Bulldogs, Beavers run to triangular meet wins

Butte High and Dillon prevailed in the cold and the wind Tuesday. The Bulldogs won the boys’ team competition and Dillon took the girls’ title in a triangular track meet at Bulldog Memorial Stadium with the Charlie Merrifield Track in the Gene Fogarty Sports Complex of the East Middle School grounds.
The Bulldog boys totaled 102 points while the Dillon’s boys scored 36 and Butte Central had 25. Dillon tallied 91 points in the girls’ meet, ahead of Butte High’s 42 and Butte Central’s 12.
The Butte High winners in the boys’ events were Rueso Battermann, 11.56 seconds in the 100-meter dash; Camden Houchin, 2:12.61 in the 800-meter run; Lincoln Zell, 5:35.60 in the 1,600; David Stone, 12:21.87 in the 3,200; Sam Henderson, 15.47 in the 110-meter high hurdles and 6 feet, 2 inches in the high jump; the 400-meter relay team, 45.05; the 1,600-meter relay team, 3:41.92; Mason Leber, 11-0 in the pole vault; Cohen Andrews, 19-5 in the long jump; Ben McAdams, 33-1 in the triple jump; Brett Polich, 44-7 in the shot put; and Kyler Stenson 156-10 in the discus.
The 100-meter dash was especially strong for the Bulldogs as they swept the first five places with Wyatt Gross, Nolan Casey, Kyler Kjersten and Henderson chasing Battermann, the lead ‘Dog, across the finish line.
Winners of the other boys’ events were Layne Phillips of Dillon, 23.97 in the 200; GG Fantini of Butte Central, 57.31 in the 400; Jacob Harvey of Dillon, 46.79 in the 300-meter hurdles; and Jack Keeley of Butte Central, 146-9 in the javelin.
Ella Moodry of Butte Central again starred in the girls’ meet. She ran 13.31 to break the tape in the 100-meter dash and chucked the javelin a season-best 135-3. She won the state Class A javelin championship in 2021 and 2023.
Butte High’s winners were Chelsi Lyons, 27-7 ¾ in the triple jump; and Mylee Demarais, 29-1 in the shot put.
Dillon got wins from Tatum Nagle, 29.7 in the 200; Hailey Watkins, 1:04.80 in the 400; Kenleigh Graham, 2:37.47 in the 800; Faye Holland, 5:58.70 in the 1,600; Quincy Hansen, 19.15 in the 100-meter hurdles; the 400-meter relay team, 56.91; the 1,600-meter relay team, 4:30.04; Briana Burton, 4-4 in the high jump; and Amber Santos, 8-6 in the pole vault and 14-11 in the long jump; Isabella Regan, 100-05 in the discus.
Placewinners:
Girls
100 – 1, Ella Moodry, Butte Central, 13.31. 2, Dylann Bartoletti, Butte High, 13.58. 3, Tatum Nagle, Dillon, 13.88.
200 – 1, Tatum Nagle, Dillon, 29.07. 2, Reine McCoy, Dillon, 29.20. 3, Cadence Graham, Butte High, 29.60.
400 – 1, Haley Watkins, Dillon, 1:04.80. 2, Abbie Lemelin, Dillon, 1:09.34.
800 – 1, Kenleigh Graham, Dillon, 2:37.47. 2, Faye Holland, Dillon, 5:58.70. 3, Sophia Fladager, Butte High, 3:25.96.
1,600 – 1, Faye Holland, Dillon, 5:58.70. 2, Arika Dolence, Butte High, 7:09.94.
