BC boys run to third place in Corvallis

CORVALLIS — The Butte Central boys’ track team placed third at the Gene Hughes Invitational Saturday. Central’s girls placed sixth in the season-opening event.

Junior Kyle Harrington posted the lone first-place finish for the Maroons. He won the 100-meter dash with a time of 11.72 seconds. Harrington also placed third in the 200 at 24.25.

Maroons Kaemen Richards and Marcus Ferriter also placed in two events. Richards took second in the shot put and third in the discus. Ferriter finished second in the discus and fourth in the shot.

Brian McGeehan ran to third place in the 800, while fellow Maroon Conor McGee took fifth in the 3,200.

Kyle Schulte added a fifth place in the discus, while Nate McGree placed sixth in the triple jump and Danny Peoples launched a sixth-place toss in the javelin.

The Maroons also placed third in the 400-meter relay.

Butte Central scored 59 team points. Corvallis won with 144. Hamilton placed second at 108.

Corvallis also won the girls’ side with 132 points. Hamilton was second at 120, followed by Frenchtown at 41.5, Darby at 36, Arlee at 28 and Butte Central at 27.

Whitney McGree and Rachael McGree each placed in two events to lead the Maroons.

Whitney McGree placed second in the 100 and fourth in 400. Rachael McGree took second in the 100-meter hurdles and sixth in the long jump.

BC also placed third in the 400-meter relay.

Next up for BC is the Missoula County Track Meet on April 11.

BOYS
Team scores — Corvallis 144, Hamilton 108, Butte Central 59, Polson 52, Frenchtown 34, Stevensville 32, Hot Springs 25, Charlo 20, Florence 14.5, Ronan 11, Two Eagle 10, Darby 9.2, Victor 4, Drummond 2, Loyola 1.5, Arlee 0.5.
100 — 1, Kyle Harrington, Butte Central, 11.72. 2, Gharrett Olson, Frenchtown, 11.76. 3, Anthony Byrns, Hot Springs, 11.91. 4, Michael Delaney, Charlo, 11.92. 5, Kyle Crossman, Hamilton, 12.02. 6, Jesse Sims, Corvallis, 12.06.
200 — 1, Taylor Sylvester, Corvallis, 23.30. 2, Anthony Byrns, Hot Springs, 23.97. 3, Kyle Harrington, Butte Central, 24.25. 4, Daniel Pendergast, Stevensville, 24.98. 5, Robert Jones, Frenchtown, 25.12. 6, Danny Mannix, Drummond, 25.19.
400 — 1, Karill Apedaile, Hamilton, 51.20. 2, Josh Moore, Corvallis, 53.86. 3, Colton Cote, Polson, 54.82. 4, Mathew Rensvold, Polson, 54.84. 5, Zack Palmer, Frenchtown, 55.51. 6, Danny Mannix, Drummond, 55.98.
800 — 1, Karill Apedaile, Hamilton, 2:02.40. 2, Alec Sangster, Corvallis, 2:12.60. 3, Brian McGeehan, Butte Central, 2:14.30. 4, Nathaniel Kay, Corvallis, 2:14.50. 5, Brock Rugg, Frenchtown, 2:14.60. 6, Trent Dennison, Charlo, 2:15.70.
1600 — 1, Cameron Meikle, Hamilton, 4:39.90. 2, Kole Tison, Hamilton, 4:43.50. 3, Joel Haas, Corvallis, 4:46.40. 4, Josh Jessop, Corvallis, 4:48.80. 5, Brock Rugg, Frenchtown, 4:52.50. 6, Carson Jessop, Corvallis, 4:54.90.
