‘Dogs, Maroons aim for State mats

It all comes down to this.

The 2014 wrestling season went by in a flash, with all but the final weekend to be contested. The Montana All-Class State Wrestling Tournament gets under way Friday at MetraPark Arena in Billings, with action slated to begin at 10 a.m.

“We’re fired up,” smiled Butte High head coach Jim Bob Humphrey on Wednesday afternoon. “We didn’t take any time off. We’ve all got to get better this week – some a little and some a lot.”

Class AA Butte High will take 14 wrestlers to the two-day meet, while Class A Butte Central will bring four.

The Maroons are led by defending state champion Clay Stillwagon, who won his third straight divisional title last weekend at the Southwestern A tourney, held on his home mats at the Maroon Activities Center.

“Clay’s been there before and he knows what it takes,” Butte Central head coach Robin Moodry said of the 113-pound junior. “There’s something about your first time in the Metra that can be a little overwhelming.”

Stillwagon just returned from an injury, but seems ready to go after a dominating performance at the Southwestern A meet.

“Clay looked sharp,” Moodry noted. “He knows what’s coming and he wrestled the way he needed to the week before State. He’s got a good positive mental attitude coming in.”

Butte Central also looks to 138-pound junior Zach Hart, who took second at divisionals after winning the tournament as a freshman and sophomore.

“A few mental errors cost Zach in the finals,” Moodry said. “But he’s tough, and we’re not worried about his seed going in. Everyone starts out 0-0 at State, and we’re looking for big things from Zach.”

The Maroons also hold high hopes for 152-pound Sean Cooney and 220-pound sophomore Jake Michelotti, both of whom come in after taking fourth at divisionals.

‘Sean’s got very good athletic ability and he will do fine,” Moodry said. “And Jake’s been improving every week. I’m proud of him as a first-year wrestler.”

Butte High is led by juniors Levi Renz at 145 pounds and Lee Cannon at 195. Both claimed a second seed at last weekend’s Eastern AA seeding tournament. The Bulldogs also look to 126-pound sophomore Ax Henningsen, who comes in as a three seed, along with 106-pound freshman Tyler Vetter who was fouth last weekend.

Senior Nick Chelleen wrestled well in nailing down a fifth seed at 170 pounds, while sixth-place finishes were recorded by freshman Tyler Casey at 98 pounds, freshman Bryson Henningsen at 106 pounds, sophomore Kaleb Ferriter at 138 pounds and senior Andrew Anderson at 160 pounds. Sophomore Tyler Ossello overcame a rough start to earn a seven seed at 120 pounds, as did sophomore 170-pounder Cian Randall and senior heavyweight Connor Lee. Sophomore Cole Gillespie punched his ticket to state as an eight-seed at 160 pounds, as did freshman Willie Anderson at 138 pounds.

Humphrey said he was pleased with his team’s showing at the Eastern AA meet, which is home to much of the strength in the Class AA wrestling ranks. Even though many of the Bulldogs will face tough first-round competition, Humphrey said he’s confident in his team.

“At State we’re not worried who we’re matched up against,” he said. “We’re focusing on the thought that they have to wrestle us. The kids have a healthy attitude and this is a good opportunity for us no matter where we’re seeded.”

Humphrey said he’s pleased with the effort he’s seen from team members who are striving for improvement, including the wrestlers who didn’t make it to State this year.

“We’ve got a good caliber of kids who are committed to improving,” Humphrey said. “These guys could be out doing anything and they’re in here working on getting better. We’ve got a good group of guys.”

Class AA

Abbreviations key: Billings Senior (BSH), Billings Skyview (BSV), Billings West (BWH), Bozeman (BOZ), Butte (BUT), Great Falls (GFH), Great Falls Russell (CMR), Kalispell Glacier (GLR), Helena Capital (CAP), Helena (HEL), Kalispell Flathead (KAL), Missoula Big Sky (MBS), Missoula Hellgate (MHG), Missoula Sentinel (MSN).

First-round pairings

98 — Nick Kunz, CAP, vs. Austin Cardwell, BWH; Grayson Miller, BSV, vs. Cody Devall, KAL; Garreth Erhardt, BSH, vs. Parker Dulaney, CAP; Danny Maciel, BSV, received a bye; Justin Gibson, GLR, vs. Abe Stapleton, BSH; Tyler Casey, BUT, vs. Hunter Rush, KAL; Devin Altenburg, CMR, vs. Isaac Renfro, MSN; Bjorn Schroeder, BOZ, received a bye.

