Cooney leads BC girls in Missoula

MISSOULA  — The Great Falls Russell girls and Missoula Big Sky boys took home team titles at the Missoula County track meet Saturday.

Butte Central’s girls scored 13.5 points. They all came from senior Mariah Cooney. Cooney placed fourth in the long jump with a leap of 16 feet 5 1/2 inches. She also threw the javelin 111-11, good for third place.

Butte Central’s boys did not score any points.

GIRLS
Team results — Great Falls Russell 126.5, Corvallis 113, Kalispell Flathead 77.5, Missoula Hellgate 74, Kalispell Glacier 61, Missoula Big Sky 59.5, Belgrade 38, Dillon 28, Polson 19, Columbia Falls 17, Hamilton 15, Butte Central 13.5, Stevensville 9, Missoula Sentinel 8, Valley Christian 4.
100-meter dash — 1, Anna Weber, CMR, 12.72; 2. Dani Davis, KF, 13.14; 3, Anna DiGiallonardo, Pol, 13.17; 4, Kenzie Wingard, MH, 13.32; 5, Hannah Gale, Cor, 13.37; 6, Madison Page, Bel, 13.41.
200 — 1, Weber, CMR, 27.06; 2, Davis, KF, 27.24; 3, Hannah Kearns, MBS, 27.68; 4, DiGiallonardo, Pol, 27.79; 5, Caitlyn Farmer, MH, 28.18; 6, Anna Jarrett, MBS, 28.23.
400 — 1, Sadi Henderson, Cor, 58.87; 2, Ellen Ruby, MH, 1:02.76; 3, Cierra Lamey, Dil, 1:03.63; 4, Madi Rembe, CMR, 1:03.93; 5, Mckenna Sweet, VC, 1:04.02; 6, Madison Seaman, KF, 1:04.14.
800 —1, Ayden Eickhoff, Cor, 2:20.82; 2, Paige Gilchrist, MH, 2:24.36; 3, Sadie Reddick, Bel, 2:26.46; 4, Ellen Ruby, MH, 2:30.04; 5, Rembe, CMR, 2:30.09; 6, Hanna Smith, Cor, 2:30.78.
1,600 — 1, Isabella Pape, Cor, 5:29.29; 2, Cambria Hassell, CMR, 5:30.89; 3, Hamilton Corinne, KG, 5:31.03; 4, Haley Rogers, MS, 5:31.16; 5, Rachel Wissenbach, Cor, 5:39.77; 6, Ellen Ipsen, MH, 5:47.15.
3,200 — 1, Cambria Hassell, CMR, 11:49.78; 2, Kaycie Stewart, Cor, 12:08.89; 3, Samantha Mundel, CF, 12:19.70; 4, Kaitlin Stromberg, Ham, 12:20.31; 5, Corinne, KG, 12:39.91; 6, Annika Sohlberg, MH, 13:08.93.
