,


Daum, Dean post double wins at Missoula Quad

MISSOULA — Butte High’s Dalton Daum and Clay Dean each posted a pair of victories Thursday at the Missoula Quad at Missoula County Stadium.

Dean swept the hurdles, while Daum won the 100- and 200-meter races.

Daum, the reigning State champion in the 100 and 200, won the 100 in 11.37 seconds. He won the 200 in 22.74, which qualified him for the State meet.

Dean won the 110-meter hurdles in 16.14 seconds. He won the 300 hurdles in 41.47.

Anthony Cooney placed second in the 400 for the Bulldogs. Butte High’s boys also got fourth-place finishes from Lathan Rickets (400), Ty Peterson (pole vault) and Kiley Caprara (triple jump).

Abby Dodge led Butte High’s girls with a second-place showing in the high jump.

Caitlin Carmody placed third in the 800, while Majah McLeod took fourth in the triple jump.

The Bulldogs are back in action Saturday when they head to Helena to take on Helena High, Helena Capital and Bozeman.

GIRLS
100 — 1. Hannah Porch, B.S., 12.89; 2. Hannah Coburn, B.S., 13.10; 3. Hannah Kearns, B.S., 13.24; 4. Jenn Mickelson, SEN, 13.73
200 — 1. Hannah Porch, B.S., 26.44; 2. Mar Sorini, BUT, 28.17; 3. Hannah Kearns, B.S., 28.25; 4. Jenn mickelson, SEN, 28.44
400 — 1. Olivia Burgad, SEN, 1:02.25; 2. Syd Steele, SEN, 1:02.84; 3. Rylee Fred, B.S., 1:04.47; 4. Hailey Burckhard, SEN, 1:05.79
800 — 1. Ellen Brooks, SEN, 2:26.36; 2. Molly MacDonald, SEN, 2:29.65; 3. Caitlin Carmody, BUT, 2:35.64; 4. Ava Johnson, B.S., 2:46.43
1600 — 1. Ellen Brooks, SEN, 5:26.10; 2. Molly MacDonald, SEN, 5:29.17; 3. Madison Liechty, SEN, 5:36.25; 4. Ellee Becker, HEL, 5:42.25
3200 — 1. Miranda Foster, HEL, 11:38.30; 2. Samantha Sayer, HEL, 12:12.70; 3. Ellee Becker, HEL, 12:18.20; 4. Madison Liechty, SEN, 12:39.60
100 hurdles — 1. Hannah Corburn, B.S., 16.32; 2. Courtney Carl, B.S., 16.44; 3. Sydnee Lindquist, B.S., 17.94; 4. Hannah Jakob, HEL, 17.96
300 hurdles — 1. Hannah Coburn, B.S., 47.65; 2. Courtney Carl, B.S., 48.37; 3. Sydnee Lindquist, B.S., 50.95; 4. Caitlyn Farmer, HEL, 51.37
400 relay — 1. Big Sky A, 50.13; 2. Sentinel A, 51.52; 3. Hellgate A, 52.62; 4. Butte High A, 54.07
1600 relay — 1. Sentinel A, 4:24.05; 2. Big Sky A, 4:35.53; 3. Butte High A, 4:36.31
High jump — 1. Kaci Paffhausen, HEL, 5-1; 2. Abby Dodge, BUT, 5-0; 3. Cassie North, SEN, 4 —8; 3. Anna Gragg, B.S., 4-8; 3. Jordyn Schweyen, SEN, 4-8
Pole vault — 1. Courtney Carl, B.S., 10-6; 2. Shayla Palmer, SEN, 9-0; 3. Emma O’Connor, SEN, 7 —0; 4. Madison Bozart, HEL, 6-0
Long jump — 1. Hanna Kearns, B.S., 17-2; 2. Hannah Coburn, B.S., 16-6; 3. Rylee Fred, B.S., 15 —5; 4. Jordyn Schweyen, SEN, 15-1
Triple jump — 1. Hannah Porch, B.S., 36-4; 2. Hannah Kearns, B.S., 35-6; 3. Jordyn Schweyen, SEN, 32 —10; 4. Mijah McLeod, BUT, 32-7
Shot put — 1. Anna Gragg, B.S., 39-1; 2. Tana Garden, SEN, 36-1; 3. Brooke Linton, B.S., 30-5; 4. August Stack, SEN, 30-3
Discus — 1. Tana Garden, SEN, 128-0; 2. August Stack, SEN, 96-7; 3. Jade Bearmedicine, SEN, 85-4; 4. Haley Tempel, BUT, 84-11
Javelin — 1. Darby Henthorn, HEL, 123-2; 2. Brianna Pfister, HEL, 114-0; 3. Bailey Deyle, SEN, 113-7; 4. Anna Gragg, B.S., 112-1

