Butte wrestlers win Cyclops titles

Ten Butte Wrestlers won their division at the 2014 Cyclops Memorial Folkstyle Tournament, which was Feb. 22-23 at the Butte Civic Center.

The tournament is named after long-time Butte wrestling coach Don Tamietti.

Butte grapplers claiming first-place trophies were Trapper Stajcar, Colt Hassler, Keltan Kean, Cooper Hoffman, Dawson Hoerauf, Guy St. John, Nicholas Whaelen, Mattie Stepan, Geneveive Gasser and Chaeli Scown.

Results for all Butte wrestlers at the Cyclops follow.

Butte Cyclops Folkstyle Tournament Results for Butte Wrestling Club
PeeWee 36 – Lazerus McEwen’s place is 2nd
PeeWee 36 – Bridger Garrison’s place is 4th
PeeWee 36 – Hunter Powers’s place is 7th
PeeWee 36 – Reveles McEwen’s place is 5th
PeeWee 36 – Gaige Cline’s place is 8th
PeeWee 36 – Keegan Lince’s place is 3rd
PeeWee 40 – Bryden Wagner’s place is 8th
PeeWee 45 – Bode Hazlett’s place is 7th
PeeWee 45 – Ryder McEwen’s place is 5th
PeeWee 45 – Jaeger Hansen’s place is 6th
PeeWee 45 – Jordan Scown’s place is 8th
PeeWee 50 – Kelton Berger’s place is 4th
PeeWee 50 – Mattie Stepan’s place is 8th
PeeWee 50 – Lane Humphrey’s place is 3rd
PeeWee 55 – Trapper Stajcar’s place is 1st
PeeWee 55 – Bridger Brancamp’s place is 3rd
PeeWee 65+ – Colt Hassler’s place is 1st
Bantam 40 – Keltan Keane’s place is 1st
Bantam 45 – Miles Gasser’s place is 8th
Bantam 45 – Damen Furthmyre’s place is 5th
Bantam 50 – Colby Gordon’s place is 7th
Bantam 50 – Torre Dunmire’s place is 6th
Bantam 50 – Wil Stepan’s place is 5th
Bantam 55 – Burke McGruder’s place is 8th
Bantam 60 – Trey Hansen’s place is 2nd
Bantam 60 – Maverick Mcewen’s place is 4th
Bantam 65 – Gavin Rowe’s place is 2nd
Bantam 65 – Aiden Ossello’s place is 5th

Bantam 70/75 – Ethan Sweet’s place is 2nd
Bantam 70/75 – Jake Bailey’s place is 5th
Intermediate 50 – Kaden Malone’s place is 8th
Intermediate 50 – Kristian Kellogg’s place is 6th
Intermediate 55 – Sean Ossello’s place is 7th
Intermediate 60 – Gavin Vetter’s place is 5th
Intermediate 65 – Irish Furthmyre’s place is 3rd
Intermediate 70 – Kaden Pittman’s place is 4th
Intermediate 75 – Miles Hoerauf’s place is 4th
Intermediate 75 – Mason Pennell’s place is 5th
Intermediate 87 – Chaeli Scown’s place is 4th
Intermediate 103/112 – Soxer Mahkuk’s place is 4th

Novice 60 – Cody Charon’s place is 4th
Novice 60 – Brady Maloughney’s place is 6th
Novice 60 – Trey Whitlock’s place is 7th
Novice 60 – Kyler Raiha’s place is 3rd
Novice 65 – Keagan Gransbery’s place is 3rd
Novice 85 – Anthony Liva’s place is 8th
Novice 85 – Jake Humphrey’s place is 7th
Novice 90 – John Fisher’s place is 6th
Novice 95 – Dominik Scown’s place is 7th
Novice 100 – Cooper Hoffman’s place is 1st
Novice 100 – Quinn Sullivan’s place is 2nd
Novice 112 – James Kinsey’s place is 6th
Novice 120 – Tim Hollingsworth’s place is 7th
Novice 120 – Colton McGinnis’s place is 6th

Schoolboy 120 – Clay Fisher’s place is 2nd
Schoolboy 136 – Carl Anderson’s place is 5th
Schoolboy 144 – Makray Brackett’s place is 5th
Schoolboy 175/190 – Dawson Hoerauf’s place is 1st

Cadet 100 – Theron Nelson’s place is 2nd
Cadet 113 – Kyle Konda’s place is 7th
Cadet 126 – Tyler Ossello’s place is 2nd
Cadet 132 – Tye D`arcy’s place is 7th
Cadet 138 – Braxton Henningsen’s place is 5th
Cadet 145 – Kadon Queer’s place is 3rd
Cadet 152 – Kadin Schonsberg’s place is 2nd
Cadet 152 – Ryan Moodry’s place is 3rd

Junior 132/138 – Bridger Mooney’s place is 2nd
Junior 132/138 – Kyler Smith’s place is 3rd
Junior 145/152 – Conor Gillespie’s place is 2nd
Junior 145/152 – Guy St. John’s place is 1st
Junior 160/170 – Tanner Costello’s place is 2nd
Junior 160/170 – Nicholas Whalen’s place is 1st

Girls Pee Wee 50 – Mattie Stepan’s place is 1st
Girls Intermediate 65/70 – Geneveive Gasser’s place is 1st
Girls Intermediate 85+ – Chaeli Scown’s place is 1st



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email