Bulldogs pick up wins at Top 10

MISSOULA  — Butte High’s Rashae Emerson and a pair of relay teams picked up victories at the 15th annual Russ Pilcher/Western Montana Top 10 track meet Tuesday at Missoula County Stadium.

Emerson won the shot put with a mark of 36 feet, 4 1/2 inches.

The Bulldog girls also got a win in the 400-meter relay. That team was made up of Sammy McGree, Natalee Faupel, Hailey Hoagland and Erika McLeod.

McLeod also placed second in the long jump and the 400. Butte High took second in the 1,600 relay.

Butte Central’s Mariah Cooney placed third in the javelin and the long jump. Anaconda’s Mia Estes continued her stellar season by launching the javelin 140-10, beating second place by more than 14 feet.

On the boys’ side, Butte High’s Jake Eisenbarth, Zach Bunney, Bo Taylor and Dalton Daum teamed to win the 400 relay in 43.19 seconds.

Daum also placed second in the 100, while Bunney took third in the 100 and Taylor placed fifth in the 200.

GIRLS
100 – 1. Marlow Schulz, Whitefish, 13.05; 2. Callie Kanthaek, Helena, 13.12; 3. Kinzie Windgard, Hell-gate, 13.19; 4. Anna DiGiallonardo, Polson, 13.28; 5. Tess Porch, Florence, 13.37.
200 – 1. Callie Kanthaek, Helena, 25.91; 2. Marlow Schulz, Whitefish, 26.18; 3. Hannah Kearns, Big Sky, 26.95; 4. Hannah Porch, Florence, 26.98; 5. Hailey Phillips, Plains, 27.09.
400 – 1. Sadi Henderson, Corvallis, 59.14; 2. Erika McLeod, Butte, 1:00.44; 3. Marissa Sanchez, Capital, 1:00.44; 4. Shaela Wallen, Frenchtown, 1:01.06; 5. Ciarra Lamay, Dillon, 1:01.70.
800 – 1. Ayden Eickoff, Corvallis, 2:19.81; 2. Ellen Ruby, Hellgate, 2:25.47; 3. Hanna Smith, Corvallis, 2:26¾ ; 4. Claudia Hewston, Polson, 2:27.42; 5. Patricia Martin, Helena, 2:28.84.
1,600 – 1. Paige Gilchrist, Hellgate, 5:02.97 (meet record: old record 5:05.02, Kayla Carlson, Bigfork, 2010); 2. Leah Esposito, Helena, 5:15.37; 3. Haley Rogers, Sentinel, 5:26.98; 4. Maggie Mitzel, Loyola, 5:33.73; 5. Kaycie Stewart, Corvallis, 5:34.63; 6. Ellen Ipsen, Hellgate, 5:38.23.
3,200 – 1. Makena Morley, Bigfork, 10:51.12; 2. Isabella Pape, Corvallis, 11:32.27; 3. Olivia Wood, Anaconda, 11:33.19; 4. Rachell Wissenbach, Corvallis, 11:47.04; 5. Samantha Mundel, Columbia Falls, 11:47.65; 6. Kaitlyn Stromberg, Hamilton, 12:11.09; 7. Haley Rogers, Sentinel, 12:18.72; 8. Hallie Hovenkotter, Polson, 12:24.54.