3200 — 1, Cameron Meikle, Hamilton, 10:21.80. 2, Kole Tison, Hamilton, 10:28.02. 3, Jacob Rogers, Hamilton, 10:50.90. 4, Dalton Delaney, Charlo, 10:52.80. 5, Conor McGee, Butte Central, 10:54.00. 6, Tanner Lehr, Hamilton, 10:54.70.
110 hurdles — 1, Taylor Sylvester, Corvallis, 16.24. 2, Jack Powell, Corvallis, 17.23. 3, Daniel Pendergast, Stevensville, 17.60. 4, Tieson Lewis, Corvallis, 18.09. 5, Blake Bowen, Victor, 18.31. 6, Jesse Long, Charlo, 18.53.
300 hurdles — 1, Daniel Pendergast, Stevensville, 41.93. 2, Jacob Clairmont, Polson, 44.70. 3, Bryce Cullen, Ronan, 45.86. 4, Michael Delaney, Charlo, 46.19. 5, Kye McCollaum, Darby, 46.53. 6, Jesse Long, Charlo, 47.72.
400 relay — 1, Corvallis ‘A’, 44.80. 2, Hamilton ‘A’, 45.80. 3, Butte Central ‘A’, 45.83. 4, Polson ‘A’, 45.84. 5, Frenchtown ‘A’, 46.19. 6, Charlo ‘A’, 47.50.
1600 relay — 1, Corvallis ‘A’, 3:39.10. 2, Hamilton ‘A’, 3:40.86. 3, Polson ‘A’, 3:49.13. 4, Charlo ‘A’, 3:49.60. 5, Frenchtown ‘B’, 3:49.90. 6, Ronan ‘A’, 3:52.86.
High jump — 1, Robert Jones, Frenchtown, J6-02. 2, Connor Thorne, Florence-Car, J6-00. 3, Jadin Casey, Stevensville, J5-10. 4, Parker Spadt, Frenchtown, J5-08. 5, Cameron Weber, Florence-Car, J5-06. 6, Carter Kearns, Hamilton, J5-06.
Pole vault — 1, Cameron Koerner, Corvallis, J12-06. 2, Jacob Clairmont, Polson, J12-00. 3, Aidan Carmody, Hamilton, J11-06. 4, Tyler Houle, Ronan, J11-00. 5, Colton Cavill, Victor, J10-00. 5, Gunnar Fairbrother, Corvallis, J10-00.
Long jump — 1, Jacob Clairmont, Polson, 19-02.75. 2, Kamiah Payne, Two Eagle Ri, 18-11. 3, Danny DiGiallonardo, Polson, 18-10. 4, Jethro Thorne, Florence-Car, 18-06.25. 5, Comfort Bolen, Two Eagle Ri, 18-05.25. 6, Trevor Paro, Hot Springs, 18-04.
Triple jump — 1, Ky Burch, Hamilton, 40-04.50. 2, Trevor Paro, Hot Springs, 39-02. 3, Justin Catanach, Corvallis, 37-11. 4, Braxton Roth, Stevensville, 37-10.75. 5, James Fry, Stevensville, 37-06.25. 6, Leondre Bolen, Arlee, 37-03.25. 6, Nate McGree, Butte Central, 37-03.25.
Shot put — 1, Jesse Sims, Corvallis, J52-09. 2, Kaemen Richards, Butte Central, J46-10. 3, Zach Brown, Hamilton, J45-06. 4, Marcus Ferriter, Butte Central, J45-02. 5, Joe Caicedo, Darby, J45-00. 5, Will Medeiros, Loyola-Sacre, J45-00.
Discus — 1, Jesse Sims, Corvallis, 149-08. 2, Marcus Ferriter, Butte Central, 142-01. 3, Kaemen Richards, Butte Central, 134-02. 4, Jayce Gilder, Corvallis, 133-00. 5, Kyle Schulte, Butte Central, 130-02. 6, Ryan Lewis, Victor, 130-00.
Javelin — 1, Tyler Olsen, Corvallis, 190-03. 2, Edward Ryan, Corvallis, 167-02. 3, Joe Caicedo, Darby, 163-07. 4, Kyle Scovill, Hamilton, 160-05. 5, Tanner Hoff, Hot Springs, 155-01. 6, Danny Peoples, Butte Central, 147-08. 6, Caden Venters, Florence-Car, 147-08.

