Badovinac tops Wachholz for state handball crown

Badovinac tops Wachholz for state handball crown

Sunday was a good day for Brett Badovinac.

The 46-year-old Butte man claimed his second state handball title in three years, beating four-time champion Chance Wachholz 21-10, 21-12 in the open division championship match at the Butte Elks.

“I think I played probably my best handball match ever today,” Badovinac said. “I don’t know why. Today was just my day for some reason.”

The win avenged a 2015 title-match loss to Wachholz, who won the state title in 2009, 2013, 2015 and 2016.

“I think I’m a better player now,” Badovinac said, referring to his own improvement since the 2015 match with Wachholz. “I don’t think I’ve ever beaten him in a game before. He’s a competitive S.O.B.”

Badovinac said his conditioning was key in the victory.

“I put the miles in on the treadmill, and it paid off,” he said.

Tom Morris, left, and Monk Semansky are shown after their Diamond Masters’ championship match. (Courtesy photo)

Anaconda native and former long-time Butte resident Tom Morris of Billings defeated Butte native Monk Semansky of Highwood 21-9, 15-21, 11-9 to claim the 70-plus Diamond Masters division.

The state title is the 11th for Morris, who won his first in the 40-plus Masters Division in 1988. He now has four 50-plus Golden Masters titles, two 60-plus Super Golden Masters crowns and four Diamond Masters championship under his belt.

Morris also has 11 state doubles titles to his name — seven with Butte’s Jerry Kriskovich and four with Red Lodge’s Russ Whitten.

Kirk Johnson defeated Don Schmidt 21-16, 21-10 in a matchup of Missoula players to win the Golden Masters division.

Mike Meyer, left, and Mike Hitchcock after their Super Golden Masters battle. (Courtesy photo)

Billing’s Mike Meyer defeated Butte’s Mike Hitchcock 21-18, 21-13 to win the Super Golden Masters title.

Eric Aschim defeated fellow Missoulian Nate Guza 21-13, 15-21, 11-5 to win the A division, and Missoula’s Luke Alford won the B division in a round robin format.

Complete results:

Open Division
1st round – Skyler Criscuolo, Butte d. Nate Guza, Missoula 21-14, 7-21, 11-6; Cole Salo, Butte d. Eric Schmidt, Missoula21-8, 21-10; Manny Mendoza, Chubuck, ID d. Eric Aschim, Missoula 21-5, 21-13; John Chapman, Frenchtown d. Markus Madrazo, Butte 21-6, 21-11

Quarterfinals – Brett Badovinac, Butte d. Criscuolo 21-6, 21-9; Salo d. Steve Maier, Missoula 21-7, 21-8; Mendoza d. Don Foley, Butte 21-10, 21-16; Chance Wachholz, Kalispell d. Chapman 21-11, 21-8

Semifinals – Badovinac d. Salo 21-12, 21-18; Wachholz d. Mendoza 21-12, 21-10

3rd Place – Medoza d. Salo 12-21, 21-18, 11-9

Championship – Badovinac d. Wachholz 21-10, 21-10

Golden Masters (50+)
Pool 1 – Don Schmidt, Missoula d. Todd Timboe, Great Falls 21-13, 21-12, Schmidt d. Dave Montelius, Missoula 21-18, 16-21, 11-6; Montelius d. Timboe 21-19, 21-7

Pool 2 – Kirk Johnson, Missoula d. Nick White, Bozeman 21-5, 21-7; Johnson d. Steve Maier, Missoula 21-0, 21-4; White d. Maier 21-19, 13-21, 11-0

5th Place – Timboe d. Maier 21-0, 21-7

3rd Place – Montelius d. White 21-5, 21-5

Championship – Johnson d. Schmidt 21-16, 21-10

Super Golden Masters (60+)
1st Round – Tom Madrazo, Butte d. Rich Jones, Bozeman 21-6, 21-12

Quarterfinals – Mike Hitchcock, Butte d. Sam Anderson, Emigrant; Dan Bersanti, Butte d. Dan Adams, Helena; Mike Meyer, Billings d. Scott Salo, Butte; Madrazo d. John Larson, East Helena by injury default

Semifinals – Hitchcock d. Bersanti; Meyer d. Madrazo 21-12, 21-2

3rd Place – Madrazo d. Bersanti by forfeit

Championship – Meyer d. Hitchcock 21-18, 21-13

Diamond Masters (70+) – Round Robin
1st Place – Tom Morris, Billings (3-0) d. Wally Page, Florence 21-5, 21-6; d. Sandy Gagnon, Bozeman 21-6, 21-7; d. Monk Semansky, Highwood 21-9, 15-21, 11-2

2nd Place –Semansky (2-1) d. Gagnon 21-3, 21-13 d. Page 21-14, 21-5

3rd Place – Page (1-2) d. Gagnon 11-21, 21-6, 11-8

B Division – Round Robin
1st Place – Luke Alford, Missoula (4-0) d. Eric Schmidt, Missoula 16-21, 21-2, 11-7; d. Dawson Huff, Butte 21-7, 21-8; d. Chris Lombardi, Missoula21-8, 21-4; d. Matt Piazzola, Butte 21-20, 21-15

2nd Place – Schmidt (3-1) d. Lombardi 21-10, 21-5; d. Piazzola 12-21, 21-8, 11-10; d. Huff 21-7, 21-11

3rd Place – Piazzola (2-2) d. Huff 18-21, 21-10, 11-10; d. Lombardi

4th Place – Huff (1-3) d. Lombardi 21-7, 21-3

A Division
Semifinals – Nate Guza, Missoula d. Eric Schmidt, Missoula 21-11, 21-4; Eric Aschim, Missoula d. Marcus Madrazo, Butte 21-17, 21-9

3rd Place – Madrazo d. Schmidt

Championship – Aschim d. Guza 21-13, 15-21, 11-5

Open Consolation
Semifinals – Skyler Criscuolo, Butte d. Steve Maier; John Chapman d. Don Foley 21-11, 21-14

Championship – Chapman d. Criscuolo 21-6, 21-3

Super Golden Consolation
Championship – Scott Salo, Butte d. Dan Adams, Helena 21-4, 9-21, 11-9



Posts Carousel


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Archived Radio Broadcasts

Print this Page

Print Friendly, PDF & Email