Bulldog boys swim to dual wins

HELENA — Butte High’s boys’ swimming team picked up a pair of victories at the season-opening Helena-Capital-Butte Swim Duals Friday.

The Bulldogs topped Helena High 416-408 and Helena Capital 429-263. Butte High’s girls dropped both duals, falling 641-360 to Helena and 473-372 to Capital.

Keegan Whelan swam to a pair of first-place finishes for the Bulldogs. The sophomore won the 100-meter backstroke and the 200-meter freestyle.

Senior Blaine Barrington won the 50-meter freestyle, while sophomore Gavin Sison claimed ifrst in the 100 butterfly.

Butte High’s boys also won the 200 medley relay and the 200 freestyle relay.

Butte High’s girls won the 200 medley relay and the 200 freestyle, too.

Also, junior Airika Bentley won the 50 freestyle, senior Kayla Sessions took first in the 100 freestyle and  senior Adria Bentley was the fastest in the 100 backstroke.

The Bulldogs will host a meet next Saturday at the Butte YMCA.

Friday’s results follow:

GIRLS
Helena High 641, Butte High 360
Capital 473, Butte High 372
BOYS
Butte High 416, Helena 408
Butte High 429, Capital 263
Girls 200 Medley Relay
1, Butte High ‘A’ 2:08.20; 2, Capital High ‘A’ (Melisa Patterson, Addy Shull, Gabbi DeMarinis, Megan Williams, 2:09.82. 3, Helena High ‘B’ (Kelsey Bogumill, Jacki Copenhaver, Kyleen Dolan, Philesha Dolan), 2:13.13; 4, Helena High ‘C’ (Julian Jones, Rachel Bauer, Sage Hall)
Boys 200 Medley Relay
1, Butte High ‘A’ 1:50.15; 2, Capital High ‘A’ (Wesley Mack, Bryce Beley, Chad Beley, Aidan Wade), 1:58.57; 3, Helena High ‘A’ (Stephen Murphy, Colton Bauer, Nick Angeli, Austin Burns), 2:03.01.
Girls 200 Freestyle
1, Kaitlyn Kleppelid, HHS, 1:59.68; 2, Kate Murphy, HHS, 2:10.24; 3, Airika Bentley, Butte, 2:14.69; 4, Philesha Dolan, HHS, 2:17.17.
Boys 200 Freestyle
1, Keegan Whelan, Butte, 1:57.94; 2, Nick Angeli, HHS, 1:58.08; 3, Stephen Murphy, HHS, 1:59.61; 4, Aidan Wade, CHS, 2:32.59.
Girls 200 IM
1, Gabbi DeMarinis, CHS, 2:22.42; 2, Adria Bentley, Butte, 2:28.98; 3, Melissa Patterson, CHS, 2:38.47; 4, Erika Ackerlund, HHS, 2:46.14.
Boys 200 IM
1, Pat Hooks, HHS, 2:16.37; 2, Gavin Sison, Butte, 2:23.43; 3, Colton Bauer, HHS, 2:23.49; 4, Jacob Wheeler, Butte, 2:29.82.
Girls 50 Freestyle
1, Airika Bentley, Butte, 28.14. 2, Johnson, Carlee M, Butte, 28.54; 3, Heather Nelson, HHS, 29.36; 4, Kalli Lawrence, HHS, 29.42.
Boys 50 Freestyle
1, Blaine Berrington, Butte, 26.97; 2, Cameron Wall, HHS, 29.37; 3, Caleb Reichhardt, Butte, 30.92; 4, Andrew Smith, HHS, 31.90.
Girls 100 Butterfly
1, Gabbi DeMarinis, CHS, 1:05.79; 2, Addy Shull, CHS, 1:14.39; 3, Kyleen Dolan, HHS, 1:18.08; 4, Sage Hall, HHS, 1:20.03.