106 — Jake Hegel, MSN, vs. Nathan Kennedy, BSV; Michael Schmeusser, KAL, vs. Tyler Vetter, BUT; Wyatt Gordon, MBS, vs. Bryson Henningson, BUT; Tim Garcia, BSV, received a bye; Jon Conklin, MBS, vs. Adam Oja, BOZ; Anthony Salisbury, KAL, vs. Clay Smith, BSH; Josh Rolfe, CAP, vs. Noah Durnell, CMR; Brendon Vladic, BSH, received a bye.

113 — Seth Schroeck, CAP, vs. Jordan Larsen, BWH; Mason Misner, BWH, vs. Sam Barber, GLR; Caleb James, BOZ, vs. Thorton Heppler, HEL; Lukas DeCock, KAL, vs. Jarren Komac, GFH; Demo Koures, MBS, vs. Tim Ellinger, BSH; Tony Armstrong, BSV, vs. Asa Hoerner, MHG; Tyler Meyer, GFH, vs. Ryan Rowe, MBS; Jed Cheff, KAL, vs. Quintel Fuchs, BSH.

120 — Landon Bailey, HEL, vs. Tanner Tovson, CMR; Jake O’Malley, HEL, vs. Caleb Shigley, GFH; Miles Terry, KAL, vs. Devyn Harris, BOZ; Austin Cheney, GLR, vs. Tyger Frye, BSH; Jace Kovalicky, MSN, vs. Tyler Ossello, BUT; Shawn Bouchard, CAP, vs. Kale Evenson, BOZ; Austin Gabbert, KAL, vs. Jake Burkhalter, BSV; Ken Woods, MHG, vs. Kenton Evans, GFH.

126 — Dylan Duffalo, MSN, vs. Tyler Schilling, GFH; Kelly Taylor, BOZ, vs. Ryder Day, GLR; Braxton Henningson, BUT, vs. Gavyn Wilson, KAL; KJ Swanson, MBS, vs. Vito DeGidio, BOZ; Cody Decker, GLR, vs. Greg Contreraz, BSH; Trayson Marker, BWH, vs. Noah Manibusan, HEL; Johnny LaFountain, BSV, vs. Shamus Bartmess, CAP; Ryan Ramos, MSN, vs. Tommy McMillen, GFH.

132 — Dylan Schulte, MSN, vs. Tanner Grubb, CMR; Josh Brunner, MBS, vs. Brenton Buerkley, BSV; Shawn Olson, MHG, vs. Garrett Ganner, GFH; Matt Robinson, MBS, vs. Dylan Veis, BSH; Hayden Schrull, HEL, vs. Matt Larsen, BWH; Jack Murphy, CAP, vs. Seth James, BOZ; Tyler Davis, KAL, vs. Aaron Gordon, BSV; Tyler Eierdam, GLR, vs. Casey DObson, GFH.

138 — Logan McGreevey, MBS, vs. Willie Anderson, BUT; Tristan Gradney, BWH, vs. Chandler Paulson, MSN: Ben Manion, BOZ, vs. Ricky Clevenger, HEL; Cody Settle, GLR, vs. Jace Holman, BSV; Brodie Long, HEL, vs. Luke Cathey, BSV; Kaleb Ferriter, BUT, vs. Jake Marr, MSN; Austin Hoell, BOZ, vs. Quinn Barber, GLR; Carter Westphal, MBS, vs. Austin Shupe, GFH.

145 — Arik Lybeck, GLR, vs. Cody Morrison, BWH; Colton Jeffrey, HEL, vs. Gage Bentley, GFH; Cooper Ryan, HEL, vs. Chase Short, GFH; Ryan Glenn, MBS, vs. Levi Renz, BUT; Caleb Rushing, CAP, vs. Finn Johnston, BOZ; Harrison Jay, KAL, vs. Isiah Yates, CMR; Braxton Wilcox, MBS, vs. Joe Malchuski, BSV; Donavon Macura, GLR, vs. Koby Reyes, BWH.

