Stender, Schweyen claim doubles handball title

Stender, Schweyen claim doubles handball title

MISSOULA — T.J. Stender and Brian Schweyen won the Open Division of the Montana State Doubles Handball Championship Sunday at the Peak Health and Wellness Center.

The win marks Stender’s second straight title and first teaming with Schweyen. They defeated Missoula’s Moe Johnson and Sean Sandau 21-18, 21-12 in the final.

Stender is from Sheridan, Wyoming, while Schweyen, the head track coach at the University of Montana, is from Missoula.

Johnson and Sandau claimed the Masters (40-plus) Division, and John Larson of East Helena and Craig Canfield of Billings won the Golden Masters (50-plus).

Dan Scilley of Luther and Mike Meyer of Billings won the Super Golden Masters (60-plus), and Dick Fox of Billings and Carl Warren of Bozeman topped the Diamond Masters (70-plus) field.

Butte players Brett Badovinac and Don Foley placed second in the Masters and third in the Open. Scott Salo of Butte teamed with Randy “Red Death” Jolliffe of Lolo to place third in the Super Golden Masters.

Also, Tom and Marcus Madrazo of Butte competed in the Open Division.

The Montana State Singles Handball Tournament will be held March 31-April 2 in Butte. (Registration form)

Open Division

Quarterfinals – TJ Stender, Sheridan, WY and Brian Schweyen, Missoula d. Sky Peters, Missoula and Pete Svennengsen, Spokane, WA; Don Schmidt, Missoula and Jared Weirson, Missoula d. Tom Madrazo, Butte and Marcus Madrazo, Butte; Moe Johnson, Missoula and Sean Sandau, Missoula d. Justin Pazmino, Billings and Alex Pazmino, Billings; Brett Badovinac, Butte and Don Foley, Butte d. Steve Birrell, Bozeman and Mark Morrill, Bozeman

Semifinals – Stender and Schweyen d. Schmidt and Weirson 21-11, 21-9; Johnson and Sandau d. Badovinac and Foley, 21-15, 12-21, 11-5

Third – Badovinac and Foley d. Schmidt and Weirson 21-11, 18-21, 11-6

Final – Stender and Schweyen d. Johnson and Sandau 21-18, 21-12

A Division (Open Consolation)

Semifinals – Peters and Svennengsen d. Madrazo and Madrazo, Birrell and Morrill d. Pazmino and Pazmino

Third – Madrazo and Madrazo d. Pazmino and Pazmino (Father/Son Championship)

Final – Peters and Svennengsen d. Birrell and Morrill

B Division

1st – Malaki McKell, Billings and Dylan Urbani, Bozeman 3-0

2nd – Brandt Montelius, Missoula and Vinny, Missoula 2-1

3rd – Wally Page, Missoula and Eric Aschim, Missoula 1-2

4th – Eric Schmidt, Missoula and Ryan Schmidt, Missoula 0-3

Masters (40+)

1st – Moe Johnson, Missoula and Sean Sandau, Missoula (3-0) d. Badovinac and Foley, 21-15, 12-21, 11-5; d. Schmidt and Weirson, 21-20, 21-9; d. Birrell and Morrill

2nd – Brett Badovinac, Butte and Don Foley, Butte (2-1) d. Schmidt and Weirson 21-11, 18-21, 11-6; d. Birrell and Morrill 21-7, 21-7

3rd  Tie – Don Schmidt, Missoula and Jared Weirson, Missoula (0-2)

3rd  Tie– Steve Birrell, Bozeman and Mark Morrill, Bozeman (0-2)

Golden Masters (50+)

1st – John Larson, East Helena and Craig Canfield, Billings (2-1) d. Montelius and Peters 21-18, 10-21, 11-7; d. White and Adams 21-15, 21-3

2nd – Dave Montelius, Missoula and Robin Peters, Missoula (2-1) d. Maier and Johnson 19-21, 21-13, 11-9; d. White and Adams 17-21, 21-13, 11-7

3rd – Nick White, Bozeman and Dan Adams, Helena (1-2) d. Maier and Johnson, 21-16, 13-21, 11-10

4th – Steve Maier, Missoula and Kirk Johnson, Missoula (1-2) d. Larson and Canfield 17-21, 21-6, 11-3

Super Golden Masters (60+)

1st – Dan Scilley, Luther and Mike Meyer, Billings 3-0

2nd – Jay Stender, Sheridan, WY and Garth Kallevig, Sidney 2-1

3rd – Scott Salo, Butte and Randy (Red Death) Jolliffe, Lolo 1-2

4th – Steve Birrell, Bozeman and Carl Warren, Bozeman 0-3

Diamond Masters (70+)

1st – Carl Warren, Bozeman and Dick Fox, Billings (4-0) d. Morris and Whitten 21-10, 15-21, 11-7; d. Lambert and Polzin, 21-13, 21-10; d. Chinske and Billstein; d. Jewett and Williamson

2nd – Tom Morris, Billings and Russ Whitten, Red Lodge (3-1) d. Lambert and Polzin 21-10, 20-21, 11-2; d. Chinske and Billstein 21-4, 21-18; d. Jewett and Williamson

3rd –  Jim Lambert and Paul Paulzin, Missoula (2-2) d. Billstein and Chinske

4th –  Rick Billstein and Louie Chinske, Missoua (1-3) d. Jewett and Williamson

5th – Jay Jewett, Great Falls and Gary Williamson, Great Falls (0-4)

Print Friendly

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply
Universal Athletics
Joyce, Johnston and MacDonald

Butte Sports Hall of Fame induction

days
2
1
hours
2
0
minutes
3
0
seconds
4
7