Day-by-day schedule

Thursday, Jan 7
College women’s basketball — Montana Western at Montana Tech, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Montana Western at Montana Tech, 7:30 p.m.
Prep wrestling — Butte Central at Anaconda Mixer, 5 p.m.
Prep boys’ basketball — Butte High at Great Falls High, 7:30 p.m. Butte Central at Dillon, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Great Falls High at Butte High (Civic Center), 7:30 p.m. Butte Central at Dillon, 6 p.m.

Friday, Jan. 8
Prep wrestling — Butte High and Butte Central at Bozeman Invitational, 11 a.m.
WSHL — Lake Tahoe at Butte Cobras, 7 p.m.

Saturday, Jan. 9
College women’s basketball — Rocky Mountain College at Montana Tech, 5:30 p.m. Montana Western at Lewis-Clark State College, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Rocky Mountain College at Montana Tech, 7:30 p.m. Montana Western at Lewis-Clark State College, 7:30 p.m.
Prep wrestling — Butte High and Butte Central at Bozeman Invitational, 10 a.m.
Prep boys’ basketball — CMR at Butte High, 4:30 p.m. Livingston at Butte Central, 4 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte High at CMR, 4:30 p.m. Butte Central at Livingston, 4 p.m.
Prep swimming — Butte High at Bozeman, noon.
WSHL — Lake Tahoe at Butte Cobras, 7 p.m.

Tuesday, Jan. 12
Prep wrestling — Bozeman at Butte High, 7 p.m.

Thursday, Jan. 14
College women’s basketball — Carroll College at Montana Western, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Carroll College at Montana Western, 7:30 p.m.
Prep boys’ basketball — Butte Central at Helena High, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Helena High at Butte Central, 7:30 p.m.
WSHL — Butte Cobras at Missoula, 7:30 p.m.

Friday, Jan 15
College women’s basketball — Montana Tech at MSU-Northern, 6 p.m. Rocky Mountain at Montana Western, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Montana Tech at MSU-Northern, 8 p.m. Rocky Mountain at Montana Western, 7:30 p.m.
Prep wrestling — Butte High at Rocky Mountain Classic, 10 a.m. Butte Central at Miles City Invite, 9 a.m.
Prep boys’ basketball — Helena Capital at Butte High, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte High at Helena Capital, 7:30 p.m.
WSHL — Missoula at Butte Cobras, 7 p.m.

Saturday, Jan. 16
College women’s basketball — Montana Tech at University of Great Falls, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Montana Tech at University of Great Falls, 7:30 p.m.
Prep wrestling — Butte High at Rocky Mountain Classic, 9:30 a.m. Butte Central at Miles City Invite, 9 a.m.
Prep boys’ basketball — Corvallis at Butte Central, 4 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte Central at Corvallis, 4 p.m.
Prep swimming — Butte High at Great Falls I-15, noon.

Thursday, Jan. 21
College women’s basketball — Carroll College at Montana Tech, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Carroll College at Montana Tech, 7:30 p.m.
Prep boys’ basketball — Butte Central at Stevensville, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Stevensville at Butte Central, 7:30 p.m.

Friday, Jan 22
College women’s basketball — Western Montana at Rocky Mountain College, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Montana Western at Rocky Mountain College, 7:30 p.m.
Prep wrestling — Butte Central at Class A Duals, Lewistown, 1 p.m.
Prep boys’ basketball — Butte High at Billings Skyview, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Bilings Skyview at Butte High, 7:30 p.m.
WSHL — Seattle at Butte Cobras, 7 p.m.

Saturday, Jan 23
College women’s basketball — Montana Western at MSU-Northern, 6 p.m.
College men’s basketball — Montana Western at MSU-Northern, 8 p.m.
Prep wrestling — Butte High at AA Duals, Great Falls, 10 a.m. Butte Central at Class A Duals, Lewistown, TBA.
Prep boys’ basketball — Butte High at Billings West, 4:30 p.m.  Anaconda at Butte Central, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Billings West at Butte High, 4:30 p.m. Anaconda at Butte Central, 6 p.m.
Prep swimming — Butte High at Missoula, Noon.
WSHL — Seattle at Butte Cobras, 7 p.m.