152 — Kade Branson, MBS, vs. Brad Gossett, BOZ; Tyller Cortez, BSH, vs. Jacob Ferkin, GLR; Tanner Brown, BWH, vs. Kory Broussard, CAP; CJ Snyder, CAP, vs. Jared Dickson, CMR; Chance Stack, MSN, vs. Korbin Sanderlin, BSV; Colten McElhinney, GFH, vs. Cameron Mantel, KAL; Max Miller, BSV, vs. Caiden Crawford, HEL; Nate Sommers, KAL, vs. Kessler Leonard, GFH.

160 — Jason Riekena, MBS, vs. Cole Gillespie, BUT; Isaac Saenz, GLR, vs. Nick Grassechi, CMR; Addison Boyer, CAP, vs. Andrew Anderson, BUT; Caleb O’Brien, HEL, vs. Walker Ferda, GFH; Jacob Van Dyke, HEL, vs. Brandon Bilbrey, GFH; Gabe Peppenger, MSN, vs. Jace Cooley, BSV; Anthony Wright, KAL, vs. Hunter Gerth, BWH; Randall Dougan, CAP, vs. Jake Malchuski, BSV.

170 — Luke Entzel, MBS, vs. Balue Chapman, BOZ; Nick Challeeen, BUT, vs. Jeremy Van Dyke, HEL; Travis Brugman, CMR, vs. Jacob Bell, MBS; Nick Argento, CAP, vs. Lance Massey, GFH; Justin Harbison, MSN, vs. Cian Randall, BUT; Michael Bertelsen, BOZ, vs. Tanner Stupak, GLR; J.R. Slotsve, BWH, vs. Logan Wilson, KAL; Michael Hanke, HEL, vs. Cody Henderson, GFH.

182 — Alan Schmitz, CAP, vs. Butch Anderson, BOZ; David Petersen, CAP, vs. Mateeo Amado-Cattaneo, GFH; Cy Steele, MSN, vs. Spenser Johnson, BWH; Payton Boyce, KAL, vs. Randy Keesler, GFH; Jack Martinich, MHG, vs. Darrington Gillespie, BWH; Robell Bassett, MBS, vs. Doug Bertelsen, BOZ; A.J. Robinson, GLR, vs. Noah Danielson, CMR: Sabin Parmiter, MBS, vs. Matt Dillon, BSV.

195 — Conner Gordon, MBS, vs. Loren Hart, BWH; Cody Wiers, BOZ, vs. Sheldon Fladland, CAP; Colter Krebill, BSH, vs. Cody Howe, KAL; Jake Riekena, MBS, vs. Lee Cannon, BUT; Tanner Erickson, HEL, vs. Nate Williams, GFH; Jacari Murphy, CMR, vs. Jake Rebish, MSN; Payton Sexe, CMR, vs. Landon Rivers, HEL; Evan Sampson, CAP, vs. Keavon Buckley, BOZ.

220 — Dillon Koffman, CAP, received a bye; Shig Hilborn, HEL, vs. Payton O’Reilly, BOZ; Colin Hammock, MSN, vs. Bobby Foster, BSV; Matthew Welch, BSV, received a bye; Jammer Halverson, HEL, vs. Pierceston Crawford, GFH; Riley Leigh, KAL, vs. Hunter Hart, BOZ; Tyler Brewer, MBS, vs. Cullen Roll, BSH; Eric Weaver, GFH, received a bye.

Hwt — Jaydn Wilson, MSN, vs. JJ Ellis, BSV; Andrew Brester, GLR, vs. KL Klingamam, CMR; Axel Bladholm, KAL, vs. Kael Giebink, BSH; Roberto Smith, GFH, received a bye; Cotler Miller, MBS, vs. Conner Lee, BUT; Casey Tolman, HEL, vs. Colten Rue-Zindell, GFH; Zach Dennehy, GLR, vs. Justin Rock Above, BWH; Reece Quade, BSV, received a bye.


Class A

Abbreviations key: Anaconda (ANA), Dillon (DIL), Belgrade (BEL), Billings Central (CEN), Browning (BRW), Butte Central (BUC), Columbia Falls (CFS), Corvallis (COR), Miles City (MCY), Glendive (GLE), Lewistown (LEW), Frenchtown (FTN), Hamilton (HAM), Hardin (HAR), Havre (HAV), Laurel (LAU), Libby (LIB), Livingston (LIV), Polson (POL), Sidney (SID), Stevensville (STV), Whitefish (WFH).