100 hurdles — 1, Lakyn Connors, Cor, 14.93; 2, Kwyn Johnson, KF, 16.39; 3, Hannah Coburn, MBS, 16.74; 4, Kyra Fisher, Bel, 17.11; 5, Holly Anderson, Dil, 17.16; 6, Courtney Stromme, Bel, 17.20.
300 hurdles — 1, Coburn, MBS, 49.67; 2, Anderson, Dil, 51.27; 3, Bennett Hailee, KG, 51.47; 4, Kirsten Kaste, CMR, 51.48; 5, Kyra Fisher, Bel, 51.64; 6, Emily Greene, KF, 51.98.
400 relay — 1, CMR (Maggie Reilly, Anna Weber, Darby Semenza, McKenzie Weber), 50.95; 2, Flathead, 51.11; 3, Corvallis, 51.50; 4, Big Sky; 51.54; 5, Hellgate, 53.20; 6, Belgrade, 53.63.
1,600 relay — 1, CMR (Reilly, Kaste, Weber, Rembe), 4:19.81; 2, Flathead, 4:21.69; 3, Columbia Falls, 4:27.23; 4, Big Sky, 4:31.67; 5, Glacier, 4:33.46; 6, Hamilton, 4:35.14.
High jump — 1, Hana Feilzer, MBS, 5 feet, 4 inches; 2, Katie Malachinski, Ste, 5-1; 3, Sara Mauseth, CMR, 4-11; 4, Jane Booth, Cor, 4-11; 5, (tie) Cassie Krueger, KF, and Darby Semenza, CMR, 4-9.
Pole vault — 1, Alison Trent, MH, 10-2; 2, Katelynn Frost, Cor, 9-0; 3, Semenza, CMR, 8-6; 4, Kaymi Lockhart, MH, 8-6; 5, Mary Jane Smiley, Bel, 8-6; 6, (tie) Booth, Cor, and Taylor Bess, Ham, and Claudia Hewston, Pol, 7-6.
Long jump — 1, Weber, CMR, 17-6.25; 2, Semenza, CMR, 16-11.50; 3, Leah Cook, KG, 16-10.50; 4, Mariah Cooney, BC, 16-5.50; 5, Jaclyn Rauthe, KF, 16-4; 6, Emma Andrews, KF, 16-3.
Triple jump — 1, Kwyn Johnson, KF, 36-0.50; 2, Cook, KG, 35-10.0; 3, Connors, Cor, 34-11; 4, Page, Bel, 34-6.25; 5, Lauren Murphy, MBS, 33-8.75; 6, Andrews, KF, 33-8.00
Shot put — 1, Cailyn Schroeder, CMR, 41-8; 2, Tessa Krueger, KG, 34-7.50; 3, Jessica Lewis, Cor, 34-2; 4, Carlie Jessop, Cor, 33-10.75; 5, Feilzer, MBS, 33-8.50; 6, Taylor Pfister, MH, ,33-7.50.
Discus — 1, Jessop, Cor, 125-0; 2, Schroeder, CMR, 119-0; 3, Shauna Williams, KG, 118-9; 4, Josee Pendleton, Dil, 112-3; 5, Abby Carlson, KG, 111-1; 6, Feilzer, MBS, 108-3.
Javelin — 1, Pfister, MH, 126-0; 2, Page, Bel, 115-6; 3, Cooney, BC, 111-11; 4, Darby Henthorn, MH, 107-3; 5, Lizzie Sherwood, KF, 106-9; 6, Keyawna Larson, KF, 105-2.