GIRLS
Team scores
— Corvallis 132, Hamilton 120, Frenchtown 41.5, Darby 36, Arlee 28, Butte Central 27, Seeley-Swan 25, Stevensville 25, Charlo 22, Polson 20.5, Florence 16, Ronan 12, Loyola 9, Victor 6, Drummond 4.
100 — 1, Annika Moore, Hamilton, 13.57. 2, Whitney McGree, Butte Central, 13.62. 3, Hannah Gale, Corvallis, 13.80. 4, Halee Jessop, Corvallis, 14.23. 4, Brook Kolar, Loyola, 14.23. 6, Jenna Shepherd, Ronan, 14.36.
200 — 1, Keely Ehmann, Darby, 27.58. 2, Penny Jessop, Corvallis, 28.02. 3, Brook Kolar, Loyola, 28.58. 4, Sienna Brown, Charlo, 29.41. 5, Ashley Revis, Arlee, 29.87. 6, Elise Striebel, Hamilton, 29.90.
400 — 1, Keely Ehmann, Darby, 1:02.67. 2, Lyric Devries, Hamilton, 1:04.53. 3, Keelie O’Brien, Hamilton, 1:05.95. 4, Whitney McGree, Butte Central, 1:06.77. 5, Ashley Revis, Arlee, 1:07.30. 6, Done Elizabeth, Seeley-Swan, 1:07.64.
800 — 1, Stephanie Robbins, Seeley-Swan, 2:30.90. 2, Brooklyn Foust, Charlo, 2:39.60. 3, Keelie O?brien, Hamilton, 2:41.80. 4, Heidi Nisly, Corvallis, 2:44.00. 5, Penni Weyant, Ronan, 2:48.50. 6, Sage Irina Chimo, Stevensville, 2:49.40.
1600 — 1, Stephanie Robbins, Seeley-Swan, 5:31.10. 2, Amelia Gardner, Corvallis, 5:33.90. 3, Lily Lang, Darby, 5:38.80. 4, Jacie Schmalz, Hamilton, 5:44.10. 5, Kaitlin Stromberg, Hamilton, 5:45.60. 6, Grace Kurfman, Corvallis, 6:02.90.
3200 — 1, Lily Lang, Darby, 12:14.10. 2, Albany Jessop, Corvallis, 12:22.10. 3, Kaitlin Stromberg, Hamilton, 12:23.60. 4, Jacie Schmalz, Hamilton, 12:24.60. 5, Malia Seeley, Polson, 13:46.20. 6, Heidi Lykins, Stevensville, 13:47.70.
100 hurdles — 1, Taylor Bess, Hamilton, 17.22. 2, Rachael McGree, Butte Central, 17.94. 3, Carly Hergett, Arlee, 18.03. 4, Madison Channer, Corvallis, 18.25. 5, Brittany Pettenger-Piscapo, Corvallis, 18.34. 6, Megan Pendergast, Stevensville, 18.37.
300 — 1, Alexis Taulbee, Florence-Car, 52.37. 2, Megan Pendergast, Stevensville, 53.28. 3, Madison Channer, Corvallis, 53.61. 4, Cheyenne Nagy, Charlo, 54.45. 5, Rebeccah Brennan, Frenchtown, 55.11. 6, Brittany Pettenger-Piscapo, Corvallis, 56.09.
400 relay — 1, Hamilton ‘A’, 51.55. 2, Corvallis ‘A’, 51.74. 3, Butte Central Catholic ‘A’, 54.29. 4, Frenchtown ‘A’, 54.74. 5, Polson ‘A’, 55.11. 6, Ronan ‘A’, 55.24.
1600 relay — 1, Corvallis ‘A’, 4:24.17. 2, Hamilton ‘A’, 4:31.76. 3, Charlo ‘A’, 4:45.53. 4, Stevensville ‘A’, 4:53.90. 5, Ronan ‘A’, 4:55.50. 6, Frenchtown ‘A’, 4:55.99.
High jump — 1, Jane Booth, Corvallis, J5-04. 2, Mary Royce, Corvallis, J5-02. 3, Sydnee Clairmont, Ronan, J5-00. 4, Morgan Radtke, Drummond, J4-10. 5, Jaylee Albert, Hamilton, J4-10. 6, Kaia Roberge, Frenchtown, J4-06. 6, Gracie Carlyle, Polson, J4-06.
Pole vault — 1, Katelyn Frost, Corvallis, 11-06. 2, Ceci Collins, Hamilton, 9-00. 3, Lydia Bowman, Polson, 8-06. 4, Cera Strumpfer, Seeley-Swan, 7-00.
Long jump — 1, Annika Moore, Hamilton, 15-08.50. 2, Carly Hergett, Arlee, 15-03. 3, Katelyn Frost, Corvallis, 15-00.50. 4, Megan Pendergast, Stevensville, 15-00. 5, Mariah Hinson, Stevensville, 14-11. 6, Rachael McGree, Butte Central, 14-10.
Triple jump — 1, Annika Moore, Hamilton, 34-00.50. 2, Carly Hergett, Arlee, 33-07. 3, Autumn Round, Florence-Car, 33-01. 4, Mariah Hinson, Stevensville, 32-05. 5, Georgia Kimble, Hamilton, 30-11. 6, Baylie Duce, Hamilton, 30-09.
Shot put — 1, Adeline Richardson, Frenchtown, 33-10. 2, Lacey Hochhalter, Frenchtown, 33-05. 3, Zena Smith, Corvallis, 31-09. 4, Tayler Wright, Corvallis, 31-04. 5, Brookelyn Palin, Corvallis, 30-09. 6, Morgan Weidow, Corvallis, 30-03.
Discus throw — 1, Brookelyn Palin, Corvallis, 101-07. 2, Adeline Richardson, Frenchtown, 100-05.50. 3, Carlyjean Conley, Victor, 97-11.50. 4, Aleesha Redmon, Hamilton, 94-11. 5, Kailan Rocheleau, Hamilton, 93-04. 6, Jane Booth, Corvallis, 88-04.
Javelin — 1, Mariah Corrigan, Polson, 120-08. 2, Lacey Hochhalter, Frenchtown, 117-08. 3, Jaylee Albert, Hamilton, 115-03. 4, Zena Smith, Corvallis, 113-10. 5, Bryndle Goyins, Arlee, 105-01. 6, Jane Booth, Corvallis, 103-03.



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email