First-round pairings

98 — Noah Brown, STV, received a bye; Kai Krumweide, LEW, vs. Eric LaFontaine, HAR; Brandon Rockwell, BEL, vs. Abi Gontarek, LAU; Caleb Bagnell, FTN, received a bye; Sawyer Degan, BEL, received a bye; Manny Guzman, CFS, received a bye; Garrett Passey, HAM, received a bye; Travis Kinn, GLE, received a bye.

106 — Kohltin Starkel, DIL, vs. Dillon Thorsteinson, WFH; Payten Batalden, LAU, received a bye; Ethan Schaff, MCY, received a bye; Micah Roberts, STV, vs. Cody Warner, FTN; Keegan Kennelly, HAV, received a bye; Will Wissenbach, COR, vs. Winfield West, CFS; Carson Meyer, ANA, vs. Thunder Morales, POL.

113 — Clay Stillwagon, BUC, vs. Cody Hedeen, POL; Phillip Rising Sun, HAR, vs. Brandt Ackerman, GLE; Cade Livoti, FTN, vs. Casey Christian, SID; Sam Peterson, DIL, vs. Mason Fetters, CFS; Logan Pleninger, HAV, vs. Jordan Shovar, LAU; Trey Smollack, ANA, vs. Jaron Morgan, POL; Sean Galloway, COR, vs. James Buckley, WFH; Kelly Sailey, ANA, vs. Trace Jones, SID.

120 — Chase Conner, COR, vs. Dylan Roby, LIB; Shade Noble, BEL, vs. Zach Wall, CEN; Chad Landers, LEW, vs. Clayton Carter, LAU; Kwin Stoddard, DIL, vs. Kalob Gravelin, CFS; Grayson Brenna, HAV, vs. Brandon Blumhagen, MCY; Paul Allsop, COR, vs. Jaben Wenzel, POL; Brandon Bisch, ANA, vs. Preston Downard, FTN; Haden Mushrush, LIV, vs. Gresh Jones, SID.

126 — Josh Venema, COR, vs. Skylar Knutson, POL; Dane Flammond, HAV, vs. Chandler Metcalf, HAR; Dylan Stewart, HAV, vs. Connor Ludwig, LAU; Bridger Nelson, DIL, vs. Shonn Roberts, CFS; Hunter Grover, LEW, vs. Anthony James, GLE; Isaac Faughn, HAM, vs. Carlos Quinones, POL; Coltin Cox, HAM, vs. Tyler Ishler, FTN; Isaac Wippert, BRW, vs. Ethan Graves, SID.

132 — Gunnar Fairbrother, COR, vs. Calvin Racine, BRW; Pat Comstock, CEN, vs. Skylar Higrada, LIB; Layne Schaefer, SID, vs. Bryce Williams, FTN; Manny Rivera, HAM, vs. Jarrett Degen, BEL; Dillon Tennant, GLE, vs. Wyatt Green, CFS; Donivan Williams, COR, vs. Thomas Gruber, HAV; Robert Few, HAM, vs. Billy Birdwell, LEW; R.J. Gill, LAU, vs. Haze Bell, CFS.

138 — Tyler Olsen, COR, vs. Chris Swanson, LIV; Bryant Dorn, HAR, vs. Jonathon Blanchard, FTN; Braydon Rooks, SID, vs. Colton Grove, CFS; Brevlin Thompson, ANA, vs. Parker Filius, HAV; Jordan Stevens, SID, vs. Chase Ramberg, CFS; Ben Crews, STV, vs. Lyle Degen, BEL; Zach Hart, BUC, vs. Gunnar Aageson, HAV; Brett McBurney, LAU, vs. Zach Crace, LIB.

145 — Bryan Armstrong, ANA, vs. Braden Fitzgerald, LIV; Patrick Toyne, HAR, vs. Zayne Brunz, CFS; Jon Lemon, HAR, vs. Judah Prestegaard, WFH; Austin Olsen, DIL, vs. Kody Pribyl, HAV; Ryan Chatterton, SID, vs. Storm Kemppainen, CFS; Baylee Burt, COR, vs. Thad Kucera, LEW; Easton Albert, HAM, vs. Zeus Rutherford, BRW; Matt Kale, CEN, vs. Cody Lemons, FTN.

