Butte High girls run to fifth

BILLINGS — Butte High’s girls cross country team placed fifth at the Billings Invitational Friday at Riverfront Park.

Billings West won with 70 team points. Billings Senior was next at 74. Butte High scored 134 points.

Christina Aragon of Senior won the 3-mile race in 18 minutes, 33 seconds.

Butte’s Bailee Hanson placed 18th overall in 20:26. Joby Rosenleaf finished in 20:35, while Mariah Richardson ran in 20:39.

Other Butte High runners were Haley Hodge (21:25), Cati Carmody (21:25), Kendall Alley (22:05) and Andie Hogan 22:27.

Billings West won the boys’ team title with 41 points. Senior was second at 86. Laurel’s Tyler Morgan won the race in 15:44.

Koby Tretheway was the lone Bulldog boy in the restults. He finished in 19:17.

BOYS
Team scores — Billings West 41, Billings Senior 86, Hardin 95, Laurel 106, Lewistown 132, Glendive 181, Miles City 185, Billings Skyview 201, Plenty Coups 268, Colstrip 277, Columbus 293, Billings Central 302, Winnett 337, Glasgow 343, Lodge Grass 414, Roundup 454.
Top 10
Tyler Mogan, Laurel, 15:44.9; Mark Hovland, West, 16:01.3; Jorey Egeland, Senior, 16:07.7; Andrew McLane, West, 16:35.2; Tyus Mendoza, Colstrip, 16:44.9; Brandon Kanta, Laurel, 16:46.8; Brayden Wacker, Winnett, 16:49.8; Brennon Worthington, West, 16:50.4; Isaac Petsch, West, 16:54; Carter Gall, Senior, 16:55.4.
Team-by-team results
Billings Central — Hunter Harrison, 37, 17:54.0; Elliott Hagan, 61, 19:09.9; Steven Fisher, 62, 19:11.0; Michael Gulledge, 69, 19:55.0; Peirce Oja, 73, 20:03.9; George Beddow, 74, 20:04.5; Michael Chase, 89, 21:41.4.
Billings Senior — Jorey Egeland, 3, 16:07.7; Carter Gall, 10, 16:55.4; Dawson LaRance, 14, 17:16.1; Anthony Overcast, 20, 17:24.9; Trevor Hamman, 39, 17:58.4; Peder Rickbeil, 42, 18:05.7; Tyler Sather, 46, 18:17.7.
Billings Skyview — Eric Hansen, 22, 17:28.1; Dan O’Loughlin, 26, 17:38.2; Michael Augustine, 36, 17:51.0; Ian Quinn, 53, 18:43.1; Teague Rutherford, 64, 19:34.4.
Billings West — Mark Hovland, 2, 16:01.3; Andrew McLane, 4, 16:35.2; Brennon Worthington, 8, 16:50.4; Isaac Petsch, 9, 16:54.0; Parker Pearsall, 18, 17:22.9; Garrett Beckstead, 31, 17:41.8; Matthew Derby, 63, 19:31.6.
Bridger — Dan Lavy, 18:05.9.
Butte High — Kolby Tretheway, 19:17.9.
Colstrip — Tyus Mendoza, 5, 16:44.9; Kian Bertin, 40, 18:01.4; Gage Currier, 68, 19:50.9; Tyler Bortz, 81, 20:43.9; Zach Hull, 83, 20:44.8.
