Frenchtown boys, Corvallis girls win in Corvallis

CORVALLIS — The Frenchtown boys and Corvallis girls ran to victories Saturday at the Gene Hughes Invitational track meet.

Frenchtown won the boys’ side with 119 points. Hamilton placed second at 80.5. The Corvallis girls racked up 180 points. Plains was second at 70.

Butte Central’s boys and girls both scored four points.

Connor McGree placed fourth in the long jump for the Maroons, going 19 feet 10 inches. Teammate Conor McGee placed fifth in the 3,200-meter run, finishing in 11 minutes, 6.7 seconds.

On the girls’ side, Mariah Cooney placed fifth in the long jump and triple jump. The senior went 15 feet, 6 3/4 inches in the long jump. Her triple jump was 32-7 1/4.

At Corvallis
BOYS

Team scores – Frenchtown 119, Hamilton 80.5, Stevensville 66, Polson 55.5, Whitefish 53, Florence 37, Corvallis 32, Loyola Sacred Heart 28, Anaconda 26, Victor 18, Butte Central 6, Plains 4, Darby 2.
100 – 1, Anthony Lowery, Fre, 11.72; 2, Gharrett Olson, Fre, 11.78; 3, Brady Heffner, 11.99; 4, Sean Foley, WF, 12.03; 5, Jonathon McLane, Ham, 12.18; 6, Christopher Lords, Ste, 12.26.
200 – 1, Anthony Lowery, Fre, 23.78; 2, Christopher Lords, Ste, 24.15; 3, Carter Brady, Flo, 24.28; 4, Kyle Ball, Vic, 24.40; 5, Colby Peterson, Fre, 24.75; 6, Brady Heffner, Flo, 24.79.
400 – 1, Jadin Casey, Ste, 52.60; 2, Carter Brady, Flo, 53.96; 3, Colby Peterson, Fre, 54.30; 4, Cody Rockwell, Ham, 54.72; 5, Tyler Morris, Dar, 55.15; 6, Sean Laimbeer, Pol, 56.03.
800 – 1, Madison Bolton, Flo, 2:06.60; 2, Tel Motichika, Pol, 2:09.40; 3, Hunter Casey, Ste, 2:13.20; 4, Andrew Honkin, Fre, 2:13.40; 5, Austin Lords, Ste, 2:13.70; 6, Gabe Demmons, Fre, 2:15.0.
1,600 – 1, Anthony Schmalz, Ham, 4:43.80; 2, Easton Albert, Ham, 4:46.10; 3, Madison Bolton, Flo, 4:50.70; 4, Aidan Theard, Ana, 4:57.30; 5, Tel Motichika, Pol, 4:58.40; 6, Dane Watt, Cor, 4:59.20.
3,200 – 1, Anthony Schmalz, Ham, 10:17.40; 2, Easton Albert, Ham, 10:20.40; 3, Gunner Nabozney, Fre, 10:43.80; 4, Aidan Theard, Ana, 10:44.80; 5, Conor McGee, BC, 11:06.70; 6, Ronald Venema, Cor, 11:15.0.