100 hurdles – 1. Lakyn Connors, Corvallis, 15.20; 2. Hannah Coburn, Big Sky, 16.15; 3. Hope Reid, Thompson Fal, 16.21; 4. Nicole Stroot, Superior, 16.34; 5. Courtney Carl, Big Sky, 16.65.
300 hurdles – 1. Hailey Phillips, Plains, 45.82; 2. Holly Anderson, Dillon, 46.93; 3. Nicole Stroot, Superior, 47.20; 4. Paige Holmes, Seeley-Swan, 47.31; 5. Courtney Carl, Big Sky, 47.59.
400 relay – 1. Butte (Sammy McGree, Natalie Faupel, Hailey Hoagland, Erika McLeod) 50.09 (meet re-cord: old record 50.46, Whitefish, 2004); 2. Big Sky 50.24; 3. Corvallis 50.27; 4. Whitefish 51.20; 5. Pol-son 51.58.
1,600 relay – 1. Corvallis (Hannah Smith, Sadi Henderson, Lakyn Connors, Katelyn Frost) 4:01.72 (meet record: old record 4:02.89, Corvallis, 2011); 2. Butte 4:13.74; 3. Helena 4:15.51; 4. Seeley-Swan 4:16.28; 5. Whitefish 4:16.83.
Discus – 1. Carlie Jessop, Corvallis, 127-9; 2. Josee Pendleton, Dillon, 117-4; 3. Mallory Grimsrud, He-lena, 117-1; 4. Allie Keleti, Capital, 113-11; 5. Hana Feilzer, Big Sky, 113-8.
Javelin – 1. Mia Estes, Anaconda, 140-10; 2. Kaye Bignell, Capital, 126-9; 3. Mariah Cooney, Butte Central, 123-7; 4. Taylor Pfister, Hellgate, 121-3; 5. Kayla Lewis, Corvallis, 118-5.
Shot put – 1. Rashae Emerson, Butte, 36-4½; 2. Leah Thompson, Plains, 35-2½; 3. Becky Gerst, Boulder, 34-9½ ; 4. Allie Keleti, Capital, 34-6½ ; 5. Kaye Bignell, Capital, 34-6¼.
High jump – 1. Katie Malachinski, Stevensville, 5-3; 2. Hana Feilzer, Big Sky, 5-1; 3. Mallory Grimsrud, Helena, 5-1; 3. Jane Booth, Corvallis, 5-1; 5. Gabby Moeller, St Regis, 4-11.
Long jump – 1. Nicole Stroot, Superior, 17-5½ (meet record: old record 17-5, Lindsey Hall, Big Sky, 2009); 2. Erika McLeod, Butte, 17-2; 3. Hailey Phillips, Plains, 16-5; 4. Mariah Cooney, Butte Central, 16-5; 5. Lauren Murphy, Big Sky, 16-3½.
Triple jump – 1. Lakyn Connors, Corvallis, 34-9; 2. Lauren Murphy, Big Sky, 34-6½; 3 (tie). Annika Moore, Hamilton, and Hailey Phillips, Plains, 34-3; 5. Katie Malachinski, Stevensville, 33-11.
Pole vault – 1. Terah Cundith, Helena, 11-1; 2. Allie Trent, Hellgate, 10-6; 3. Hope Reid, Thompson Falls, 10-0; 4. Kinzie Cooper, Superior, 9-6; 5 (tie). Madison McLaughlin, Helena, andKatelyn Frost, Corvallis, 0-0.