152 — Mason Mavrinac, ANA, vs. Clayton Linville, LIV; Doug Rooney, SID, vs. Matthew Sampson, WFH; John Preller, LAU, vs. Brayden Thom, LIB; Sean Cooney, BUC, vs. Jase Stokes, HAV; Shawn Purcell, HAR, vs. Dylan Parrish, LIB; Patrick Griffin, DIL, vs. Noah Criner, BEL; Riley Jessop, COR, vs. Brandon Gilham, BRW; Austin Pitsch, HAR, vs. Bryan Schaffer, CFS.

160 — Wyatt Jessop, COR, vs. Bradley Denton, LEW; Kyle Cannon, LAU, vs. Tyler Kling, FTN; Tanner Delp, HAR, vs. Marcus Jackson, WFH; J.J. Zenahlik, ANA, vs. Keevan Pickel, BEL; Cody Johnson, SID, vs. Josh Sundgren, MCY; Braden Loveless, STV, vs. Jared Laux, HAV; Justin Hinson, HAM, vs. Jordan Perino, LIV; Tyler Kutzler, GLE, vs. Cody Walters, CFS.

170 — Ethan Reich, ANA, vs. Lyn Cooper, CEN; Doug Womack, FTN, vs. Devin Blythe, LEW; Tel Matichka, POL, vs. Grady Blewett, BEL; Mason Griffin, STV, vs. Cody Christian, SID; Jake Williams, HAV, vs. Jason Williams, CFS; Justin Stewart, HAR, vs. Tucker Jessop, COR; Casey Fredricks, HAR, vs. Zach Tompkins, HAM; Kiln Salois, BRW, vs. Garret Chapel, LIB.

182 — Phil Vial, DIL, vs. Brandon Becker, HAR; Cole Allen, FTN, vs. Raven Cunningham, BEL; Ike Schwiekert, CFS, vs. Dustin Odegard, HAV; Tyler Scheffer, HAM, vs. Dace Fisher, SID; Ethan Blythe, LEW, vs. Travis Catina, WFH; Kyle Howe, LAU, vs. Philip Whitney, HAM; Connor Murdock, HAR, vs. Sam Burdette, COR; Cody Lucke, BRW, vs. Tele Seeman, POL.

195 — Parker Tezak, DIL, vs. Braden Watson, CEN; Matt Carr, WFH, vs. Jaden Bryant, BEL; Nathan Bennett, FTN, vs. William Ollinger, BRW; Kyle Behner, STV, vs. Dayton Cogdill, CEN; Jace Billy, HAV, vs. Andrew Burgess, CFS; Austin Kendall, SID, vs. Michael Bumgarner, HAM; Garrett Darby, SID, vs. Monty Jessop, COR; John Chinadle, HAV, vs. Mike Corrigan, POL.

220 — Luke Channer, COR, received a bye; Mikey Denison, CFS, vs. Tyler Adams, HAV; Isaiah Williams, POL, vs. Bryce Blumenshein, BEL; Jake Michelotti, BUC, vs. Hunter Severson, SID; Travis Adams, HAV, vs. Kordale Behner, STV; Caid Dickman, MCY, vs. Zach Brown, HAM; Xavier Scott, HAR, vs. Mic Weatherbee, DIL; Ethan Meyers, DIL, vs. Rand Pritzkau, FTN.

Hwt — Donovan Hucke, DIL, vs. Robert Becker, HAR: Austin Krone, STV, vs. Jordan Murillo, BEL; Steven Quimby, WFH, vs. Terydon Hall, BRW; Cole Schmitt, COR, vs. Christian Gomez, SID; Peter Townes, LIV, vs. Weston Marsh, CEN; Hunter Herbaugh, GLE, vs. Bryce Wigert, ANA; Cord Murray, MCY, vs. Cordell Lott, COR; Cameron Carter, BEL, vs. Spencer Ross, CFS.


Class B-C

Abbreviations key: Arlee (ARL), Baker (BAK), Belt (BLT), Big Sandy (BSY), Bigfork (BGK), Townsend (TSD), Cascade-Simms (CAS), Chester-Joplin-Inverness (CHE), Chinook (CHK), Choteau-Augusta (CHO), Circle (CIR), Colstrip (CLS), Columbus-Absarokee (COL), Conrad (CON), Cut Bank (CBH), Drummond-Philipsburg (DRM), Fairfield (FRF), Florence-Carlton (FLC), Forsyth (FOR), Fort Benton (FTB), Glasgow (GLA), Harlem (HRM), Heart Butte (HBH), Huntley Project (HPH), Jefferson (BOU), Eureka (EUR), Malta (MAL), Noxon (NOX), Plains-Hot Springs (PLA), Poplar (POP), Broadus (BRO), Deere Lodge (DLG), Ronan (RON), St. Ignatius-Charlo (STI), Shelby (SHE), Shepherd (SHP), Superior (SUP), Thompson Falls (TFS), Whitehall (WHL), Wolf Point (WPT).