110 hurdles – 1, Silas Hasselbrook, Loy, 16.33; 2, Jadin Casey, Ste, 16.42; 3, David Diehl, Fre, 17.11; 4, Keaton Nicholson, WF, 17.40; 5, Taylor Sylvester, Cor, 17.58; 6, Hunter Casey, Ste, 17.69.
300 hurdles – 1, Silas Hasselbrook, Loy, 44.01; 2, Kris Cleveland, Ham, 45.16; 3, Matt Hayes, Fre, 45.21; 4, Will Davey, Pol, 47.11; 5, Tieson Lewis, Cor, 48.43; 6, Jared Rubel, Pol, 50.13.
400 relay – 1, Frenchtown (Anthony Lowery, Matt Price, Bobby Erbaugh, Gharrett Olson), 44.54; 2, Hamilton, 46.13; 3, Polson, 46.20; 4, Stevensville, 46.55; 5, Whitefish, 46.65; 6, Anaconda, 47.31.
1,600 relay – 1, Stevensville (Jadin Casey, Austin Lords, Dylan Reed, Christopher Lords), 3:36.98; 2, Polson, 3:38.17; 3, Frenchtown, 3:40.52; 4, Hamilton, 3:43.12; 5, Whitefish, 3:59.29; 6, Anaconda, 4:08.91.
Shot put – 1, Riley Sampson, Pol, 51-8.5; 2, Gage Smith, WF, 43-8; 3, Marcus Monaco, Ana, 42-5.5; 4, Jack White, Fre, 41-11; 5, Joe Orrino, Ana, 40-7; 6, Austin Cahala, Fre, 40-1.
Discus – 1, Branden Butt, Cor, 147-0; 2, Riley Sampson, Pol, 139-4; 3, Koler Kanistanaux, WF, 134-9; 4, Wyatt Weinbrenner, Pla, 128-4; 5, Marcus Monaco, Ana, 128-0; 6, James Weidow, Cor, 121-5.
Javelin – 1, Kyle Ball, Vic, 173-9; 2, Tyler Olson, Cor, 162-4; 3, Edward Ryan, Cor, 152-0; 4, Corey Deering, Vic, 147-11; 5, Jack White, Fre, 146-4; 6, David Diehl, Fre, 138-5.
High jump – 1, Matt Hayes, Fre, 6-4; 2, Strother Cooper, Loy, 6-0; 3, Jadin Casey, Ste, 5-10; 4, Ryan Sullivan, Ana, 5-6; 5, John Chapman, Fre, 5-6; 6, (tie) Jared Rubel, Pol, and Abe Westfall, Ham, 5-4.
Long jump – Sean Foley, WF, 20-6; 2, Abe Westfall, Ham, 20-3; 3, Matt Price, Fre, 19-11; 4, Connor McGree, BC, 19-10; 5, Will Davey, Pol, 19-9.5; 6, Jacob Clairmont, Pol, 19-5.5.
Triple jump – 1, Abe Westfall, Ham, 43-2.75; 2, Bobby Erbaugh, Fre, 41-10; 3, Austin Lords, Ste, 39-5.75; 4, Hunter Casey, Ste, 39-0; 5, Keaton Nicholson, WF, 38-9.5; 6, EJ Havens, WF, 38-7.5.
Pole vault – 1, David Diehl, Fre, 13-0; 2, Sean Foley, WF, 12-6; 3, EJ Havens, WF, 12-0; 4, Jared Rubel, Pol, 11-0; 5, Ethan Blume, Ana, 10-6; 6, Cameron Koerner, Cor, 10-0.