BOYS
100 — 1. Dalton Daum, BUT, 11.37; 2. Sam Kirkeide, B.S., 11.47; 3. Nick Wakai, B.S., 11.82; 4. Evan Griffiths, SEN, 11.90
200 — 1. Dalton Daum, BUT, 22.74; 2. Sam Kirkeide, B.S., 23.39; 3. Nick Wakai, B.S., 24.01; 4. Nolan Staats, SEN, 24.03
400 — 1. Zach Burckhard, SEN, 55.48; 2. Anthony Cooney, BUT, 55.89; 3. Tyler Glenn, B.S., 56.81; 4. Lathan Ricketts, BUT, 59.11
800 — 1. Marshall Beatty, SEN, 2:07.23; 2. Grant Wyland, SEN, 2:12.39; 3. Wakiyan Price, SEN, 2:16.55; 4. Danny Mckay, HEL, 2:21.70
1600 — 1. Marshall Beatty, SEN, 4:32.06; 2. Preston Novak, HEL, 4:43.94; 3. Daniel Provo, HEL, 4:44.01; 4. Brendan Tobalske, HEL, 4:44.90
3200 — 1. Daniel Provo, HEL, 10:23.28; 2. Preston Novak, HEL, 4:43.94; 3. Isaac Schmidt, HEL, 10:27.95; Skyler Stark —Ragsdale, HEL, 10:34.63
110 hurdles — 1. Clay Dean, BUT, 16.14; 2. Marcus Lindquist, B.S., 17.09;3. Chance Maes, B.S., 17.12; 4. Collin Fischer, SEN, 17.73
300 hurdles — 1. Dean Clay, BUT, 41.47; 2. Alec Steele, SEN, 42.60; 3. Collin Fischer, SEN, 44.33; 4. Chance Maes, B.S., 44.56
400 relay — 1. Butte High A, 44.92; 2. Big Sky A, 44.99; 3. Sentinel A, 45.46, DQ Hellgate A
1600 relay — 1. Sentinel A, 3:43.50; 2. Big Sky A, 3:43.70
High jump — 1. Tristan Gray, HEL, 6-2; 2. Josh Malone, B.S., 6-0; 3. Conner Schenk, HEL, 5-10; 4. Charlie Christianson, SEN, 5-8
Pole vault — 1. Carter Westphal, B.S., 12-0; 2. Tristan Gray, HEL, 11-0; 2. Hayden Tarver, SEN, 11 —0; 4. Ty Peterson, BUT, 10-6
Long jump — 1. Marcus Lindquist, B.S., 20-2; 2. Camren Kovarik, SEN, 20-1; 3. Daxton Schatz, B.S., 19 —1; 4. Charles Maurer, B.S., 18-7
Triple jump — 1. Brock Shaide, B.S., 40-3; 2. Rhett Baerlocher, HEL, 40-0; 3. Zach Burckhard, SEN, 39-9;4. Kiley Caprara, BUT, 38-8
Shot put — 1. Zayne Babbitt, HEL, 54-2; 2. Colin Bingham, B.S., 43-0; 3. Jory Breen, SEN, 42-6; 4. Matt Murphy, B.S., 41-3
Discus — 1. Zayne Babbitt, HEL, 151-3; 2. Jory Breen, SEN, 142 -8; 3. Matt Murphy, B.S., 139-7; 4. Brandon Rauckhorst, SEN, 126-9
Javelin — 1. Josh Deshner, SEN, 168-10; 2. Connor Rauckhorst, SEN, 159-3; 3. Andersen Haslam, Sentinel, 147-0; Zayne Babbitt, HEL, 145-3

1 comment


Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • glen granger
    April 8, 2015, 8:32 am

    Mar Sorini 2nd in the 200

    REPLY

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email