Columbus — Lane France, 27, 17:39.4; Padon Little, 41, 18:05.3; Jacob Hall, 71, 20:02.8; Wade Schatz, 76, 20:13.2; Hunter Kent, 78, 20:17; Philip Holten, 86, 21:22.1; Colton Stampfel, 91, 22:45.
Glasgow — Walker Allen, 47, 18:18.2; Matthew Phillips, 56, 18:48.5; Kaisey Seyfert, 77, 20:14.4; Braden Meland, 79, 20:18.4; Bridger Sanders, 84, 20:49.3; Andrew Fransen, 87, 21:24.6.
Glendive — Ashton Jones, 12, 17:11.6; Josef Hageman, 17, 17:19.1; Dillon Silvernale, 43, 18:11.0; Travis Kinn, 54, 18:45.8; Kolte Copp, 55, 18:47.4; Jade Gustafson, 58, 18:54.9.
Hardin — Devlin Walks, 11, 16:57.4; Lonnie Shield, 15, 17:17.7; Clarence Little Wolf, 16, 17:18.5; Caleb Ware, 19, 17:23.9; MJ Shield, 34, 17:45.9; Holman Real Bird, 51, 18:38.1; Chandler Metcalf, 65, 19:39.1.
Laurel — Tyler Mogan, 1, 15:44.9; Brandon Kanta, 6, 16:46.8; Garret Schneider, 25, 17:36.8; Myles Stricker, 30, 17:41.5; Paul Manders, 44, 18:15.2; RJ Gill, 50, 18:35.4; John Preller, 52, 18:41.6.
Lewistown — Ryan McKinney, 13, 17:13.3; Aidan Stansberry, 24, 17:30.1; Kale Kelsey, 28, 17:39.5; Jared Miller, 32, 17:42.2; Hayes Majerus, 35, 17:48.1; Dylan Sipe, 38, 17:56.0; Jakob Plagenz, 60, 19:02.1.
Lodge Grass — John Smells Jr., 66, 19:47.1; Robert Morning, 75, 20:09.4; Tim Dust Jr., 85, 21:15.3; Leonard Little Light, 92, 23:13.7; Trin Dow, 96, 23:55.7; Rapheal Rideshorse, 100, 24:30.9; Lane Chief Child, 102, 29:07.2.
Lovell, Wyo. — AJ Dickson, 17:09.6; Jacob Newman, 17:11.7; Mysen McArthur, 19:08.5; Derekk Phelps, 23:55.7.
Miles City — Austin Stradley, 21, 17:25.7; Carson Barnosky, 23, 17:28.6; Parker Barnosky, 33, 17:43.0; Kyle Neilson, 49, 18:25.7; Braden Marum, 59, 18:59.7; Joe Kilen, 72, 20:03.5.
Plenty Coups — Bryce Hugs, 29, 17:39.6; Isaiah Falls Down, 45, 18:17.2; Kobe Guttierez, 57, 18:52.0; Michael Falls Down, 67, 19:48.9; Cody Falls Down, 70, 19:56.8; Cory Falls Down, 82, 20:44.4.
Roberts — Rick Hibbs, 19:13.5.
Roundup — Kris Thompson, 80, 20:43.9; Lane Pascall, 88, 21:31.7; Jon Benes, 93, 23:26.1; Harley Dowling, 94, 23:29.9; Tyler Deutschmann, 99, 24:20.0; Tristen Meckle, 101, 24:47.1; Gus Pascall, 103, 39:15.9.
Sidney — Christian Anglesey, 18:45.7; Zach Sommerfeld, 18:46.5.
St. Labre — Dallen Bartlett, 19:25.5; Vann Falls Down, 20:18.4; Orrie Morrison, 20:45.3; Patrick Frasier, 21:33.8.
Winnett — Brayden Wacker, 7, 16:49.8; Jacob Iverson, 48, 18:21.2; Takumi Teshima, 90, 21:57.5; Braden Jolma, 95, 23:54.2; Garet Jolma, 97, 23:58.6; Ty Vohs, 98, 24:00.9.