BOYS
Team standings — Missoula Big Sky 125.5, Kalispell Glacier 88, Kalispell Flathead 85.5, Missoula Hellgate 80.5, Great Falls Russell 61, Hamilton 42, Dillon 36.5, Missoula Sentinel 29, Belgrade 26, Stevensville 21.5, Corvallis 21, Columbia Falls 19, Polson 17.5, Victor 10.
Individual
100 — 1, Alex Mustard, MBS, 10.96; 2, Alex Thomas, CMR, 11.39; 3, Josiah Osborne, CF, 11.54; 4, Jake Egley, KF, 11.57; 5, Aaron Robinson, KG, 11.59; 6, Weston Northrop, MBS, 11.78.
200 — 1, Alex Mustard, MBS, 22.53; 2, Colin Dolese, MH, 23.21; 3, Alex Thomas, CMR, 23.21; 4, Evan Epperly, KG, 23.57; 5, Taylor Sylvester, Cor, 23.72; 6, Kevin Grosswiler, KF, 23.74.
400 — 1, Jadin Casey, Ste, 52.15; 2, Quinn Staats, MS, 52.76; 3, Karill Apendaile, Ham, 53.55; 4, Ty Rather, MBS, 54.03; 5, Cody Rockwell, Ham, 54.23; 6, Easton Johnson, KF, 54.23.
800 — 1, Adam Peterman, MH, 1:58.89; 2, Karill Apendaile, Ham, 2:00.65; 3, Ty Rather, MBS, 2:00.67; 4, Daryl Williams, CMR, 2:04.21; 5, Jake Purlee, Cor, 2:05.49; 6, Christopher Herrick, MH, 2:05.98.
1,600 — 1, Zach Perrin, KF, 4:19.95; 2, Adam Peterman, MH, 4:22.71; 3, Troy Fraley, KG, 4:23.59; 4, Christopher Herrick, MH, 4:33.68; 5, Anthony Schmalz, Ham, 4:39.42; 6, Jonathan Eastwood, Bel, 4:40.35.
3,200 — 1, Zach Perrin, KF, 9:43.41; 2, Anthony Schmalz, Ham, 9:59.39; 3, Jonathan Eastwood, Bel, 10:01.50; 4, Patrick Rayl, CMR, 10:03.69; 5, Shay LaVallie, CMR, 10:04.31; 6, Kade McCutcheon, KG, 10:06.28.
110 hurdles — 1, Mason Storm, CMR, 15.07; 2, Noah James, KG, 15.52; 3, Chris Lange, MBS, 15.67; 4, Mick Paffhausen, Dil, 15.97; 5, Chade Gonter, KF, 16.07; 6, Dillon Thomas, KF, 16.08.
300 hurdles — 1, Colin Dolese, MH, 38.91; 2, Jay Owens, MBS, 39.31; 3, Mason Storm, CMR, 40.07; 4, Mick Paffhausen, Dil, 41.31; 5, Adam Cebulla, KG, 41.32; 6, Chris Lange, MBS, 41.75.
400 relay — 1, Missoula Big Sky A (Nico Graham, Alex Mustard, Jay Owens, Weston Northrop), 43.78; 2, Great Falls Russell A, 44.62; 3, Kalispell Flathead A, 44.98; 4, Kalispell Glacier A, 45.13; 5, Columbia Falls A, 45.76; 6, Stevensville A, 46.54.
1,600 relay — 1, Missoula Big Sky A (Chris Lange, Ty Rather, Jay Owens, Alex Mustard), 3:29.05; 2, Kalispell Glacier A, 3:32.13; 3, Great Falls Russell A, 3:34.70; 4, Missoula Sentinel A, 3:35.30; 5, Kalispell Flathead A, 3:36.84; 6, Columbia Falls A, 3:38.09.
High jump — 1, Cole Hayes, MBS, 6-03; 2, Brandon Stubbs, Bel, 6-01; 3, Matt Quist, KF, J6-01; 4, Chade Gonter, KF, 5-09; 4, Zach Girard, Dil, 5-09; 4, Jadin Casey, Ste, 5-09; 4, Jorden Smith, MH, 5-09.
Pole vault — 1, Dylan Creek, KF, 13-06; 2, Holden Garrison, Dil, 13-00; 3, Abe Westfall, Ham, 12-06; 4, Austin Weiss, MBS; 12-00; 4, Jared Rubel, Pol, 12-00; 4, Conner Lewis, MH, 12-00; 4, Jensen Roseboom, MH, 12-00; 4.
Long jump — 1, Weston Northrop, MBS, 21-11.25; 2, Kyle Griffith, KG, 21-10.25; 3, Mathew Tokarz, KF, 21-02; 4, Nakia Alexander, CF, 21-01.5; 5, Zach Girard, Dil, 20-05.25; 6, Will Davey, Pol, 20-01.
Triple jump — 1, Kyle Griffith, KG, 46-07; 2, Mathew Tokarz, KF, J46-07; 3, Weston Northrop, MBS, 45-07.5; 4, Kyle Ball, Vic, 44-04; 5, Rial Gunlikson, KG, 42-08; 6, Nico Graham, MBS, 42-01.
Shot put — 1, Darby Maier, MBS, 54-01; 2, Riley Sampson, Pol, 50-04; 3, Kyle Moore, Dil, 48-09; 4, Todd Ogden, KG, 47-06; 5, James Foote, MBS, 46-11; 6, Zayne Babbitt, MH, 46-06.
Discus — 1, Branden Butt, Cor, 162-05; 2, Kyle Douglass, MS, 159-01; 3, Connor Rehm, Bel, 147-07; 4, Austin Woods, MH, 145-08; 5, Darby Maier, MBS, 143-09; 6, Zayne Babbitt, MH, 143-07.
Javelin — 1, Jase Buche, MH, 190-04; 2, Taylor Hulslander, KG, 178-04; 3, Shelton Todd, KG, 177-07; 4, Kyle Ball, Vic, 179-00; 5, Taylor Hill, MH, 167-03; 6, Tyler Olson, Cor, 164-10.



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email