Sunday, Jan. 24
WSHL — Seattle at Butte Cobras, 2 p.m.

Tuesday, Jan. 26
Prep boys’ basketball — Butte Central at Belgrade, 6 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte Central at Belgrade, 7:30 p.m.

Thursday, Jan 28
College women’s basketball — Montana Tech at Montana Western, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Montana Tech at Montana Western, 7:30 p.m.
Prep wrestling — Butte High at Dillon, 6:30 p.m. Butte Central at Corvallis Quads, 6 p.m.
Prep boys’ basketball — Butte High at CMR, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — CMR at Butte High, 7:30 p.m.

Friday, Jan 29
Prep wrestling — Butte High at Billings Senior Invite, 11 a.m. Butte Central Mixer, 5 p.m.

Saturday, Jan. 30
College women’s basketball — Montana Tech at Rocky Mountain College, 5:30 p.m. Lewis-Clark State at Montana Western, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Montana Tech at Rocky Mountain, 7:30 p.m. Lewis-Clark State College at Montana Western 7:30 p.m.
Prep boys’ basketball — Great Falls at Butte High (Richardson Gym), 4:30 p.m. Hamilton at Butte High, 4 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte High at Great Falls High, 4:30 p.m. Butte Central at Hamilton, 4 p.m.
Prep swimming — Butte High at Great Falls, noon.

Tuesday, Feb. 2
Prep boys’ basketball — Bozeman at Butte High, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte High at Bozeman, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 4
College women’s basketball — MSU-Northern at Montana Tech, 5:30 p.m.
College men’s basketball — MSU-Northern at Montana Tech, 7:30 p.m.
Prep boys’ basketball —Butte Central at Livingston, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Livingston at Butte Central, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 5
Prep wrestling — Butte Central at Western A Divisional in Whitefish.

Saturday, Feb. 6
College women’s basketball — University of Great Falls at Montana Tech, 5:30 p.m. Montana Western at Rocky Mountain College, 7:30 p.m.
College men’s basketball — University of Great Falls at Montana Tech, 7:30 p.m. Montana Western at Rocky Mountain, 7:30 p.m.
Prep wrestling — Eastern AA Seeding in Bozeman, 11 a.m. Butte Central at Western A Divisional in Whitefish.
Prep boys’ basketball — Billings Senior at Butte High, 4:30 p.m. Dillon at Butte Central, 6 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte High at Billings Senior, 4:30 p.m. Dillon at Butte Central, 4:30 p.m.

Tuesday, Feb. 9
Prep boys’ basketball — Butte High at Dillon, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte High at Dillon, 6 p.m.

Thursday, Feb. 11
College women’s basketball — Montana Tech at Carroll College, 5:30 p.m. MSU-Northern at Montana Western, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Montana Tech at Carroll College, 7:30 p.m. MSU-Northern at Montana Western, 7:30 p.m.
Prep boys’ basketball — Butte High vs. Butte Central, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte High vs. Butte Central, 6 p.m.

Friday, Feb. 12
Prep wrestling — State tournament, Billings.
Prep swimming — State meet at Great Falls, 11 a.m.
WSHL — Butte Cobras at Vancouver, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 13
College women’s basketball — Lewis-Clark State at Montana Tech, 5:30 p.m. University of Great Falls at Montana Western, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Lewis-Clark State at Montana Tech, 7:30 p.m. University of Great Falls at Montana Western, 7:30 p.m.
Prep wrestling — State tournament, Billings.
Prep boys’ basketball — Butte Central at Corvallis, 4 p.m.
Prep girls’ basketball — Corvallis at Butte Central, 4 p.m.
Prep swimming — State meet at Great Falls, 11 a.m.
WSHL — Butte Cobras at Vancouver, 7:30 p.m.