First-round pairings

98 — Blaine Parkin, SUP, received a bye; Devon Rowe, WHL, vs. Parker Snyder, HPH; Tony Roso, CAS, received a bye; James Whitmus, SHP, received a bye; Chase DeBoo, CHO, vs. Trevor Griffith, BAK; Lena Babcock, TFS, received a bye; Colin Rogers, DLG, received a bye; Brandon Witzel, WHL, vs. Lane Bradley, CLS.

106 — Morgan Schultz, STI, received a bye; Trevor Moore, CHO, vs. Ben Galloway, CLS; Brock Johnson, WHL, vs. Donte Wohlfeil, HPH; Tate Trudeau, SUP, vs. Keaton Anderson, CBH; Robert Rhodes, FRF vs. Shawn O’Brien, TSD; Alex Waite, DLG, received a bye; T.J. Knoll, ARL, vs. Baxter Roach, TSD; Dawson Giles, FRF, vs. Maestro Martinez, WPT.

113 — Garrett White, EUR, vs. Ricky Taylor, HPH; Robbie Coleman, COL, vs. Jess Lockwood, BRO; Cole Giles, FRF, vs. Kasey Seyfert, GLA; Colton Hillyard, CAS, vs. Donovan Moon, CHK; Austin McArthur, TSD, vs. Michael Wark, SHP; Danny Helmer, STI, vs. Brodey White, SHE; Anthony Parkin, SUP, vs. Zach Lopez, SHE; Jimmy Smith, BLT, Clayton Currier, CLS.

120 — Zach Durden, EUR, vs. Challance Jackson, HRM; Jake Reinschmidt, WHL, vs. Keegan Kary, BAK; Eli Walston, COL, vs. James Spence, SHP; Sean Provost, DRM, vs. Tate Niederegger, CHK; Taner Stone, CHO, vs. Cory Kistler, HPH; Logan Danforth, DLG, vs. Caleb Mertz, CON; Gregory Weatherwax, STI, vs. Franki Taylor, HRM; Connor DeBruycker, FTB, vs. Gage Currier, CLS.

126 — Connor Rogers, DLG, vs. Keenan Schipman, MAL; Logan Taylor, FTB, vs. Cody Perry, BAK; James Detienne, PLA, vs. Shay Snider, HRM; Jake Hill, COL, vs. Paul Wang, BAK; Josh Schmidt, EUR, vs. Travis Vermulm, CBH; Jamie Mullins, STI, vs. Jake Norby, CHK; Michael Sherwood, COL, vs. Matt Weber, FOR.

132 — Russell Kujala, PLA, vs. Jacob Anderson, FRF; Cody King, GLA, vs. Morgan Koenig, CON; Logan Harms, FOR, vs. Alexander Rimkus, CHK; Chase Rhine, RON, vs. Cache Giles, FRF; Seth Currier, CLS, vs. Randon Anderson, CBH; Daniel Dunlop, ARL, vs. Hunter Meier, COL; Torren Lawson, FLC, vs. Jace Rogers, CAS; Spencer Losing, BAK, vs. Teague Jones, HRM.

138 — Logan Goodwin, PLA, vs. Steven Were, CHO; Layne Gorder, POP, vs. Blaine Berg, CON; Tristian Busch, FOR, vs. Dakota Suta, CON; Tony Bergeson, DRM, vs. J.J. Werdal, CHO; Rico Stormer, CIR, vs. Anthony Hoag, CHK; James Dunn, EUR, vs. vs. Ryan Lesofski, FRF; Bridger LaPierre, SUP, vs. Dawson Peterman, FRF; Brady Hanson, CLS, vs. Jace Berkram, CBH.