GIRLS
Team scores — Billings West 70, Billings Senior 74, Glasgow 112, Billings Central 121, Butte 134, Laurel 145, Billings Skyview 175, Colstrip 202, Miles City 233, Glendive 264, Lewistown 266, Hardin 282, Roundup 332, Winnett 381.
Top 10
Christina Aragon, Senior, 18:33.2; Amanda Nelson, Skyview, 18:51.8; Taylor Grove, West, 18:56.9; Jocelyn Elloriaga, Senior, 18:57.8; Josie Braaten, Glasgow, 19:01.8; Brittney Grove, West, 19:24.8; Camille Ponyah, Northern Cheyenne, 19:33.4; Shae Wiggins, Laurel, 19:39.4; Bailey Bomar, West, 19:41.7; Rachael Zeiger, Glasgow, 19:49.7.
Team-by-team results
Billings Central — Morgan McDonnel, 11, 19:55.3; Alexa Horrell, 16, 20:22.0; Alex Chase, 17, 20:25.4; Emma Knudson, 35, 21:25.7; Sarah Gibb, 42, 21:46.8; Cate Klaudt, 69, 23:40.2; Megan Klaudt, 75, 24:13.6.
Billings Senior — Christina Aragon, 1, 18:33.2; Jocelyn Elloriaga, 4, 18:57.8; Elena Borges, 19, 20:32.2; Mykal Volk, 24, 20:36.9; Devin McDonald, 26, 20:43.5; Rachael Eaton, 27, 20:44.0; Lily Dyre, 32, 21:09.6.
Billings Skyview — Amanda Nelson, 2, 18:51.8; Keegan Day, 12, 20:03.6; Mikaela Wahl, 43, 22:00.6; Ashlee Richards, 54, 22:34.6; Breanna Schwalbe, 64, 23:15.7.
Billings West — Taylor Grove, 3, 18:56.9; Brittney Grove, 6, 19:24.8; Bailey Bomar, 8, 19:41.7; Jessica Keller, 22, 20:35.3; Madeline Beckstead, 31, 21:05.1; Marissa Kosmann, 39, 21:30.1; Sydney Madill, 57, 22:52.6.
Butte High — Bailee Hanson, 18, 20:26.8; Joby Rosenleaf, 21, 20:35.0; Mariah Richardson, 25, 20:39.4; Haley Hodge, 34, 21:25.0; Cati Carmody, 36, 21:25.8; Kendall Alley, 44, 22:05.7; Andie Hogan, 51, 22:27.2.
Colstrip — Taryn Olmstead, 23, 20:35.7; Kile Denny, 37, 21:27.2; Sarah Williams, 41, 21:45.0; Amelia Clark, 49, 22:21.2; Melissa Loveridge, 52, 22:31.1; Shelby Means, 66, 23:21.3; Phoebe Miller, 79, 24:30.6.
Glasgow — Josie Braaten, 5, 19:01.8; Rachael Zeiger, 9, 19:49.7; Emma Fewer, 28, 20:47.7; Amanda Wolff, 30, 21:00.8; Amanda McDonald, 40, 21:38.9; Ellen Walstad, 46, 22:13.8; Julia Kolstad, 60, 23:02.5.
Glendive — Nicole Alerdings, 29, 20:53.6; Austyn Copp, 33, 21:23.9; Jena Gustafson, 48, 22:15.9; Sadie Carbajal, 76, 24:18.6; Carly Svenvold, 78, 24:29.8.
Hardin — Taylee Evans, 47, 22:15.0; Nikki Jo Mays, 53, 22:33.9; Alyssa Bigman, 56, 22:47.2; Sharmaine Hill, 61, 23:04.2; Anna Frost, 65, 23:17.3; Darrelyn Lefthand, 90, 27:57.1; Karaya Pease, 91, 30:06.0.
Huntley Project — Morgan Jones, 20:58.1.
Laurel — Shae Wiggins, 7, 19:39.4; Lexi Gradwohl, 10, 19:54.7; Courtney Hallock, 14, 20:12.8; Nikki Korte, 55, 22:43.3; Laurel Studiner, 59, 23:00.2; Rita Stevenson, 68, 23:39.5.
Lewistown — Daliny Tedesco, 15, 20:13.8; Kaitlyn Poss, 38, 21:28.9; Kaitlyn Lodahl, 62, 23:14.0; Brooke Gardner, 70, 23:45.4; Jessica Mittal, 81, 25:09.9; Shea Kepler, 85, 25:52.4; Aubrey Godbey, 86, 25:53.7.
Lodge Grass — Trinity Ridesthebear, 22:45.2; Tiona Iron Horse, 26:00.9; Shantel Bearground, 26:01.6.
Miles City — Emily Regan, 13, 20:09.3; Joby Montgomery, 45, 22:08.3; Jaylen Henderson, 50, 22:23.1; Hunter Doeden, 58, 22:58.9; Olivia Blunt, 67, 23:32.9; Laina Raisler, 74, 24:07.8; Brittney Peaslee, 80, 24:57.6.
Northern Cheyenne — Camille Ponyah, 19:33.4; Kelly Ponyah 21:55.9; Ambrien Rising Sun, 28:32.3.
Plenty Coups — Latisha Left Hand, 30:01.1; Terae Briggs, 30:40.1; Cherith Little Light, 32:54.6; Nia Stands, 33:38.8.
Roundup — Baylee Green, 20, 20:33.2; Courtney Cota, 63, 23:15.6; Brieann Suhur, 82, 25:12.8; Katie Browning, 83, 25:13.6; Kylee Schwab, 84, 25:19.2; Cassie Havrekamp, 87, 26:15.8.
Sidney — Tess Ler, 22:03.1; Tessa Hill, 24:20.2; Ashley Ray, 31:08.6; Ashley Wilson, 41:00.7.
St. Labre — Tamia Two Moons, 20:16.3; Teanna Braine, 22:48.2; Cordelia Falls Down, 25:37.7.
Terry — Caitlin Lantis, 19:51.3.
Winnett — Kita Weingart, 71, 23:48.6; Shelby Atchison, 72, 24:04.7; Jenny Hofer, 73, 24:06.6; Tory Browning, 77, 24:21.0; Tylee Browning, 88, 26:33.5; Shelby Browning, 89, 27:27.0.

Facebook
Twitter
Print

ARCHIVED RADIO BROADCASTS