GIRLS
Team scores – Corvallis 180, Plains 73, Florence 58.5, Hamilton 39, Polson 37.5, Whitefish 35, Frenchtown 30, Loyola Sacred Heart 25, Anaconda 22, Stevensville 16, Darby 4, Butte Central 4, Victor 2.
100 – 1, Marlow Schulz, WF, 13.19; 2, Anna DiGiallonardo, Pol, 13.37; 3, Tess Porch, Flo, 13.50; 4, Hannah Porch, Flo, 13.56; 5, Hannah Gale, Cor, 13.67; 6, Nicole Turner, Cor, 13.70.
200 – 1, Tess Porch, Flo, 27.19; 2, Hannah Porch, Flo, 27.20; 3, Shelea Wallen, Fre, 27.78; 4, Keely Ehmann, Dar, 27.80; 5, Hannah Gale, Cor, 28.0; 6, Nicole Turner, Cor, 28.29.
400 – 1, Shelea Wallen, Fre, 64.0; 2, Maja Holmquist, Fre, 65.92; 3, Mikayla Schneider, Loy, 66.81; 4, Kylie Kinnaman, Flo, 67.46; 5, Georgia Kimble, Ham, 70.51; 6, Keelie O’Brien, Ham, 72.85.
800 – 1, Claudia Hewston, Pol, 2:29.0; 2, Hanna Smith, Cor, 2:33.40; 3, Felicia Earhart, Pla, 2:35.10; 4, Jaylee Albert, Ham, 2:36.50; 5, Demi Horton, Pla, 2:38.0; 6, Rachel Wissenbach, Cor, 2:38.30.
1,600 – 1, Isabella Pape, Cor, 5:24.08; 2, Sadi Henderson, Cor, 5:24.50; 3, Ayden Eickhoff, Cor, 5:29.70; 4, Kaycie Stewart, Cor, 5:33.40; 5, Maggie Mitzel, Loy, 5:40.80; 6, Olivia Wood, Ana, 5:41.80.
3,200 – 1, Isabella Pape, Cor, 11:51.30; 2, Kaycie Stewart, Cor, 12:01.0; 3, Olivia Wood, Ana, 12:06.50; 4, Maggie Mitzel, Loy, 12:32.30; 5, Kaitlin Stromberg, Ham, 12:46.0; 6, Felicia Earhart, Pla, 13:07.0.
100 hurdles – 1, Lakyn Connors, Cor, 15.12; 2, Hailey Phillips, Pla, 17.21; 3, Hannah Sax, Flo, 17.41; 4, Taylor Bess, Ham, 17.62; 5, Ashley Holmes, Pla, 17.66; 6, Jordan Miller, Cor, 17.90.
300 hurdles – 1, Hailey Phillips, Pla, 47.43; 2, Tess Porch, Flo, 53.95; 3, Kaile Sauro, Loy, 54.67; 4, Caitlin Gillespie, Ham, 55.13; 5, Erica Alfiero, Pol, 55.67; 6, Hannah Sax, Flo, 56.03.
400 relay – 1, Florence (Hannah Porch, Callie Hunt, Tess Porch, Hannah Sax), 52.22; 2, Corvallis, 52.42; 3, Whitefish, 52.46; 4, Plains, 53.04; 5, Polson, 54.34; 6, Frenchtown, 54.93.
1,600 relay – 1, Corvallis (Lakyn Connors, Hanna Smith, Sadi Henderson, Kaitlynn Frost), 4:13.68; 2, Whitefish, 4:24.61; 3, Plains, 4:27.53; 4, Frenchtown, 4:34.71; 5, Loyola, 4:35.64; 6, Hamilton, 4:40.79.
Shot put – 1, Carlie Jessop, Cor, 34-4.5; 2, Leah Thompson, Pla, 32-11; 3, Jewel Zakit-Ackermann, Pol, 32-2; 4, Katie Landis, Cor, 31-10; 5, Carlyjean Conley, Vic, 31-3.25; 6, Faith Baur, Fre, 30-10.
Discus – 1, Leah Thompson, Pla, 109-3; 2, Kayla Holmes, Pla, 108-9; 3, Courtney Albright, Cor, 105-6; 4, Carlie Jessop, Cor, 105-4; 5, Natalie Liechty, Ham, 100-9; 6, Malia Estes, Ana, 99-7.
Javelin – 1, Malia Estes, Ana, 135-0; 2, Kayla Lewis, Cor, 104-9; 3, Sami Kratofil, Ham, 102-5; 4, Taylor Flynn, Ana, 102-4; 5, Ashley Holmes, Pla, 101-3; 6, Bekah Weaver, WF, 101-0.
High jump – 1, Katie Malachinski, Ste, 4-10; 2, Jane Booth, Cor, 4-10; 3, (tie) Jessica Lewis, Cor, and Jordan Miller, Cor, 4-8; 5, (tie) Callie Hunt, Flo, and Anna DiGiallonardo, Pol, 4-8.
Long jump – 1, Lakyn Connors, Cor, 16-9; 2, Kaitlynn Frost, Cor, 16-6.5; 3, Hailey Phillips, Pla, 16-4.5; 4, Phoebe Guercio, WF, 15-11.25; 5, Mariah Cooney, BC, 15-6.75; 6, Kaile Sauro, Loy, 15-6.
Triple jump– 1, Lakyn Connors, Cor, 33-8.25; 2, Annika Moore, Ham, 33-2.75; 3, Katie Malachinski, Ste, 32-11.5; 4, Kaile Sauro, Loy, 32-9; 5, Mariah Cooney, BC, 32-7.25; 6, Sami Kratofil, Ham, 32-4.5.
Pole vault – 1, Kaitlynn Frost, Cor, 8-6; 2, Claudia Hewston, Pol, 9-0; 3, Brielle Birgensmith, WF, 8-0; 4, Taylor Bess, Ham, 7-0; 5, Jane Booth, Cor, 7-0.



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email