145 — Brandon Dumont, RON, vs. David Finley, CHO; John Manning, HPH, vs. Brenden Johnson, HRM; Travis Koenig, BAK, vs. Ben Rauscher, CON; Brett Volkmann, FLC, vs. Adam Lesofski, FRF; Luke Weber, FOR, vs. Evan Finstad, CBH; Colton Bray, TFS, vs. P.J. Ayers, FTB; Trent Dennison, STI, vs. Billy Raville, COL; Spencer Dougherty, SPH, vs. Reed Vandenbos, CBH.

152 — Kane Lawson, PLA, vs. John Pepos, CAS; Hunter Blackwell, FOR, vs. Brandon French, CON; Austin Blaede, CLS, vs. Ken Pruttis, CHK; Luke Crowe, NOX, vs. Justin Meier, COL; Brandon Weber, FOR, vs. Kevin Hawley, HRM; Ty Pocha, DRM, vs. Trey Stone, CHO; Connor Benn, RON, vs. Joel Graf, FRF; Quincy Stormer, CIR, vs. Tyler Schultz, CON.

160 — Joe Detienne, PLA, vs. Noah Daniels, COL; Cody Beyers, BAK, vs. Robert Jennings, CBH; Zack Dunning, HPH, vs. Garrett Moritz, CON; Kyle Milner, TFS, vs. Kyle Snyder, FRF; Chris Nile, FOR, vs. Javan Carroll, CON; Peydon Prince, DRM, vs. Lawrence Gannon, CAS; Alex Bertolt, ARL, vs. Dalton Feeler, FRF; Tony Kaiser, GLA, vs. Nolan Simanton, MAL.

170 — Jacen Peterson, STI, vs. Kevin Frigon, GLA; Adrian Gasvoda, BSY, vs. Steeler French, CHO; Chase Murray, MAL, vs. Evander Wilbur, TSD; Stephen Clinkenbeard, PLA, vs. Thayne Hage, CLS; Hunter Croff, BLT, vs. Denton Cornell, HRM; Blake Jessen, HPH, vs. Ronny Cullis, RON; Wrye Williams, BRO, vs. Jace Pancake, FLC; Roman Lorance, CAS, vs. Jesse Dannels, CHK.

182 — Steven Bravo, STI, vs. Jackson Wolfe, FOR; Bradley Vanderbush, CON, vs. Drew DeBolt, CAS; Kevin Young, CHK, vs. Dillon Hoerauf, WHL; Austyn Meinzen, FLC, vs. Mason Melby, BAK; Layne Durfee, CHO, vs. Sam Deffinbaugh, CHE; Kian Brown, HPH, vs. Vinny Quirk, BGK; David Hopson, WPT; Shane Morgieau, STI; Ty Ostness, FRF, vs. Hunter Mycke, CON.

195 — Kaelan Yanak, EUR, vs. Tanner Roness, GLA; Wyatt Wickum, CHE, vs. Dylan Reed, FRF; Ron Kinyon, SHE, vs. Travis Field, CHO; Alan Chojnacky, NOX, vs. Koni Dole, HPH; Jake French, CHO, vs. Jaiden Little Dog, CBH; Gage McLanahan, HPH, vs. Lauren Christopher, RON; Steven Gabel, FOR, vs. Ethan Goss-Dickie, STI; Tyler Norstedt, BLT, vs. Antonio Lopez, MAL.

220 — John Onofrey, NOX, vs. Chisum Mavity, SHP; Streeter Stirling, SHE, vs. Eli Hohn, TSD; Che Little Dog, CBH, vs. Christian Cottingham, BLT; Tom Paxton, DRM, vs. Tanner Miller, HPH; Denver Krone, CHO, vs. Jack Fritz, CHE; Thomas Bell, FOR, vs. Kennan Hendricksen, FLC; Jake Sessions, CLS, vs. Brandon Shea, PLA; Walter Snyder, CHO, vs. Seth Adams, HRM.

Hwt — Ben Gorham, PLA, vs. Dylan Bell, FOR; Gerome Lamb, MAL, vs. Kalvin Rohrer, CAS; Trent Noel, HRM, vs. Joe Stewart, TSD; Tanner Mead, RON, vs. Tucker Yates, CLS; Joe Clemens, CAS, vs. Justin Pfiefer, CBH; Lucas Dekker, SHP, vs. Michael Irvine, RON; Dustin Irgens, BAK, vs. Tyler Spidel, STI; Logan Williamson, HBH, vs. Kelin King, MAL.

 



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email