 42

Semifinal

Fairview 49, Culbertson 35

Westby-Grenora 52, Circle 38

District 3C at Malta
Loser Out

Dodson 50, Saco-Whitewater 43

Semifinal

Nashua 59, Hinsdale 50

Scobey 60, Frazer 57

District 4C at Miles City
Loser Out

Jordan 69, Plevna 57

Terry 45, Hysham 36

Semifinal

Melstone 55, St. Labre 35

Northern Cheyenne 61, Wibaux 56

District 6C at Huntley Project
Loser Out

Harlowton-Ryegate 70, Fromberg 41

Reed Point-Rapelje 46, Roberts 35

Semifinal

Broadview-Lavina 54, Bridger 40

Plenty Coups 59, Park City 51

District 8C at Great Falls
Loser Out

Augusta 40, Geraldine 38

Fort Benton 50, Cascade 47

Semifinal

Great Falls Central 50, Belt 45

Highwood 56, Centerville 41

District 9C at Havre
Loser Out

Chinook 63, North Star 35

Hays-Lodgepole 73, Turner 53

District 10C at Conrad
Loser Out

Valier 55, Sunburst 26

Semifinal

Dutton-Brady 55, Power 44

Simms 60, Heart Butte 51

District 11-12C at Butte
Loser Out

Harrison-Willow Creek 51, White Sulphur Springs 45

Shields Valley 69, Lone Peak 49

Semifinal

Gardiner 44, Ennis 41

Twin Bridges 59, Manhattan Christian 44

District 13C at Frenchtown
Loser Out

Phillipsburg 49, Alberton 36

Valley Christian 56, Lincoln 47

Semifinal

Drummond 53, Darby 44

District 14C at Ronan
Loser Out

Two Eagle River 68, St. Regis 45

Semifinal

Arlee 55, Noxon 33

GIRLS

Billings Central 58, Billings West 45

Butte High 52, Billings Skyview 30

Dillon 52, Corvallis  43

Frenchtown 41, Libby 40

Helena Capital 53, Kalispell Glacier 45

Lewistown (Fergus) 56, Livingston 39

District 2B at Glasgow
Semifinal

Plentywood 45, Malta 43

Wolf Point 49, Glasgow 47

District 3B at Colstrip
Loser Out

Broadus 64, Lame Deer 24

Lodge Grass 63, Baker 55

District 4B at Columbus
Loser Out

Columbus 42, Roundup 33

Red Lodge 57, Joliet 44

District 5B at Belgrade
Semifinal

Manhattan 42, Jefferson (Boulder) 36

Townsend 53, Big Timber 27

District 6B at Hamilton
Semifinal

Deer Lodge 54, St. Ignatius 25

Missoula Loyola 52, Florence 45

District 3C at Malta
Loser Out

Dodson 56, Frazer 36

Semifinal

Hinsdale 37, Nashua 21

Saco-Whitewater 38, Scobey 20

District 4C at Miles City
Loser Out

Hysham 46, Melstone 31

Northern Cheyenne 66, Terry 64

Semifinal

St. Labre 59, Jordan 45

Wibaux 58, Ekalaka 53

District 6C at Huntley Project
Loser Out

Park City 43, Absarokee 22

Reed Point-Rapelje 56, Plenty Coups 38

District 7C at Lewistown
Semifinal

Roy-Winifred 42, Denton 32

Winnett-Grass Range 66, Stanford-Geyser 15

District 8C at Great Falls
Loser Out

Cascade 63, Augusta 43

Great Falls Central 50, Fort Benton 31

District 9C at Havre
Loser Out

Big Sandy 53, Hays-Lodgepole 41

Box Elder 60, Turner 38

District 10C at Conrad
Loser Out

Sunburst 53, Heart Butte 41

Semifinal

Chester-Joplin-Inverness 42, Dutton-Brady 30

Valier 54, Simms 47

District 11-12C at Butte
Loser Out

Manhattan Christian 47, Sheridan 27

Semifinal

Twin Bridges 60, Gardiner 56

District 13C at Frenchtown
Loser Out

Darby 54, Victor 48

Valley Christian 46, Lincoln 34

District 14C at Ronan
Loser Out

Charlo 60, Two Eagle River 5

Semifinal

Arlee 53, Hot Springs 49

Superior 59, St. Regis 43



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email