Sunday, Feb. 14
WSHL — Butte Cobras at Vancouver, 1:30 p.m.

Thursday, Feb. 18
College women’s basketball — Rocky Mountain College at Montana Tech, 5:30 p.m. Montana Western at Lewis Clark State College, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Rocky Mountain College at Montana Tech, 7:30 p.m. Montana Western at Lewis Clark State College, 7:30 p.m.
Prep boys’ basketball — Belgrade at Butte Central, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Belgrade at Butte Central, 6 p.m.

Friday, Feb. 19
Prep boys’ basketball — Billings Skyview at Butte High (Richardson Gym), 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte High at Billings Skyview, 7:30 p.m.
WSHL — Butte Cobras at Lake Tahoe, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 20
College women’s basketball — Montana Western at Montana Tech, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Montana Western at Montana Tech, 7:30 p.m.
Prep boys’ basketball — Billings West at Butte High (Richardson Gym), 4:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Butte High at Billings West, 4:30 p.m.
WSHL — Butte Cobras at Lake Tahoe, 7:30 p.m.

Sunday, Feb. 21
WSHL — Butte Cobras at Lake Tahoe, 2 p.m.

Tuesday, Feb. 23
Prep boys’ basketball — Butte High at Bozeman, 7:30 p.m.
Prep girls’ basketball — Bozeman at Butte High (Civic Center), 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 24
Prep boys’ basketball — Butte Central at Western A Divisional in Butte
Prep girls’ basketball — Butte Central at Western A Divisional in Butte

Friday, Feb. 25
College men’s basketball — Carroll College at Montana Western, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Carroll College at Montana Western, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 26
College women’s basketball — Montana Tech at University of Great Falls, 6 p.m. Rocky Mountain College at Montana Western, 5:30 p.m.
College men’s basketball — Montana Tech at University of Great Falls, 7:30 p.m. Rocky Mountain College at Montana Western, 7:30 p.m.
Prep boys’ basketball — Butte High at Billings Senior, 7:30 p.m. Butte Central at Western A Divisional in Butte
Prep girls’ basketball — Billings Senior at Butte High, 7:30 p.m. Butte Central at Western A Divisional in Butte
WSHL — Butte Cobras at Southern Oregon Spartans, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 27
College women’s basketball — Montana Tech at MSU-Northern, 6 p.m.
College men’s basketball — Montana Tech at MSU-Northern, 8 p.m.
Prep boys’ basketball — Butte Central at Western A Divisional in Butte
Prep girls’ basketball — Butte Central at Western A Divisional in Butte
WSHL — Butte Cobras at Southern Oregon, 7:30 p.m.

Sunday, Feb. 28
WSHL — Butte Cobras at Southern Oregon, 1:30 p.m.

Thursday, March 3
Prep boys’ basketball — State A tournament in Missoula

Friday, March 4
Prep boys’ basketball — State A tournament in Missoula
WSHL — Idaho at Butte Cobras, 7 p.m.

Saturday, March 5
Prep boys’ basketball — State A tournament in Missoula
WSHL — Idaho at Butte Cobras, 7 p.m.

Sunday, March 6
WSHL — Idaho at Butte Cobras, 2 p.m.

Thursday, March 10
Prep boys’ basketball — Class AA State in Bozeman.
Prep girls’ basketball — Class AA State in Bozeman. Class A State in Belgrade.

Friday, March 11
Prep boys’ basketball — Class AA State in Bozeman.
Prep girls’ basketball — Class AA State in Bozeman. Class A State in Belgrade.

Saturday, March 12
Prep boys’ basketball — Class AA State in Bozeman.
Prep girls’ basketball — Class AA State in Bozeman. Class A State in Belgrade.

BHS Boys basketball

BHS Girls basketball

BHS Wrestling

BHS Swimming 1 comment



Posts Carousel


Archived Radio Broadcasts

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email