BOYS
100 – 1. Alex Mustard, Big Sky, 11.42; 2. Dalton Daum, Butte, 11.46; 3. Zach Bunney, Butte, 11.54; 4. Austin Carver, Dillon, 11.66; 5. Brady Heffner, Florence, 11.81.
200 – 1. Alex Mustard, Big Sky, 22.46; 2. Colin Dolese, Hellgate, 22.93; 3. Gunnar Brekke, Capital, 23.07; 4. Tory Umstead, Helena, 23.32; 5. Bo Taylor, Butte, 23.39.
400 – 1. Kyle Nickol, Capital, 49.82; 2. Sterling Reneau, Sentinel, 50.66; 3. Jesse Pfertsch, Twin Bridges, 50.81; 4. Logan Harwood, Whitefish, 51.10; 5. Kyle Chochran, Helena, 51.78.
800 – 1. Luke Cardon, Whitefish, 2:01.06; 2. Ty Rather, Big Sky, 2:02.17; 3. Kenny Wilbur, Townsend, 2:02.50; 4. Karill Apandale, Hamilton, 2:03.37; 5. Jake Purlee, Corvallis, 2:03.49.
1600 – 1. Adam Peterman, Hellgate, 4:17.42 (meet record: old record 4:24.09, Hunter Nelson, Big Sky, 2007); 2. Marcus Bearmedicine, Sentinel, 4:39.25; 3. Baird Linke, Helena, 4:40.10; 4. Matt Brown, Big Sky, 4:40.83; 5. Madison Bolton, Florence, 4:42.48.
3,200 – 1. Chris Herrick, Hellgate, 9:41.15; 2. Paden Alexander, Ronan, 9:49.79; 3. Anthony Smalz, Hamil-ton, 9:50.25; 4. Aiden Reid, Helena, 9:54.53; 5. Nick Hamilton, Sentinel, 9:57.91.
110 hurdles – 1. Brian Sinrud, Capital, 15.47; 2. Jay Owens, Big Sky, 15.94; 3. Preston Schubert, Thomp-son Fal, 15.94; 4. Silas Hasselbrook, Loyola, 15.99; 5. Tra Ludeman, Charlo, 16.07.
300 hurdles – 1. Colin Dolese, Hellgate, 38.88; 2. Preston Schubert, Thompson Falls, 39.60; 3. Chris Lange, Big Sky, 40.25; 4. Josh Borrows, Helena, 40.61; 5. Mick Paffhausen, Dillon, 40.82.
400 relay – 1. Butte (Jake Eisenbarth, Zach Bunney, Bo Taylor, Dalton Daum) 43.19; 2. Sentinel 43.79; 3. Capital 44.03; 4. Big Sky 44.17; 5. Helena 44.35.
1,600 relay – 1. Capital (Danny Burton, Gunnar Brekke, Daniel VanDyke, Kyle Nickol) 3:27.16; 2. Big Sky 3:28.23; 3. Sentinel 3:30.73; 4. Twin Bridges 3:33.88; 5. Hamilton 3:34.12.
High jump – 1. Cole Hayes, Big Sky, 6-5; 2. Dominique Holt, Thompson Falls, 6-3; 3 (tie). Matt Hayes, Frenchtown, 6-1 and Garth Grimsrud, Helena, 6-1; 5. Todd Murphy, Helena, 6-1.
Pole vault – 1. Dominick Speranza, Capital, 14-6; 2. Webb O’Neill, Charlo, 14-0; 3. Dominique Holt, Thompson Falls, 14-0; 4. Sean Foley, Whitefish, 13-6; 5 (tie). Gunnar Hillborn, Helena,13-6; 5. David Diehl, Frenchtown, 13-6.
Long jump – 1. Jalen Bell, Ronan-St. Ignatius 21-0; 2. Nico Graham, Big Sky, 20-5½ ; 3. Sean Foley, Whitefish, 20-2½ ; 4. Nakia Alexander, Columbia Falls, 20-1; 5. Will Davey, Polson, 19-11½ .
Triple Jump – 1. Jalen Bell, Ronan, 44-5; 2. Kyle Ball, Victor, 44-1½ ; 3. Nico Graham, Big Sky, 42-6½ ; 4. Bobby Erbaugh, Frenchtown, 41-11; 5. Abe Westfall, Hamilton, 41-9.
Shot put – 1. Darby Maier, Big Sky, 57-7¼ (meet record: old record 55-11, Brandon Forson, Deer Lodge, 2011); 2. Riley Sampson, Polson, 51-¾ ; 3. Kyle Moore, Dillon, 48-5; 4. Ben Gorham, Plains, 47-10; 5. James Foote, Big Sky, 47-3¼.
Discus – 1. Kyle Douglass, Sentinel, 167-4; 2. Darby Maier, Big Sky, 166-10; 3. Brandon Butt, Corvallis, 161-4; 4. Austin Woods, Hellgate, 148-3; 5. Lukas Lindeman, Big Sky, 145-10.
Javelin – 1. Jase Buche, Hellgate, 181-0; 2. Taylor Hill, Hellgate, 177-10; 3. Kyle Ball, Victor, 163-8; 4. Tyler Olson, Corvallis, 160-7; 5. Ty Morgan, Columbia Falls, 160-3.



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email