Boys 100 Butterfly
1, Gavin Sison, Gavin, Butte, 1:01.87; 2, Jake Bentley, Butte, 1:04.30; 3, Nick Angeli, HHS, 1:09.68; 4, Chad Beley, CHS, 1:26.14.
Girls 100 Freestyle
1, Kayla Sessions, Butte, 1:04.85; 2, Kalli Lawrence, HHS, 1:06.06; 3, Carly Thomas, CHS, 1:07.28; 4, Aidan Amtmann, Butte, 1:09.87.
Boys 100 Freestyle
1, Wesley Mack, CHS, 53.92; 2, Aidan Wade, CHS, 1:02.71; 3, Michael Burns, HHS, 1:05.23; 4, Rhees Miller, HHS, 1:12.76.
Girls 500 Freestyle
1, Kate Murphy, HHS, 5:47.15; 2, Philesha Dolan, HHS, 5:58.28; 3, Erika Ackerlund, HHS, 6:13.05; 4, Melissa Patterson, CHS, 6:23.09.
Boys 500 Freestyle
1, Pat Hooks, HHS, 5:19.53; 2, Stephen Murphy, HHS, 5:19.65; 3, Jake Bentley, Butte, 5:27.57; 4, Colton Bauer, HHS, 5:48.07.
Girls 200 Freestyle Relay
1, Butte High ‘A’ 1:55.14; 2, Capital High ‘A’ (Addy Shull, Carly Thomas, Megan Williams, Gabbi DeMarinis), 2:02.19; 3, Helena High ‘A’ (Heather Nelson, Sage Hall, Jacki Copenhaver, Katrina Neumann), 2:07.60; 4, Butte High ‘B’ 2:09.84.
Boys 200 Freestyle Relay
1, Butte High ‘A’ 1:42.46; 2, Helena High ‘A’ (Cameron Wall, Andrew Smith, Rhees Miller, Pat Hooks,), 2:00.06; 3, Capital High ‘A’ (Aidan Wade, Paul Cronin, Chad Beley, Casey Keegan), 2:06.81; 4, Butte High School ‘B’ 2:17.59.
Girls 100 Backstroke
1, Adria Bentley, Butte, 1:07.64; 2, Addy Shull, CHS, 1:10.61; 3, Heather Nelson, HHS, 1:11.70; 4, Kelsey Bogumill, HHS, 1:14.40.
Boys 100 Backstroke
1, Wesley Mack, CHS, 1:02.15; 2, Jacob Wheeler, Butte, 1:05.03; 3, Blaine Berrington, Butte, 1:11.22; 4, Christian Sorenson, Butte, 1:51.89.
Girls 100 Breaststroke
1, Kaitlyn Kleppelid, HHS, 1:09.40; 2, Carlee Johnson, Butte, 1:19.99; 3, Kelsey Mcelwain, Helena HS-MT, 1:22.34. 4, Jacki Copenhaver, HHS, 1:22.76.
Boys 100 Breaststroke
1, Keegan Whelan, Butte, 1:08.52; 2, Bryce Beley, CHS,
1:16.64; 3, Cameron Wall, HHS, 1:25.37; 4, Michael Burns, HHS, 1:38.04.
Girls 400 Freestyle Relay
1, Helena High ‘B’ (Julianne Jones, Kyleen Dolan, Philesha Dolan, Kelsey Bogumill), 4:19.75; 2, Capital High ‘A’ (Melissa Patterson, Taylor Preshinger, Sarah Ansel, Erica Prendergast), 5:00.20; 3, Helena High ‘C’ (Katrina Neumann, Cathy Rigby, Katie Hagengruber, Heather Nelson), 5:06.00; 4, Butte High ‘A’ 5:23.23.
Boys 400 Freestyle Relay
1, Helena High ‘A’ (Stephen Murphy, Colton Bauer, Nick Angeli, Austin Burns), 3:43.44; 2, Butte High ‘A’ 4:08.93; 3, Helena High ‘B’ (Michael Burns, Andrew Smith,
Cameron Wall, Pat Hooks), 4:49.91.



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Archived Radio Broadcasts

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email