Cooney places fifth in javelin

LAUREL — Butte Central senior Mariah Cooney was the lone Butte Central athlete to score points Friday at the Class A State tournament.

Cooney placed fifth in the javelin with a throw of 124 feet, 9 inches. Anaconda star Mia Estes won the event with a 137-3 mark.

The Maroons have several chances to score points when the meet concludes Saturday.

BC’s Mollie McIntyre clears the bar in the high jump Friday.

BOYS
Team scores (after 5 events)
— Laurel 22, Billings Central 22, Hamilton 19, Dillon 18, Whitefish 16, Glendive 14, Polson 10, Lewistown 10, Belgrade 7, Livingston 6, Frenchtown 5, Browning 2, Miles City 2, Corvallis 1, Stevensville 1.
400 meters — Logan Harwood, Whi, 48.81; Luke Hill, Gle, 49.91; Brock Butcher, Lew, 50.22; Jon Nissen, Lau, 50.63; Iaian Cameron, Whi, 51.19; Karill Apendaile, Ham, 51.21.
1,600 — Ty Mogan, Lau, 4:26.82; Anthony Schmalz, Ham, 4:27.06; Jonathan Eastwood, Bel, 4:28.39; Easton Albert, Ham, 4:33.79; Wyatt Mad Plume, Brow, 4:35.43; Jake Purlee, Cor, 4:36.21.
High jump — Dylan Hanser, BilC, 6-4; James Vercella, Lau, 6-2; Abe Westfall, Ham, 6-2; Matt Hayes, Fre, 6-0; Devin Begger, MC, 6-0; Christopher Lords, Ste, 6-0.
Long jump — Zach Girard, Dil, 21-2 3/4; Dylan Hanser, BilC, 21-2; Tanner Schwartz, Gle, 21-1 1/2; Brock Butcher, Lew, 20-11 1/4; Sean Foley, Whi, 20-11; Bobby Erbaugh, Fre, 20-10.
Shot put — Riley Sampson, Pol, 53-6 1/4; Kyle Moore, Dil, 52-8 1/2; Chris Emter, Liv, 52-4; Garrett Flaming, BilC, 48-6; Gage Smith, Whi, 47-5; Connor Rehm, Bel, 46-11.

GIRLS
Team scores (after 7 events)
— Corvallis 81.5, Belgrade 23, Billings Central 15.5, Sidney 14, Anaconda 14, Hardin 14, Whitefish 14, Laurel 12, Miles City 8, Havre 7, Libby 4, Dillon 4, Columbia Falls 3, Butte Central 2, Glendive 1.
400 meters — Marlow Schulz, Whi, 56.13; Sadi Henderson, Cor, 56.48; Lakyn Connors, Cor, 59.02; Cierra Lamey, Dil, 59.80; Sammy Elliott, BilC, 1:00.34; Tanna Holiday, Bel, 1:00.72.
800 — Ayden Eickhoff, Cor, 2:15.97; Sammy Elliott, BilC, 2:19.62; Sadie Reddick, Bel, 2:22.03; Sarah Latcham, Whi, 2:22.74; Hanna Smith, Cor, 2:24.12; Peyton Filius, Hav, 2:24.37.
3,200 — Ayden Eickhoff, Cor, 11:26.67; Isabella Pape, Cor, 11:27.90; Kaycie Stewart, Cor, 11:34.62; Olivia Wood, Ana, 11:38.70; Samantha Mundel, CF, 11:45.75; Rio Frame, Gle, 11:47.31.
High jump — Jane Booth, Cor, 5-4; Kadie Heinle, MC, 5-2; Jessica Lewis, Cor, 5-0; Shaina Healey, BilC, 5-0; Dylan Fowler, Bel, 5-0; Jordan Miller, Cor, 4-10; Jade Smith, BilC, 4-10.
Long jump — Lakyn Connor, Cor, 17-7 1/2; Dylan Fowler, Bel, 17-7; Madison Page, Bel, 16-11 1/2; Krysten Mossburg, Lib, 16-5; Katelyn Frost, Cor, 16-3 1/2; Leslie Gappa, Lau, 16-3 1/4.
Shot put — Whitney Leuenberger, Sid, 40-2 3/4; Bethany Rides Horse, Har, 38-6; Martha Stocker, Hav, 37-6 1/2; Carlie Jessop, Cor, 36-11 1/2; Lexi Budge, Lau, 36-2; Haley Belgarde, CF, 35-8.
Javelin — Mia Estes, Ana, 137-3; Leslie Gappa, Lau, 132-1; Bethany Rides Horse, Har, 129-8; Erin Harris, Sid, 128-3; Mariah Cooney, ButC, 124-9; KayLee McFate, Lau, 112-7.



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email