100-meter hurdles – 1, Quincy Hansen, Dillon, 19.15. 2, Kira Kemph, Dillon, 19.82. 3, Briley Alberi, Dillon, 20.33.
400 relay – 1, Dillon, 56.91.
1,600 relay – 1, Dillon, 4:30.04. 2, Dillon B, 4:35.74.
High jump – 1, Briana Burton, Dillon, 4-4. 2, Briley Alberi, Dillon, 4.4. 3, Chelsi Lyons, Butte High, 4-2.
Pole vault – 1, Amber Santos, Dillon, 8-6. 2, Kira Kemph, Dillon, 8-6. 3, Peyton Trabert, Butte High, 8-0.
Long jump – 1, Amber Santos, Dillon, 14-11 ¾. 2, Chelsi Lyons, Butte High, 13-11. 3, Addelei Hiatt, Butte High, 13-8.
Triple jump – 1, Chelsi Lyons, Butte High, 27-7 ¾. 2, Briley Alberi, Dillon, 26-10.
Shot put – 1, Mylee Demarais, Butte High, 29-1. 2, Emma Johnson, Butte High, 25-10. 3, Caden Tippett, Butte Central, 25-8.
Discus – 1, Isabella Regan, Dillon, 100-5. 2, Olivia Maunu, Dillon, 99-10. 3, Toni Stoker, Dillon, 99-2.
Javelin – 1, Ella Moodry, Butte Central, 135-3. 2, Alli McClafferty, Butte High, 100-6. 3, Brityn Stewart, Butte High, 100-5.
Note – no 300-meter hurdles or 3,200-meter run.
Boys
100 – 1, Rueso Battermann, Butte High, 11.56. 2, Wyatt Gross, Butte High, 11.64. 3, Nolan Casey, Butte High, 11.70.
200 – 1, Layne Phillips, Dillon, 23.97. 2, Rueso Battermann, Butte High, 24.00. 3, Ben Stanton, Dillon, 24.44.
400 – 1, GG Fantini, Butte Central, 57.31. 2, Erick Piazzola, Dillon, 57.69. 3, Gabriel Huber, Dillon, 1:00.08.
800 – 1, Camden Houchin, Butte High, 2:12.61. 2, James Holmes, Butte Central, 2:25.81. 3, Gabriel Huber, Dillon, 2:27.83.
1,600 – 1, Lincoln Zell, Butte High, 5:35.60.
3,200 – 1, David Stone, Butte High, 12:21.87. 2, Jim Bradshaw, Butte Central, 13:04.37. 3, Porter Hopman, Dillon, 13:16.23.
110 hurdles – 1, Sam Henderson, Butte High, 15.47. 2, Zane Moodry, Butte Central, 16.38. 3, Ryan Hanson, Butte High, 18.49.
300 hurdles – 1, Jacob Harvey, Dillon, 46.79.
400 relay – 1, Butte High B, 45.05. 2, Dillon A, 46.79. 3, Dillon B, 47.08.
1,600 relay – 1, Butte High A, 3:41.92. 2, Dillon A, 3:45.94. 3, Dillon B, 4:03.03.
High jump – 1, Sam Henderson, Butte High, 6-2. 2, Ryan Hanson, Butte High, 5-10. 3, Ryan Popovich, Butte High, 5-6.
Pole vault – 1, Mason Leber, Butte High, 11-0. 2, Tre Antonioli, Butte High, 10-0. 3, Taylor Olsen, Butte High, 10-0.
Long jump – 1, Cohen Andrews, Butte High, 19-5. 2, Jack Keeley, Butte Central, 19-4 ½. 3, Justus McGee, Butte Central, 18-11.
Triple jump – 1, Ben McAdams, Butte High, 33-1.
Shot put – 1, Brett Polich, Butte High, 44-7. 2, Kyler Stenson, Butte High, 42-6 ½. 3, Kade Schleeman, Butte High, 39-7.
Discus – 1, Kyler Stenson, Butte High, 156-10. 2, Ryleigh Plovanic, Dillon, 133-1. 3, Kyle Jones, Dillon, 129-7.
Javelin – 1, Jack Keeley, Butte Central, 146-9. 2, Gavin Roesti, Butte High, 126-10. 3, Cooper Abbey, Dillon, 122-2.
NOTE – Full results, varsity and junior varsity, are available at the buttetrackclub.com Web site.
— Bruce Sayler for buttesports.com

Facebook
Twitter
Print

ARCHIVED RADIO BROADCASTS